روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


رئیس کل سازمان امور مالیاتی با انتقاد از عملکرد اتاق اصناف در حمایت از فراریان مالیاتی با طرح این سوال که چه نگرانی‌ای از بررسی تراکنش‌های بانکی مربوط به سال‌های قبل مودیان وجود دارد، گفت: برای عدم اخذ اطلاعات اقتصادی به سازمان مالیاتی فشار می‌آورند، اما بدانند از سوی هر کس باشد به معنای همراهی با فراریان مالیاتی است و قابل پیگیری است. سازمان امور مالیاتی که به‌دنبال حداکثر کردن درآمدهای مالیاتی دولت است، در تلاش است به استناد ۲۳۷ قانون مالیات‌ها، مالیات اصناف را از سال۹۱ تاکنون محاسبه و دریافت کند و در راستای این هدف، سازمان امور مالیاتی برخی استان‌ها تراکنش مالیاتی اصناف را مورد بررسی قرار داده‌اند تا بتوانند بر مبنای این بررسی، برگه تشخیص مالیات از سال ۹۱ را صادر کنند. همین مسئله، اعتراض اصناف را در پی داشته و موجب شده علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران در نامه‌ای به تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی نسبت به این اقدام اعتراض کند. وی در این نامه به رئیس سازمان امور مالیاتی، نسبت به بررسی تراکنش مالی اصناف در برخی استان‌ها اعتراض کرد و این اقدام را فاقد وجاهت قانونی خواند.

این نامه فاضلی و اتفاقات اخیری که رئیس سازمان امور مالیاتی از آن به تله انفجاری نام برده است، موجب شد، سیدکامل تقوی‌نژاد روز گذشته در واکنش به فشارهایی که از سوی اتاق اصناف وارد می‌شود واکنش نشان دهد. وی در کارگاه آموزشی کشف و پی‌جویی جرائم مالیاتی در جمع رؤسا و سران تحقیق ادارات مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا با اشاره به مبارزه سازمان با فرار مالیاتی اظهار داشت: هرکدام از راه‌های مبارزه و شفافیت را در پیش می‌گیریم، با دیوارهای بلند بتنی که پشت آن تله‌های انفجاری برای سازمان مالیاتی چیده شده است، روبه‌رو می‌شویم و به محض آنکه سراغ هرکدام می‌رویم، فریادها بلند می‌شود. در سال 95 یک‌میلیون‌و 200 هزار برگ قطعی مالیاتی برای مؤدیانی که خود اظهار داشتند، صادر شد. تقوی‌نژاد یادآور شد: عده‌ای عامدانه و با اطلاع از قانون شفافیت مالیاتی با آن مبارزه می‌کنند، خاضعانه از مسئولان نظام و قوا استدعا می‌کنم، برنامه‌ای که برای مبارزه با فرار مالیاتی برداشته شده در گام اول خفه نشود. رئیس کل سازمان امور مالیاتی تلویحاً به نامه یکی از نمایندگان مجلس در مورد همراهی با موضوع لغو بررسی حساب‌های بانکی پنج سال گذشته مؤدیان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: من از کسانی که خود قانونگذارند تعجب می‌کنم، مگر عدم‌اطلاع از قانون باید مانع اجرای قانون شود، چرا ذهن جامعه را مشوش می‌کنید؟

عده‌ای عامدانه با شفافیت اقتصادی مبارزه می‌کنند
وی با اشاره به اینکه برای دریافت حساب‌های بانکی تحت فشار شدید بودیم، عنوان کرد: هر کس برای بهبود تولید جامعه خدمت کند دستش را می‌بوسیم، از مراجع مختلف اطلاعات در اختیار سازمان قرار می‌گیرد، اگر طبق اسناد، مالیات پرداخت کرده باشد تشکر می‌کنیم، در غیر این صورت طبق قانون برگ تشخیص صادر شده و اگر مؤدی اعتراض کرد، راه طولانی و فرآیندهای قانونی وجود دارد. تقوی‌نژاد گفت: عده‌ای با این موج همراهی می‌کنند، زیرا شناخت کافی ندارند، عده‌ای نیز عامدانه و با اطلاع، با شفافیت اقتصادی مبارزه می‌کنند. وی افزود: طبق ماده 219 و 229 قانون مالیات، اداره امور مالیاتی می‌تواند برای رسیدگی به اظهارنامه مؤدیان به تمامی دفاتر و اسناد مراجعه کند، مؤدی نیز مکلف به ارائه اطلاعات است، چنانچه اطلاعات نزد بانک‌ها و مؤسسات غیربانکی باشد، با دستور وزیر این کار انجام خواهد شد. وی تأکید کرد: کسانی که ادعای قانونمداری می‌کنند، اگر می‌دانند و عامدانه حرف می‌زنند، عناد با قانون و قانونگذاراست. همچنین ماده 274 به موضوع اختفای درآمدها و جرم بودن آن از سال 95 اشاره دارد.

تقوی‌نژاد تصریح کرد: چرا برخی می‌گویند برای رسیدگی و بررسی حساب‌های بانکی پنج سال قبل مؤدیان قانونی وجود ندارد و در فضای مجازی آن را پخش می‌کنند که این موضوع قانونی نیست، این بحث قانونی است و چون باب میلتان نیست و مطابق منافع‌تان نیست، به دنبال اجرا نیستید.

وی تصریح کرد: همه بدانند سازمان امور مالیاتی بنا به وظیفه و قانون برای اخذ بیت‌المال مسامحه نمی‌کند و اجازه دخالت به هیچ کس را نمی‌دهد.

چه کسانی از رانت‌خواری در صندوق‌های مکانیزه فروش حمایت می‌کنند؟
تقوی‌نژاد به موضوع صندوق مکانیزه فروش پرداخت و گفت: آیین‌نامه‌های صندوق نصب فروش در دولت تصویب شده و همچنین لایحه‌ای در مجلس در حال بررسی است، صندوق‌ها یکی از راه‌های شفافیت اقتصادی هستند، هنوز اتفاقی نیفتاده، عده‌ای راه افتادند در سازمان و گفتند اجازه رانت و ریزه‌خواری نمی‌دهیم، عده‌ای رانت‌خوار پیشاپیش اقداماتی کردند، سهم 100 تومانی را هزار تومان کردند آن را 8 هزار تومان فروختند، چه کسانی از رانتخواران حمایت می‌کنند؟ مگر مردم متضرر نشده‌اند؟ اجازه نخواهیم داد این شرکت و شرکت‌های خاص رانتخواری کنند، از رسانه‌ها کمک می‌خواهم که حرف‌های کسانی را که به نوعی قانون را دور می‌زنند و اجرا نمی‌کنند منعکس نکنند. وی ادامه داد: جنجال‌ها و فشارهای اخیر در خصوص نصب صندوق‌های مکانیزه فروش نشان می‌دهد رانت‌جویان دندان‌های خود را برای این صندوق‌ها تیز کرده‌اند اما سازمان مالیاتی اجازه سوء‌استفاده و رانت‌خواری را به آنها نمی‌دهد.
وی با طرح این سؤال که چرا معترضان و مدافعان لغو بررسی حساب‌های بانکی پنج سال قبل در ارتباط با اهمیت مالیات و مبارزه با فرار مالیاتی صحبت نمی‌کنند، یادآور شد: برخی دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند و کمک آنهایی هستند که فرار مالیاتی می‌کنند. خود آنهایی که قبول دارند فرار مالیاتی کرده‌اند، مالیات خود را داده و حتی خواستار حفظ آبرو هستند. وی ادامه داد: هنوز سازمان امور مالیاتی استاندارد و نرم‌افزار صندوق‌ها را تدوین نکرده، عده‌ای دنبال خرید و آوردن صندوق هستند، برای این موضوع، رقابت ایجاد خواهیم کرد تا انحصار و رانت ایجاد نشود.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید