روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هفته گذشته کاخ سفید رسما اعلام می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون ، رئیس جمهوری فرانسه، در یک تماس تلفنی درخصوص مقابله با "فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده" ایران و حزب‌الله لبنان توافق کرده‌اند؛ این خبر در حالی در سطح بین المللی بازتاب فراوانی داشت که مجموع موضع گیرهای مقامات ارشد کاخ الیزه نشان می دهد که فرانسوی ها بیش از گذشته برای مقابله فعال با آمریکایی ها به قرابت فکری – رفتاری رسیده‌اند. کمااینکه روز گذشته وزارت خارجه فرانسه در قالب موضع گیری رسمی ضمن ابراز امیدواریم نسبت به اینکه حزب‌الله لبنان، سلاحش را کنار بگذارد ، از لزوم مقابله سایر کشورها با این گروه جنبش آزدای بخش ملی سخن به میان می آورد.

وزارت خارجه فرانسه که همانند وزار امور خارجه آمریکا ، انگلیس و سایر کشورهای غربی از دستاوردهای محور مقاومت در 6 سال اخیر بشدت سرخورده است در اظهاراتی مداخله جویانه ابراز می کند امیدوار است حزب‌الله سلاح را کنار بگذارد و برای حاکمیت لبنان احترام قائل شود.
این موضع گیری در حالی است که یکی از رویه های ثابت کشورهای غربی در طول سالهای گذشته دخالت در امور داخلی سایر کشورهاست به گونه ای که در جریان گسترش تروریست غربی در منطقه مقامات فرانسوی همگام با مقامات آمریکایی از لزوم برکنار بشار اسد سخن به میان آورده و برای دست یابی به این هدف نامشروع طعم تلخ جنگ و خونریزی را به مردم سوریه چشانده و از بدیهی ترین حقوق محروم ساختند.

تنوع دشمنی ها
فرانسوی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بارها دشمنی خود با جامعه ایرانی را اثبات کرده اند کمااینکه در تمام فرایند مذاکرات هسته ای و حتی در دوران پسابرجام نشان داده که شریکی قابل اعتماد و اتکا برای آمریکا و جهت مقابله با جمهوری اسلامی ایران بوده اند.
به عنوان نمونه برگزاری نشست گروه تروریستی منافقین در پاریس در تابستان امسال یکی دیگر از اقدامات ضد ایرانی و مداخله جویانه است که می توان از ان تعبیر به « تحریک منافع ایران توسط دولت فرانسه، نقض قوانین حقوق بین‌الملل و رفتار خلاف موازین بین‌الملل این کشور» کرد.

رفتار مورد اشاره فرانسوی ها در «بسترسازی مالی، امنیتی و معنوی» برای برگزاری همایش سازمان منافقین برخلاف قوانین مصرح حقوق بین‌الملل بود به این دلیل که تمام دولت‌ها از جمله فرانسه بر پایه اسناد بین المللی متعهد به مبارزه با تروریسم بوده و اعمال متخلفانه بین‌المللی دولت‌ها موجد مسئولیت بین‌المللی آنهاست و تخطی از تعهدات بین‌المللی نیز نوعی عمل متخلفانه بین‌المللی تعریف می‌شود.

بر پایه ماده2 طرح مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها «فعل متخلفانه بین‌المللی فرانسه هنگامی صورت پذیرفته که این کشور با «بسترسازی برای تشکیل نشست»، «حضور برخی از مقامات رسمی این کشور در این نشست» و «اعتراف به تلاش برای براندازی حاکمیت سیاسی جمهوری اسلامی» اعمال متخلفانه‌ای صورت داده است، آنهم در حالی که اقدامات گروه‌های تروریستی مانند سازمان منافقین نقض آشکار اصول و مقاصد سازمان ملل متحد و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت داخلی و بین‌المللی است.

از احیای سازمان منافقین تا دشمنی با حزب الله لبنان
موضع گیری مورد اشاره فرانسوی ها( ابراز امیدواری برای خلع سلاح حزب الله) را باید در راستای سفر اخیر ماکرون رئیس جمهور فرانسه به عربستان سعودی مورد بررسی قرار داد ،که طی این سفر بارها ماکرون جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت را متهم به تروریست پروری کرد و حتی خواستار ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل شد.

پس از بازگشت رئیس جمهور فرانسه از سفر عربستان ، سعودی ها با درخواست رسمی از وزرای خارجه اتحادیه عرب برای شرکت در یک نشست اضطراری خواهان رسیدگی به اتهامات وارده به ایران شده و در پایان این نشست ، حزب‌الله و ایران به اتهام «تروریستی بودن» و «دخالت در امور داخلی کشورهای عربی» متهم شدند.

این در حالی بود که جبران باسیل وزیر خارجه لبنان با توجه به مشخص بودن دستور کار این نشست، از شرکت در آن خودداری می کند و گروههای آزادی بخش ملی مانند جهاد اسلامی و دیگر گروه‌های فلسطینی اعلام می کنند که اتحادیه عرب با تروریستی اعلام کردن حزب‌الله به دشمن صهیونیستی خدمت می‌کند.

منشاء بی ثباتی معرفی کردن ایران
همانطور که اشاره شد در طی هفته های فرانسوی ها گاها گوی سبق را از آمریکایی ها نیز ربوده و تلاش کرده تا نقش اول سریال های ضد ایرانی را در عرصه بین المللی بازی کنند کمااینکه در هفته گذشته فرانسه برنامه موشکی ایران را منشاء بی‌ثباتی منطقه اعلام و بیان کرد که ماکرون جدا از توافق اتمی، در پی گفتگویی "صریح و سازش‌ناپذیر" با دولت ایران درباره برنامه موشکی این کشور است.

دویچه وله در این باره گزارش می دهد:فرانسه پیش از این پیشنهاد کرده بود که کشورهای اروپایی با نظر به برنامه موشکی ایران به بحث درباره تحریم‌های جدید علیه این کشور بنشینند. این در حالی است که فدریکا موگرینی، رئیس کمیته سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با این پیشنهاد مخالفت کرد و دلیل آورد که نباید توافق به سختی به دست آمده با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور را به خطر انداخت.

اگنس روماتت اسپاین، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، به خبرنگاران گفت: «فرانسه نگران ادامه برنامه موشکی ایران است که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همخوانی ندارد و منبعی برای بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت که فرانسه خواستار روی‌آوری به گزینه‌های دیپلماتیک است. او افزود: «فرانسه می‌خواهد گفتگویی صریح و سازش‌ناپذیر با ایران داشته باشد‌؛ خواستار بازرسی‌هایی است که به وسیله سازمان ملل صورت گیرد و اگر لازم باشد اعمال تحریم‌های جدید اروپا علیه نهادها و اشخاصی که در برنامه موشکی دست دارند. و بالاخره فرانسه خواستار گشایشی برای مذاکره درباره این موضوع است».

سکوت معنادار وزارت امور خارجه کشورمان !
در حالی فرانسوی همانند آمریکایی ها مواضع ضد ایرانی خود را تشدید می کنند که دستگاه دیپلماسی کشورمان علاقه ای ندارد تا نسبت به اینگونه گستاخی ها پاسخ مناسبی را ارائه دهند به عنوان نمونه عباس عراقچی با تشدید اظهارات ضد ایرانی فرانسوی ها با ادبیاتی نرم خواستار تغییر موضع مقامات این کشور در قبال ایران می شود.

اما در این میان علی اکبر ولایتی طی سخنانی به رییس جمهور فرانسه پاسخ می دهد و بیان می کند‌:« ورود به موضوع موشکی ایران و امور راهبردی ایران به نفع مکرون نیست. برای برنامه دفاعی کشورمان از دیگران اجازه نمی‌گیریم که موشک داشته باشیم یا نداشته باشیم یا بگویند برد موشک هایمان چند کیلومتر باشد.هیچ کشور مستقلی منافع و مصالح ملی خود را در معرض حراج قرار نمی‌دهد.»

مشاور ارشد مقام معظم رهبری در فقدان موضع گیری وزارت امور خارجه بیان می کند :« به مکرون توصیه می‌کنم مسیر ژنرال دوگل در دوران ریاستش در سیاست خارجی را طی کند یعنی حالت نیمه استقلال داشته باشد».

سکوت معنادار مقامات رسمی دستگاه سیاست خارجه کشورمان در مقابل گستاخی ها فرانسوی ادامه دارد که اتخاذ همین تاکتیک نه تنها امریکایی ها را وادار به اجرایت تعهدات برجامی نکرد بلکه منجر به آن شد که مقامات این کشور اقدامات ضد ایرانی خود علیه جمهوری اسلامی را به قدری توسعه دهد که نه تنها نقض توافق هسته ای به شمار آید بلکه به معنای جامعیت بخشی به دشمنی های گسترده ضد ایرانی نیز محسوب شود و چنین مسیری را باید در مورد فرانسوی نیز قابل وقوع دانست.

*امیرعباس رسولی

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید