سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

یک هفته از زلزله کرمانشاه می‌گذرد. زلزله‌ای که شدت آن موجب خرابی‌های گسترده در غرب کشور شد و بسیاری از هموطنانمان را مجروح و داغدار کرد.
حالا کم‌کم از گرمای تب و تاب کمک‌رسانی مردمی کم می‌شود و جای آن را سردی و برودت هوا می‌گیرد. در این زمان است که به نظر می‌رسد وظیفه دولتمردان سخت‌تر از گذشته می‌شود. اگرچه دولت در وهله اول امکانات و تلاش خود را برای نجات و امدادرسانی به زلزله زدگان گرفت اما حالا به نظر می‌رسد که لازم است که با توجه به آغاز بارش‌ها و سردی هوا فکری به حال اسکان زلزله زدگان بکند.
اما متاسفانه هنوز به نظر می‌رسد که مقامات دولتی کشورمان در معرض پس‌لرزه‌های سیاسی ناشی از زلزله قرار دارند. موضوعی که نه تنها حاشیه‌ها را پررنگ‌تر از متن کار می‌کند بلکه دشمنان را به ایجاد تفرقه در میان مسئولان امیدوار می‌کند.

انتقادات به مسکن مهر
شاهد بودیم که به دنبال روی دادن زلزله بسیاری از سیاسیون دست به عقده‌گشایی زده و به جای سوگواری و همدردی با زلزله‌زدگان تلاش کردند که از خرابی‌های مسکن مهر به نفع جناح سیاسی خود بهره‌برداری کرده و دولت نهم و دهم را زیر سوال ببرند. موضوعی که بلافاصله با انتقاد شدید افکار عمومی مواجه شد.
اما متاسفانه علیرغم این انتقادات شاهد هستیم که برخی از مقامات دولتی که مسئولیت اصلی کمک به زلزله‌زدگان را برعهده دارند خود را به میکروفون خبرنگاران رسانده تا تسویه حساب سیاسی خود را تکمیل کنند.
اخیراً اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مدیریت بحران پس از زلزله کرمانشاه گفت: «بیشتر خانه‌های تخریب شده متعلق به پروژه مسکن مهر هستند.»
وی افزود: «در سفر چندی پیشم به هریس، وقتی برای افتتاح یک بیمارستان رفته بودیم، مشاهده کردیم که در کنار این بیمارستان یک بیمارستان دیگر در سال ۹۰ افتتاح شده اما در سال ۹۱ بر اثر زلزله تخریب شده بود و ناچار شده بودند که ساختمان دیگری احداث کنند.»
جهانگیری با اشاره به اهمیت استحکام و ایمنی ساخت‌وسازها، افزود: «نباید از کنار این موضوع که ساختمان‌های نوساز دچار آسیب می‌شوند به سادگی عبور کنیم.» وی تصریح کرد: «باید پیمانکاران و سازندگان این گونه بناها مورد بازخواست قرار گیرند که چرا موارد ایمنی در احداث ساختمان‌ها رعایت نشده است.»
جهانگیری پیش از این نیز گفته بود که بیشتر خانه‌های تخریب شده در زلزله استان کرمانشاه متعلق به ساختمان‌های نوساز مسکن مهر بوده است.
به دنبال این اظهارات علی نیکزاد به عنوان وزیر مسکن دولت محمود احمدی‌نژاد پاسخ جهانگیری را داده و گفت: در حالیکه همه نیروهای لشکری و کشوری، امدادی و سایرین مشغول امداد و نجات و اسکان موقت زلزله‌زدگان هستند، برخورد سیاسی و جناحی و غیراخلاقی، جفا در حق مردم و زلزله‌زدگان است.
وی با اظهار تاسف از این اظهارت افزود: پرداختن به اغراض سیاسی در چنین شرایط بحرانی دور از شان مقامات عالی‌رتبه کشور است و در اولین ساعات وقوع زلزله بدون حضور میدانی چطور به این نکته کارشناسی رسیده است؟ جای بسی تعجب و حیرت است.
همچنین وحید حقانیان در سفر به کرمانشاه، به انتقادهای مطرح شده از طرح مسکن مهر واکنش تندی نشان داد.
وی در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت: «زود در جلسه اقتصاد مقاومتی اعلام کردند که آقا مسکن مهر. اصلا چه ربطی دارد، مردم گرفتاری دارند و تو شروع کردی از مسکن مهر.»
این مقام عالی‌رتبه تصریح کرد: «۱۲ میلیون، ده میلیون آدم در مسکن مهر هستند و اینها را متزلزل می‌کنند. من خودم دیدم و ۲۷ نفر از سازمان مهندسی زنجان آمده‌اند دیدند و گفتند هیچ مشکلی وجود ندارد.»

آیا چنین برخوردهایی در شرایط فعلی صحیح است؟
با این حال پس از انتشار این فیلم وی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: بحثی را در جمع برادران جهادگر در قصر شیرین مطرح کردم که علی‌الظاهر به معاون اول رئیس‌جمهور برخورده است.
وی با بیان اینکه آن جمع کاملا خصوصی بود و قرار نبود صحبت‌ها پخش شود گفت: ۲۵ سال است که با معاون اول رئیس‌جمهور همکار هستیم؛ من قصد توهین به ایشان یا دولت محترم را نداشتم. حقانیان در عین حال افزود: اما واقعیت وجود دارد که ما نباید مسئله را سیاسی جلوه بدهیم. در این منطقه خط گسلی وجود داشت که یک بخش آن مربوط به مسکن مهر بود و اتفاقا سازه‌اش هم سالم مانده است.
او که در سرپل ذهاب حضور داشت گفت: الان در منطقه‌ای که من هستم ساختمان‌های بتنی شخصی‌ساز وجود دارند که همه فروریخته‌اند چون در خط گسل واقع شده‌اند.
حقانیان گفت: مردم اینجا آلام و مشکلات زیادی دارند که ما باید آلام را کم کنیم نه اینکه یک بحثی را مطرح کنیم که ۱۲ میلیون مسکن‌نشین مهر هم مشکل پیدا کننند و نگران شوند.
چنین اظهاراتی این فکر را به ذهن می‌رساند که آیا مقامات کشور خبری از شرایط کشور به ویژه حساسیت مناطق زلزله زده ندارند؟ در شرایطی که اخبار زلزله، آرامش خیال بسیاری از مردم را گرفته و بسیاری از هموطنانمان را داغدار و بی‌خانمان کرده جای این نیست که شرایط کشور را آرام نگه داریم و تمرکز را به کمک‌رسانی اختصاص دهیم؟
اظهارنظر نهایی در این‌باره یک امر فنی است. آیا به راستی این اظهارنظرها در این فضا کارشناسانه و از سوی متخصصین امر مطرح می‌شود؟

آیا مشکل مسکن مهر است؟
اگرچه علی‌رغم ادعاهای موجود، آمارهای اولیه نشان می‌دهد که ساختمان‌های مسکن مهر در زلزله کرمانشاه کمترین آسیب را دیده‌اند و حتی به گفته مدیر روابط عمومی و شهرسازی استان کرمانشاه در این واحدها شاهد ریزش به این معنا که سقف بر روی ساختمان آوار شود نبودیم اما معلوم نیست که برخی با چه استناد و سند میدانی انبوهی از اظهارات خلاف واقع را بر سر مردم آوار می‌کنند؟
با این حال نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مشکل اساسی مردم پس از زلزله اخیر مسکن مهر نیست. اینکه این خانه‌ها اصولی ساخته شده یا نظارتی بر ساخت آن وجود داشته است موضوعی است که لازم است در فرصت مناسب از سوی دستگاه‌های نظارتی مورد توجه قرار گیرد.
بسیاری از اظهارنظرهایی که اخیراً ابراز می‌شود علاوه بر تلخی آثار زلزله، تلخی دیگری را در ذهن مردم ایجاد می‌کند و آن تلاش دشمن برای نشان دادن عدم مدیریت نظام است تا جایی که دولت حتی توان ساخت سازه‌های مقاوم را ندارند.
تا جایی که شاهد بودیم برخی از مغرضان و معاندان تصاویر خرابی‌های کشورهای دیگر را در شبکه‌های مجازی به جای تصاویر زلزله اخیر منتشر کرده‌اند تا تاییدی بر این امر باشد. بنابراین باید به اثرات چنین حرفهایی کاملاً توجه داشت.
در این زلزله آنقدر خانه خراب شده، آوار بر سر مردم ریخته و سقف پایین آمده که واحدهای مسکن مهر در آن گم است، بنابراین باید پای سیاست را از زلزله بیرون بکشیم تا بتوانیم راحت‌تر به مشکلات عدیده‌ای که وجود دارد برسیم چراکه وقت برای مناقشات سیاسی فعلا بسیار است.
در این شرایط دولت باید به جای ایجاد موج ضد مسکن مهر به کمک‌‌رسانی موثر و فعال بپردازد و حاشیه‌ها را کنار بگذارد. برخوردهای سیاسی و پاس دادن مشکلات نه تنها غیراخلاقی و از آب گل‌آلود ماهی گرفتن است بلکه جفا در حق مردم و نمک پاشیدن به زخم آنان است.
هم‌افزایی و همراهی لازمه کمک به زلزله‌زدگان بوده و مسئولان کشور باید با مدیریت جهادی مشکل مناطق زلزله‌زده را حل و از سوء‌استفاده عده‌ای در این شرایط جلوگیری کنند نه خود آب به آسیاب آنها بریزند.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید