تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


روز جمعه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مغز متفکر و استراتژیست مناقشه‌برانگیز خود را اخراج کرد. این خبر نیز از سوی کاخ سفید تأیید شد. قبل از این که کاخ سفید خبر اخراج بنن را تأیید کند، بسیاری از رسانه‌های آمریکا این خبر را منتشر کرده بودند.
سارا سندرز، سخنگوی ترامپ در بیانیه ای اعلام کرده است: جان کلی، رئیس دفتر تازه دونالد ترامپ و استیو بنن با هم بر سر این که روز جمعه آخرین روز کاری او در کاخ سفید باشد، توافق کرده بودند.

در هفته های گذشته با انتخاب جان کلی به ریاست دفتر ترامپ، کوشش برای کنارگذاری رادیکال های ناسیونالیست و نژادپرست درون دولت ترامپ شروع شد. به نظر می رسد، کنارگذاری بنن بیشتر با تلاش نظامیان درون دولت ترامپ صورت گرفته است.

جان کلی در هفته های گذشته پس از یک تحقیق به این نتیجه رسیده بود که بنن باید از دولت ترامپ کنار گذاشته شود. این پیشنهاد با موافقت ترامپ روبه رو شده بود.

بنن، یک ملی گرای دست راستی است که پیش از آنکه به کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بپیوندد، وبسایت راست افراطی بریت بارت را می گرداند.

گفته می شد که در ماه های اخیر او با برخی از دیگر کارکنان ارشد کاخ سفید، از جمله اعضای خانواده ترامپ که در میان مقام های دولت هستند، اختلاف نظر و جنگ قدرت داشت.

گفتنی است، رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز ترکیب شوراى امنیت ملى را تغییر داد و استیو بنن را نیز از عضویت در این شورا اخراج کرده بود.

ترامپ در موضع‌گیری پیرامون حوادث شارلوتزویل، کوکلوکس کلان و دیگر گروه‌های نژادپرست و راست افراطی را در یک کفه با مخالفان آن‌ها قرار داده و همه را محکوم کرده بود. منتقدین معتقدند که مشاور او در این موضع‌گیری بنن بوده باشد.

بنا بر خبری از نیویورک تایمز روپرت مرداک، از غول‌های رسانه‌ای جهان نیز قبل از حوادث شارلوتزویل از ترامپ خواسته بود، بنن را کنار بگذارد. جان کلی نیز از مخالفان بنن به شمار می‌رود و از قول او نقل می‌شود که گفته است بیش از این افراد دسیسه‌گر را در کاخ سفید تحمل نخواهد کرد.
نشریه هیل نیز نوشت: رویکردهای افراط گرایانه و ترویج دهنده نفرت استیو بنن برای امنیت آمریکا بسیار خطرناک تر از کره شمالی و ایران است.

پیش از این نیز نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از ترامپ خواست حامیان «سفیدبرترپندارها» و در رأس آن‌ها استیو بنن، مشاور و استراتژیست اصلی خود، را از کاخ سفید بیرون کند.

عضو مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا، در بیانیه‌ای اظهار داشت: اگر ترامپ درباره مواضع خود در قبال سفیدبرترپنداها صادق است، باید استیو بنن و دیگر طرفداران برتری نژادی سفیدپوستان را از کاخ سفید اخراج کند.

یک لنینیست در قلب کاخ سفید

دوازدهم نوامبر سال ۲۰۱۳ بود که استیو بنن با افتخار اعلام کرد، «او یک لنینیست است» و گفت که هدف اصلی اش همچون هدف لنین، نابود کردن ماشین دولتی است. او خواستار درهم شکستن سیستم سیاسی موجود آمریکاست و به هیچ محدودیت و مانعی در این کار توجه نمی‌کند.

بنن خود را نه پوپولیست می‌داند و نه یک ناسیونالیست سفید پوست؛ آن گونه که منتقدانش درباره او می‌گویند، بلکه خود را لنینیست می‌خواند؛ لنینیستی که بیشتر به الزام‌های اقتصاد توجه دارد و از این راه بر آن است، نظم جدیدی برپا کند.

«انتقال قدرت به توده‌ها»، «احیای عظمت از دست رفته آمریکا» و «نخست آمریکا» شعارهایی است که مطابق الگوی لنینی برای تصرف قدرت در کارزار انتخاباتی آمریکا توسط دونالد ترامپ مطرح شدند. ایدئولوگ پنهان این سیاست، استیو بنن بود.

بنن یک فرد افراطی و به ‌شدت راستگراست. ضدیت او با اسلام و مسلمانان، موضوعی نیست که او پنهان کرده باشد. بارها گفته است که جهان آزاد باید با تأکید بر ارزش‌های مسیحی ـ یهودی به مقابله با خطر فزاینده اسلام در جهان برخیزد. سیاست منع ورود موقت شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا از جمله سیاست‌هایی است که او به ترامپ دیکته کرده است.

بنن آشکارا بر این باور است که مشکل کلیدی جامعه آمریکا، پدیده مهاجرت است. بنن در این خصوص حتی تفاوت خاصی بین مهاجران قانونی و غیرقانونی قائل نمی‌شود. او معتقد است که دلیل بیکاری گسترده و عقب ماندگی اجتماعی آمریکا را باید در پدیده مهاجرت جست.

بنن از جنگ با جهان اسلام سخن گفته است؛ جنگ مقدسی که سال‌هاست به باور او شروع شده و به زودی ابعاد و گستره‌ای وسیع خواهد یافت؛ نظریه‌ای کمابیش مشابه آن چیزی که ساموئل هانتینگتون در «رویارویی تمدن‌ها» مطرح کرده بود.

بر اساس باور هانتینگتون و حال بر این بستر، شاه بیت استراتژی سیاسی بنن بر دو جنگ اجتناب‌ناپذیر استوار است؛ یکی جنگ با چین و دیگری جنگ با جهان اسلام.

خوب یا بد رفتن بنن برای ایران

استیو بنن کار خود را به عنوان مسئول سامانه‌های نظامی در اقیانوس آرام شروع کرد. زمانی که در ایران انقلاب اسلامی روی داد، بنن مردی بیست و شش ساله بود و یکی از نیروهایی که آن زمان بر روی ناوشکن فوستر در اقیانوس آرام انجام وظیفه می‌کرد. در همان روزها بود که موضوع اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری پیش آمد. بنن از سیاست جیمی کارتر در مقابله با موضوع گروگانگیری ناراضی و بر این باور بود که آمریکا باید راهکار تندتری در قبال ایران در پیش گیرد.

آن گونه که خود بنن در مصاحبه‌هایش گفته است، ماجرای گروگانگیری تاثیری عمیق بر سمت و سوی تفکر سیاسی او داشته است.

بنن یک ضد ایرانی تمام عیار است. او در چند ماه اخیر نقش مهمی در دیدگاه های ضد ایرانی ترامپ و فشار بر تهران ایفا کرده بود. بنن به شدت مخالف برجام و خواهان لغو آن بود. این رویکرد بنن مخالفانی در کاخ سفید داشت. مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ مهم ترین مخالف بنن بوده است.

در همین زمینه، در چند هفته اخیر گزارش های متعددی در مورد اختلاف میان بنن و مک مستر در مورد ایران و مشخصا برجام به وجود آمده بود.

گروه‌های محافظه‌کار و «بریت بارت» وب‌سایت نزدیک به استیو بنن، مک‌مستر را به بهانه حمایت ناکافی از اسرائیل و تسامح در برابر ایران، آماج انتقادات تند قرار داده‌اند. تنش‌ها پس از آن بالا گرفت که مک‌مستر شماری از نفرات نزدیک به استیو بنن را از شورای امنیت ملی آمریکا اخراج کرد.

برای افراد نزدیک به بنن، این اقدام گویای واقعیت‌های بسیاری است. آسوشیتدپرس نوشته توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 یکی از موضوعات محل مناقشه در کاخ سفید میان مک‌مستر و استیو بنن است. مک‌مستر خواستار پایبندی به آن است، در حالی که بنن از خروج آمریکا از آن حمایت می‌کند.

«واشنگتن‌فری‌بیکن»، از رسانه‌های وابسته به جریان نومحافظه‌کاران آمریکایی عزل این نفرات را «پاکسازی» شورای امنیت ملی از مخالفان برجام توصیف کرده است.

همزمان، وبگاه «المانیتور» گزارش داده مک‌مستر با اخراج این افراد در حال اخلال در برنامه‌های کارگروهی است که بنن برای بررسی امکان براندازی حکومت ایران در کاخ سفید راه‌اندازی کرده است.

رسانه‌های دست راستی نیز مک‌مستر را ضد اسرائیل و دمدمی مزاج توصیف و او را به همکاری با مقام‌های دولت سابق آمریکا متهم کرده‌اند.

به طور کلی، بنن در مورد ایران به طور مشخص به دنبال تحریم ها و فشارهای بیشتری بر ایران بود. او مغز متفکر پشت بر هم زدن برجام و ازدیاد تحریم بر ایران بود. بسیاری از ناظران بر این باورند که با رفتن بنن دیگر نباید نگران اقدام تهاجمی ترامپ در مورد برجام بود.

در واقع، نظامیانی که اکنون با بیرون راندن طیف بنون در حال تسلط بر کاخ سفید هستند، به دخالت های نظامی آمریکا سخت پایبند بوده؛ اما اعتقاد داشته اند که دولت امریکا باید به تعهدات بین المللی مثل برجام کاملا پایبند بماند.

آنچه برای ایران و سیاست خارجی کشور ما مهم است، اینکه ایدئولوگ های دولت ترامپ ـ که بر طبل نادیده گرفتن برجام می کوبیده اند ـ از صحنه قدرت خارج شده اند.

اکنون قدرت در دست میلیتاریست های دولت ترامپ است. دولت ترامپ سخت بر این نظامیان متکی بوده و نظامیان دولت ترامپ که با تیلرسون، وزیر امور خارجه این کشور، همصدا هستند، به پایبند بودن به برجام اعتقاد دارند؛ اما همچنین برای فروش اسلحه، حمایت آمریکا از عربستان سعودی و اسرائیل اصرار می ورزند و از یک چالش نظامی با ایران در صورت لزوم پرهیز نخواهند کرد.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید