صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«کار ما نبود» این نخستین واکنش مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی درباره پلمب باشگاه سیاه‌جامگان بود که بسیار صدا کرد و انتقادهای فراوانی را برانگیخت. آقای «کورش صبوریان» به فاصله 24 ساعت بعد از پایان بازی تیم‌های سیاه جامگان و استقلال در هفته دوازدهم لیگ برتر، در مصاحبه با خبرنگار تسنیم ضمن رد ادعای مالک باشگاه، تاکید کرد که پلمب شدن دفتر باشگاه سیاه‌جامگان ارتباطی به این نهاد نداشته.

اما بخش مهمتر صحبت‌های او مربوط به تغییر نام باشگاه سیاه جامگان به مشکی‌پوشان خراسان بود؛ اتفاقی که از تسلیم شدن مسوولان این باشگاه در مقابل درخواست‌های انجام شده خبر می‌دهد.

اصل ماجرا
فوتبال خراسان در دهه‌های قبل با دو تیم شناخته می‌شد. تیم ریشه‌دار و قدیمی ابومسلم، از باشگاه‌هایی بود که قبل از انقلاب نیز سابقه فعالیت فراوانی داشت و در لیگ تخت جمشید هم بسیار فعال بود. باشگاهی که بزرگانی چون آقای حشمت مهاجرانی در آن فعالیت داشتند. ابومسلم در طول همه دهه‌های گذشته به حیات خود ادامه داد؛ اما ایراد آیت‌الله علم الهدی به نکات منفی زندگی «ابومسلم خراسانی» سبب شد ماجرای نام این باشگاه، تا مدت‌ها ادامه دار شود:«متاسفانه دوستان یکی از باشگاه‌های سابقه‌دار این شهر را به‌نام یکی از دشمنان سرسخت امام رضا (ع) نامگذاری کرده‌اند. ابومسلم یک انسان جانی، بی‌باک و بی‌بند‌وبار بود که مایه ننگ اسلام است. آن وقت شما این باشگاه قدیمی را به عنوان سرسخت‌ترین دشمن امام رضا (ع) نامگذاری کردید. تا وقتی که چنین نامی است، امام رضا به ورزش مشهد توجه نمی‌کند و مشهد در عرصه تربیت بدنی نیز پیشرفت نمی‌کند اما نکته دیگر این است که حالا یک تیم دیگر درست کرده و اسمش را گذاشته‌اند سیاه جامگان، که این نام لشکر ابومسلم بود.» همزمانی این دیدگاه‌ها با سقوط «ابومسلم خراسان» به دسته‌های پایین‌تر، سبب شد تا موضوع برای چند وقتی به فراموشی سپرده شود و تیم خصوصی «سیاه‌جامگان» به لیگ برتر آمد تا در کنار پدیده، پرچمداران فوتبال خراسان رضوی در لیگ برتر به حساب آیند. اما اصرار دوباره بر تغییر نام «سیاه جامگان» که رنگ و نمادهایش، به نوعی نماد ابومسلم خراسانی را یادآوری می‌کرد، سبب شد تا مالک باشگاه سیاه‌جامگان به همراه عده‌ای به ملاقات امام جمعه مشهد بروند تا این مشکل با رایزنی و کدخدا‌منشی حل شود؛ اما ظاهراً که این صحبت‌ها به جایی نرسید تا اینکه اتفاق جدید رخ داد و این پرونده را وارد حوزه جدید کرد.

پلمب شدن باشگاه سیاه‌جامگان
قرار بود در هفته دوازدهم مسابقات لیگ برتر تیم‌های سیاه‌جامگان و استقلال تهران در مشهد با هم مسابقه بدهند. صبح روز بازی خبر عجیبی به رسانه‌ها منتقل شد که بیشتر به شوخی شبیه بود. خبری که از پلمب شدن دفتر باشگاه سیاه‌جامگان خبر می‌داد؛ کسی نمی‌دانست کدام نهاد این باشگاه را پلمب کرده.
مالک باشگاه سیاه جامگان در نخستین واکنش به این اتفاق در مصاحبه‌ای گفت:‌ «صبح امروز به باشگاه رفتیم و دیدیم که دفتر پلمب شده است. این موضوع به‌خاطر ایرادی است که کمیسیون ماده پنج به‌نام «سیاه‌جامگان» گرفته است. آن‌ها به‌خاطر اسم سیاه‌جامگان به ما مجوز نمی‌دهند و می‌گویند که نام تیم باید تغییر کند. جالب این است که در همین شهر (مشهد) دو تیم دیگر هم هستند که به این اسم بازی می‌کنند، ولی برای آنها ایراد نیست. حتماً ابومسلمِ آنها آدم خیلی خوبی بود، اما ابومسلمِ ما بد. مگر می‌شود؟! این کار، سیاست یک بام و دو هوای آقایان است.»
مشکل اصلی اینجا بود که کارت بازی اعضای تیم داخل دفتر باشگاه قرار داشت و همین موضوع برگزاری مسابقه دو تیم را با اشکال مواجه می‌کرد. درست 2 ساعت مانده به بازی، مدیران تیم توانستند فک‌پلمب کنند تا مدارک را از داخل باشگاه بر دارند و مسابقه رسمی این تیم در لیگ برگزار شود. فک پلمب دفتر یک باشگاه در معرض سقوط آن‌هم روز بازی با تیم بزرگی مثل استقلال خبری نبود که بشود به سادگی از آن گذشت. مشخص بود که مالک باشگاه باید در این مورد فکر اساسی بکند.

تغییر نام
سرانجام روزگذشته به مجادله دوساله در مورد تیم سیاه‌جامگان پایان داده شد و نام این تیم به مشکی‌پوشان دیار خراسان تغییر کرد. هر چند در گزارش‌های دیگری نام این تیم تنها مشکی‌پوشان خراسان ذکر شده و باید ببینیم که بالاخره نام رسمی تیم چیست!
اینکه با تغییر نام یک تیم از سیاه‌جامگان به مشکی پوشان قرار است چه اتفاقی رخ بدهد را نمی‌دانیم و این را هم درک نمی‌کنیم که به قول آقای عباسی، چطور دو تیم با نام‌های منتسب به ابومسلم در خراسان فعالیت رسمی دارند اما تیمی مثل سیاه‌جامگان ناچار به تغییر نام می‌شود!

سابقه تغییر نام
در سال‌های بعد از انقلاب نام برخی تیم‌ها به دلایل سیاسی تغییر کردند. مثلاً تیم تاج به تیم استقلال تغییر نام داد و کسی هم با این تغییر نام مخالفتی نداشت اما تغییر نام پرسپولیس به پیروزی هیچ وقت از سوی هواداران تیم سرخ‌پوش پذیرفته نشد. سال‌ها تبلیغ رسمی روی نام پیروزی سبب نشد تا هواداران و رسانه‌ها نام اصلی تیم را فراموش کنند تا زمانی که آقای رویانیان، مدیرعامل وقت تیم، نام پرسپولیس را به‌صورت رسمی ثبت کرد و سه دهه تبلیغ رسمی روی نام پیروزی در کسری از ثانیه فراموش شد.
حالا اینکه برای سیاه‌جامگان و ابومسلم هم چنین اتفاقی می‌افتد را تنها با گذر زمان می‌توان متوجه شد. پیشنهاد می‌کنیم نهادهای رسمی در خراسان و مشهد، کمی هم فکر حمایت از تیم‌های این شهر باشند که معمولاً همیشه در معرض سقوط هستند و همواره دنبال اسپانسرهای مختلف می‌گردند تا گوشه‌ای از خرج‌های تیم‌داری‌شان جبران شود.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید