آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

ثبات اصل اساسی و امتیاز ویژه‌ای برای سیاستمداران است اما مهم‌تر از آن همراه شدن سیاستمداران با تحولات ونه اصرار بر مواضع گذشته است که به نوعی تاریخ مصرف گذشته تعریف می‌شوند. این بخش از سیاستمداران از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شوند چرا که همراهی بیشتری با جامعه دارند و پافشاری بر تفکرات قدیمی در اندیشه آنان جایگاهی ندارد. در دهه اخیر می‌توان به علی اکبر ناطق نوری، علی لاریجانی، حسن روحانی و... اشاره کرد، اصولگرایانی که در عین تاکید بر چارچوب‌های اصولگرایی، به تغییر شرایط کشور و به تبع آن تغییر خواسته‌های جامعه آگاه هستند و در راستای تحقق آن گام بر‌می‌دارند و هر چند شاید برخی موضوعات را به صورت علنی نمی‌توانند بیان کنند اما مواضع آنها در لایه پنهان اظهاراتشان مشخص و عیان است. علی لاریجانی از جمله سیاستمداران کهنه کاری است که در دهه اخیر نشان داد همسو با تغییرات حرکت می‌کند و اصراری بر تاکید بر مواضعی ندارد که دیگر برای جامعه قابل پذیرش نیست. لاریجانی در سال‌های اخیر برای ساکت کردن دلواپسان تلاش زیادی داشت اما یک ویژگی او چنین است که اقداماتش را در بوق و کرنا نمی‌کند بلکه نتیجه آنها برایش دارای اهمیت است. او در زمانی که اختلافات میان گروه‌های سیاسی و... ادامه پیدا می‌کند در نقش میانجی به لابی برای پایان دلخوری‌ها می‌پردازد. او در سال‌های گذشته برای وحدت جریان‌های سیاسی اصولگرا تلاش زیادی داشت اما با فعال شدن گروه‌های دلواپس و پایداری‌ها که با اعتدال میانه‌ای نداشتند، لاریجانی دیگر به‌صورت علنی نقش وحدت‌بخشی در جریان اصولگرا را ایفا نکرد، هر چند به سبب ریشه اصولگرایی او نمی‌توان منکر تلاش‌های پشت پرده‌اش برای حفظ جایگاه اصولگرایی در سیاست ایران شد.
لاریجانی؛ موافق
مواضع علی لاریجانی در حوزه فرهنگی هم اعتدالی شده است. او به سبب حضور در قم و نمایندگی ‌این شهر در مجلس شورای اسلامی، نمی‌تواند برخی مواضع خود را علنی بیان کند اما نزدیکان او چنین محدودیتی ندارند و به تشریح دیدگاه‌های رئیس مجلس می‌پردازند مانند دیروز که تاجگردون نماینده اصلاح‌طلب و البته نزدیک به لاریجانی به ‌ایلنا گفت: «مساله ‌این است که امروز برخی اصولگرایان در بسیاری از مسائلی که اصلاح‌طلبان دنبال می‌کنند، با ما هم‌نظر هستند. به‌عنوان مثال در همین بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها اگر از آقای لاریجانی سوال کنید، می‌بینید که به اصطلاح ته دلش موافق است. همین لاریجانی که ما او را در مواردی مقصر می‌دانیم و به او انتقاد می‌کنیم، در بحث حق عضویت «سپنتا نیکنام» در شورای شهر یزد مواضعی شفاف اتخاذ کرده و نگاهی شبیه به خودمان دارد.» تاجگردون به تغییر لاریجانی هم باور دارد چنان‌که می‌گوید: «گفته می‌شود آقای لاریجانی یک چهره سیاسی اصولگراست. سوالم این است که‌ آیا لاریجانی اصولگرای امروز با لاریجانی اصولگرای سال ۷۶ یکی است؟ معتقدم قطعا یکی نیست. با این حساب نمی‌توان گفت که لاریجانی اصولگراست اما آقای ایکس که نمی‌خواهم نام ببرم، چون هنوز می‌گوید بر مواضع سال ۵۷ یا ۶۷ خود باقی مانده‌ام، اصلاح‌طلب است!» او به موضوع درستی درباره تغییر اصلاح‌طلبان هم اشاره دارد و تصریح می‌کند: «دوستانی که امروز فقط خودشان را اصلاح‌طلب می‌دانند، ۲۰ سال پیش هم حاضر بودند دختران ما را در استادیوم فوتبال ببینند؟ احتمالا حداقل بخشی از این افرادی که امروز در این مساله پیشگام هستند، آن زمان نمی‌پذیرفتند! بنابراین باید این تحولات و اصلاحات را در همه امور قبول کنیم.» البته رضایت لاریجانی از حضور زنان در ورزشگاه‌ها معطوف به ‌این روزها نیست چرا که در سال 92 هم سپ بلاتر رئیس فدراسیون بین‌المللی فیفا پس از سفری که به‌ ایران داشت، اظهار کرد: این فرصت را داشتم تا با نایب رئیس بانوان صحبت کنم و از او بخواهم که باید در دولت تلاش کنند تا یکی از قوانین فرهنگی را که به بانوان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال را نمی‌دهد، تغییر دهند. وی ادامه داد: این صحبت را در دیدار با رئیس مجلس (علی‌ لاریجانی) نیز مطرح کردم و او اعلام کرد که ‌این مساله را حل می‌کند. چندی پیش هم تصویری از لاریجانی در کنار رئیس دولت اصلاحات منتشر شد که دلواپسان هیاهوی زیادی برای آن داشتند اما لاریجانی از پاسخ به آنها خودداری کرد چرا که همگان مواضع او در چنین موضوعاتی را می‌دانستند و نیازی به توجه نشان دادن نبود.
کاندیدای جریان اصلاحات
از سال 88 به بعد نام لاریجانی در لیست اعتدالیون قرار گرفت و به همین دلیل بود که برخی با توجه به حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی که او هم شناسنامه اصلاح‌طلبی نداشت گمانه حمایت این جریان سیاسی از لاریجانی در سال 1400 را مطرح کردند اما تاجگردون در این‌باره می‌گوید: «آقای لاریجانی نمی‌تواند گزینه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ باشد؛ البته می‌تواند کاندیدای معتدلین باشد اما نمی‌تواند کاندیدای اصلاحات باشد. مساله‌ این است که «امید»، ابتدا جا برای لاریجانی سال ۷۶ را در لیست خالی می‌گذارد اما در ادامه می‌گوید که با ما نیست. درواقع یا نباید لاریجانی را در لیست قرار می‌دادند یا نباید او را بزنند که با ما نیست.» دغدغه تاجگردون مواضع احتمالی است که پس از مطرح کردن نام لاریجانی برای حمایت در سال 1400 اتخاذ می‌شود. لاریجانی شخصیتی نیست که بدون در نظر گرفتن تمام احتمالات حمایت گروه‌ها از خود را بپذیرد و روحانی اگر پذیرفت به عنوان کاندیدای جریان اصلاحات مورد حمایت قرار گیرد شاید به‌این دلیل بود که نقاط اشتراک بیشتری با این جریان داشت.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید