جام نیوز/ متن پیش رو در جام نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


استعفای غیرمتعارف "سعد حریری" در عربستان سعودی، یکی از پدیده های عجیب در منطقه غرب آسیا بود که نشان داد برخی کشورهای منطقه از اعمال آشکار خوی دیکتاتوری و دخالت در امور دیگر کشورها ابایی ندارند.

در روزهای اخیر شاهد انتشار گزارش های متعددی در رسانه های بین المللی و منطقه ای بودیم که از رفتارهای خارج از عرف دیپلماتیک با حریری و بی احترامی به وی از سوی سعودی ها خبر داده بودند.

با این حال روزنامه عرب نیوز (Arabnews) چاپ عربستان با انتشار یادداشتی به دفاع از این عملکرد آل سعود پرداخته است.

در ابتدای این یادداشت که زیر عنوان "چرا حریری در ریاض استعفا داد؟" منتشر شده می خوانیم: برای کسانی که شرایط منطقه ما را تحت نظر دارند و می فهمند، درک استعفای "سعد الحریری" نخست وزیر لبنان، امر مشکلی نیست.

عرب نیوز مدعی شد: رفتن حریری به ریاض و استعفا در آنجا فقط برای امنیت خودش نبود بلکه برای امنیت لبنان و مردمش در برابر تسلط حزب الله بوده است.

این روزنامه سعودی مدعی شده که حریری نیز همچون "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهور فراری یمن به عربستان آمد و به ریاض پناه برد تا مشکلش حل شود!

عرب نیوز ننوشته اگر حریری واقعا به عربستان پناه برده و در تعاملی دوستانه از آنان کمک گرفته، علت عدم استقبال از وی در فرودگاه، ضبط تلفن همراهش و معطل نگه داشتن چندین ساعته وی چه بوده است؟

در بخش دیگری از این یادداشت بدون اشاره به حمایت های ریاض از گروه هایی چون داعش و القاعده، ادعا شده که عربستان درحال مبارزه با تروریسم در منطقه است.

این روزنامه مدعی شده، هدف حزب الله لبنان جنگ و مبارزه با اسرائیل نیست بلکه مبارزه با مردم و ارتش لبنان می باشد.

عرب نیوز در ادامه نسبت به افزایش نفوذ ایران در کشورهایی چون عراق، سوریه، لبنان، یمن و ... ابراز نگرانی کرده است؛ قدرت و نفوذی که علیه اهداف عربستان در منطقه به کار گرفته می شود.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید