صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شهر البوکمال، واقع در جنوب شرق استان دیر الزور که از آن به‌عنوان آخرین پایگاه گروه تکفیری صهیونیستی داعش در سوریه نام برده می‌شد، به‌دست رزمندگان مقاومت آزاد شد.

ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت شامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، حزب‌الله لبنان، رزمندگان افغانستانی فاطمیون، پاکستانی زینبیون و عراقی حیدریون، شهر مرزی البوکمال را
به طور کامل از لوث تکفیریان داعش پاکسازی کردند.
برپایه این خبر، عناصر مسلح داعش پس از درگیری‌های سنگین با رزمندگان مقاومت و کشته و زخمی شدن ده‌ها تروریست، ناچار شدند آخرین پایگاه خود را ترک و پا به فرار بگذارند. پس از این آزادی، یگان‌های مهندسی ارتش سوریه و نیروهای متحد درصدد شناسایی و خنثی کردن ده‌ها تله انفجاری و مین برآمدند که داعشیان در این شهر برجا گذاشتند.
حال پس از حدود سه سال ویرانگری، جنایت و کشتار مردم بی گناه سوری و اشغال حدود 80 درصد از خاک این کشور، که در برگیرنده مهم‌ترین منابع نفت و گازسوریه است، داعش به سراب تبدیل شده و تنها وحشی گری و خونریزی این گروه سرسپرده آمریکا و استکبار در اذهان مردم خواهد ماند.
بی‌گمان یکی از خبرهایی که ایرانیان و همه مردم ستمدیده منطقه به ویژه مردم سوریه و عراق در انتظار شنیدن آن هستند، نابودی کامل داعش است؛ وعده‌ای که حدود سه ما پیش سرلشکر سلیمانی خطاب به پیکر شهید حججی داد و این وعده در حال تحقق است. او در صفحه ایسنتاگرام خود درباره این وعده نوشت: «پیامی که برای شهادت شهید حججی دادم، گفتم ما انتقام خواهیم گرفت. ما باید به وعده خودمان صادق باشیم. آن انتقام، کمتر از سه ماه دیگر اعلام پایان داعش در این کره خاکی خواهد بود. 30/6/96 »
پیامی که به زبان عربی و انگلیسی هم منتشر شد؛ اما سردار سپاهی که خواب را از داعشی های تکفیری ربوده است، دو ماه پیش نیز در 30 مهرماه در مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم شهید حسین‌پور، تاکید کرد: «وقتی شهید حججی به شهادت رسید پیامی صادر و در آن تاکید کردم تا ۳ ماه دیگر ریشه داعش را می‌خشکانیم،
الان هم می‌گویم نابودی داعش نزدیک است و تا ۲ ماه دیگر نابودی این شجره خبیثه را جشن می‌گیریم و ایران، روسیه، سوریه و عراق باید این جشن را برپا کنند.»

همچنان‌که المیادین گفته است: فرمانده سپاه قدس ایران شخصا فرماندهی نبرد آزادسازی شهر البوکمال سوریه را برعهده داشته است.علاوه بر این مرکز فرماندهی نُجَباء در سوریه چند روز پیش نیز از حضور سرزده سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس در جمع رزمندگان این گروه مقاومت در شهر مرزی البوکمال خبر داد.
منابع میدانی به المیادین بیان کردند: البوکمال از نظر نظامی تحت کنترل ارتش سوریه و متحدانش است و تلاش می‌شود که بازمانده‌های داعش در بخش‌های غربی پاکسازی شوند.
این منابع به هلاکت ۵۰ داعشی و زخمی شدن ده‌ها تکفیری دیگر در جریان درگیری‌های شدید با نیروهای ارتش سوریه و متحدانش در البوکمال اشاره کردند.
تا عصر روز گذشته، ارتش سوریه بر بیش از ۸۵ درصد از شهر البوکمال مسلط شده بود و ۱۵۰ داعشی از البوکمال به سوی شرق فرات از طریق تونل‌ها فرار کرده بودند.
منابع سوری همچنین از فرار سرکرده‌های مطرح گروه تروریستی داعش از المیادین به سمت مناطق تحت سیطره گروه‌های مورد حمایت آمریکا موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه خبر داده بودند. به گفته این منابع، حدود 150 تروریست داعشی به سمت شرق رودخانه فرات گریخته‌اند که مهم‌ترین آنها ابوحسن العراقی موسوم به والی البوکمال و چندین سرکرده دیگر چون صدام الجمل و ابوسمیه الانصاری هستند.

پناه بردن تروریست‌های داعشی متواری از البوکمال به سمت گروه‌های مورد حمایت آمریکا که به اختصار قسد خوانده می‌شوند، دلیل و مدرک دیگری بر رابطه این گروه تروریستی تکفیری و آمریکاست که قبلاً نیز بارها در راستای نجات آنها مواضع ارتش سوریه و هم‌پیمانان را بمباران و همچنین در موضوع سیطره گروه‌های مورد حمایت این کشور بر شهر الرقه، طی توافقی با داعش، تروریست‌هایش را از این شهر به جبهه‌های درگیری در حومه دیرالزور منتقل کرده بود.
نبرد البوکمال از این حیث اهمیت دارد که آخرین مرکز داعش در سوریه محسوب می‌شود و سرکرده‌های داعش در این شهر قرار دارند. ائتلاف تحت رهبری آمریکا به مانع تراشی در مسیر پیشروی‌های ارتش سوریه و متحدانش اقدام می‌کند و شرایط را برای فرار داعشی ها به مناطق تحت سیطره نیروهای دموکراتیک سوریه فراهم می‌آورد.
روز جمعه 26 آبان نیز راوه از آخرین پایگاه‌های تروریست‌های داعش در عراق آزاد شد و نیروهای عراقی با تحت کنترل در آوردن این شهر، آخرین نقطه اشغال‌شده داعش در مرز سوریه و عراق را آزاد کردند که پس از این عملیات حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، آزادی این شهر و پاکسازی عراق از لوث داعش را به مردم و نیروهای مسلح عراقی تبریک گفت.

کوثری: باور نیروهای مردمی موجب شکست داعش شد
آقای محمد اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به آزاد‌سازی شهر استراتژیک بوکمال سوریه، به روزنامه صبح نو گفت: باید اشاره کنم که جبهه مقاومت از روزی که مقابله با حرکت استعماری آمریکا و متحدان سعودی‌اش را شروع کرد، به لطف خدا پیروز میدان بود. آنها با تشکیل گروه تروریستی داعش قصد داشتند تا سوریه و عراق را تجزیه کنند و به نظر خودشان کشوری اسلامی تشکیل دهند و بعد به ما حمله کنند اما تحلیلگرانشان حساب این روزها را نمی‌کردند که داعش از عراق و سوریه بیرون روند.
جانشین قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان محور مقاومت مستکبرند، تصریح کرد: آن‌ها آن‌قدر متکبر بودند که تجربه دفاع مقدس، ولایت‌مداری و جهاد محور مقاومت را دست کم گرفتند. به لطف خدا جبهه مقاومت نشان داد که با فرماندهی دقیق توانست آخرین سنگرهای تروریست‌ها را در جنوب منطقه فرات در سوریه و شهر بوکمال و همچنین آخرین مقر آنها را در راوه عراق آزاد کند.
این کارشناس امور غرب آسیا، ادامه داد: شکست گروه‌های تروریستی که امروز شاهد آن هستیم، نتیجه باور نیروهای مردمی است که به لطف خدا و انگیزه الهی میسر شد. ما دراین مبارزات به اتحاد و انسجام بزرگی در محور مقاومت دست یافتیم. وحدت و یکپارچگی‌ها و انگیزه الهی در محور مقاومت موجب شد تا لطف خدا نصیب مقاومت شود و این پیروزی ها به‌دست آید.
کوثری، با اشاره به خارج کردن لانه‌های شیطانی از عراق و سوریه، عنوان کرد: در پایان ماه صفر پیروزی‌های محور مقاومت به اوج خود رسیدند و موجب شدند تا این لانه‌های شیطانی یکی پس از دیگری از عراق و سوریه خارج شوند و ان‌شاالله با سقوط داعش شاهد ساختن و بازسازی این کشورها و توسعه دوباره آنها باشیم.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید