صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


روز گذشته بهارستان میزبان رییس‌جمهور بود تا لایحه بودجه یکساله کشور در سال 97 را به مجلس ارائه کند؛ بودجه‌ای که قرار بود عملیاتی باشد اما در همین روز نخست، نمایندگان نسبت به آن خوشبین نبوده و این بودجه را منطبق بر برنامه ششم ندانستند و حتی از احتمال بازنویسی این لایحه در کمیسیون تلفیق خبر دادند.
آقای حسن روحانی، رییس‌جمهور، در صحن علنی مجلس در نطق خود درباره لایحه بودجه 97 گفت: امیدواریم تا اواخر دی ماه شاهد بررسی لایحه در مجلس باشیم. لایحه بودجه سال ۹۷ کاملاً متفاوت و برشی از برنامه چهار ساله دولت است و چارچوب‌های اصلی وعده‌های انتخاباتی در لایحه بودجه تبلور دارد.به گفته رییس‌جمهور، اشتغال، کاهش فقر و نابرابری، تولید و تحرک‌بخش خصوصی محور تحول در بودجه ۹۷ است و پایه لایحه بودجه، شفافیت و پرداخت بر مبنای ارزیابی عملکرد صنفی است. روحانی گفت: «سال آینده سطح استاندارد زندگی را تعیین می‌کنیم و در یکی، 2 استان به‌صورت پایلوت اعلام می‌کنیم هرکس درآمدش از این مقدار کمتر است، برود در یک سازمان حمایتی ثبت‌نام کند.»وی تاکید کرد: «ردیف‌ها در لایحه بودجه کاهش یافت؛ اگر روند گذشته ادامه یابد در آینده به بن‌بست خواهیم رسید. در بودجه برای تمام چالش‌های اصلی کشور ورود کرده‌ایم و مبنای بودجه ۹۷ اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد عدالت است. اگر لایحه به همین صورت به تصویب مجلس برسد، سال آینده شاهد حرکتی پرشتاب در اشتغال خواهیم بود.»این سخنان در حالی مطرح شد که آقای نادر قاضی‌پور در اخطاری گفت: کجای لایحه بودجه، راهکاری برای حل مشکل صندوق‌های بازنشستگی، متعادل سازی دستمزد حقوق بگیران کشوری و لشکری، پرداخت بدهی تأمین اجتماعی، آب‌رسانی به روستاها، مسکن روستایی، احیای دریاچه‌ها و تالاب‌ها دیده شده است؟ دولت آیا در لایحه بودجه ۹۷ به دنبال کوچک‌سازی ساختارهاست یا باز هم هزینه‌های نهاد ریاست‌جمهوری افزایش یافته است؟ آیا باز هم بدهی پیمانکاران با اوراق چاپی خزانه پرداخت خواهد شد؟»
همچنین، آقای حسین‌علی حاجی‌دلیگانی با اخطار اصل ۵۹ قانون اساسی گفت: «قانون برنامه ششم بعد از حدود دو سال بررسی در مجلس به تصویب رسید اما آقای رییس‌جمهور امروز اعلام کرده‌اند قانون بودجه برشی یک‌ساله از برنامه چهارساله دولت است. طبق قوانین بالادستی، لایحه بودجه باید برشی یک‌ساله از قانون برنامه ششم توسعه باشد.»حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: «از ابتدا نیز دولت لایحه برنامه را به‌صورت کامل به مجلس ارائه نداد و مخالف برنامه بود. الان هم که باید لایحه بودجه براساس قانون برنامه نوشته شود، اعلام می‌کند که اینگونه نیست.»در ادامه، آقای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «لایحه بودجه باید براساس قانون برنامه تصویب شود. فکر می‌کنم منظور رییس‌جمهور این بود که لایحه بودجه برشی یک‌ساله از قانون برنامه است. شما هم لایحه بودجه را با قانون برنامه تطبیق دهید که در آن راستا نوشته شده باشد.»در ادامه این گزارش درباره ویژگی‌های بودجه 97 با چند تن از نمایندگان گفت‌وگو کرده‌ایم.

حاجی‌بابایی: قرار بود نجومی‌بگیران در بودجه 97 تعیین تکلیف شوند
آقای حمیدرضا حاجی‌بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره لایحه بودجه 97 گفت: آقای رییس‌جمهور شفافیت را مهم‌ترین ویژگی لایحه بودجه سال 97 اعلام کرد اما خودشان اصلاً شفاف صحبت نکرد و گزارش شفافی ارائه نکرد، هرچه گوش کردم تا ببینم مهم‌ترین قسمت‌های بودجه سال 97 چیست، متوجه نشدم.
وی تاکید کرد: براینکه قرار بود موضوع نجومی‌بگیران در لایحه بودجه سال 97 تعیین تکلیف شود اما رییس جمهور در سخنانش اشاره‌ای به این موضوع نکرد. به نظر بنده رییس‌جمهور می‌توانست لایحه بودجه سال 97 را بسیار بهتر تدوین کرده و گزارش بهتری را در صحن علنی مجلس ارائه کند.

قوامی: تنها ۲۰‌درصد بودجه 97 مبتنی برعملکرد است
آقای هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره ارائه لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس شورای اسلامی،گفت: عملیاتی بودن بودجه سال ۹۷ مهم‌ترین ویژگی برشمرده شده از سوی دولتمردان بود. این بدین منظور است که بودجه مبتنی بر عملکرد باشد البته کل بودجه ۹۷ مبتنی بر عملکرد نیست و شاید ۲۰‌درصد بودجه مبتنی برعملکرد است که این موضوع هم باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود ما چگونه باید بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد را در بودجه فعلی فراهم کنیم. هنوز زیرساخت‌های لازم برای اجرای بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد درکشور فراهم نیست واین مساله ۴ تا ۵ سال به طول می‌انجامد.وی تاکید کرد: طبق بودجه ارائه شده، سقف بودجه ۱ میلیون و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان است و ۳۶۸ هزار میلیارد تومان از این بودجه مربوط به بودجه عمومی است که این خود نشان می‌دهد ۸۰ درصد بودجه، بودجه شرکت‌ها و مؤسسات دولتی انتفاعی وابسته به دولت است. تورم ۹ درصد در بودجه دیده شده است اما با این حال تزریق این همه نقدینگی با تورم اعلامی مقداری در تضاد است چرا که بین تورم و نقدینگی رابطه همسویی وجود دارد؛ یعنی وقتی نقدینگی زیاد می‌شود تورم هم افزایش خواهد داشت.این نماینده مردم در مجلس دهم با تأکید بر اینکه منابع ارائه شده در بودجه قابل اتکاء نیست و وابستگی شدید ایجاد می‌کند، تأکید کرد: امسال که مقام معظم رهبری واردات را حرام شرعی و قانونی دانسته‌اند، چرا کارخانه‌های ما در کشور در طول هفت ماه گذشته تعطیل شده‌اند و کالا‌ها از کشور‌هایی مانند چین وارد می‌شوند، این کار حتماً در درآمد‌های کشور اثر می‌گذارد.
حسینی: هدفمندی یارانه‌ها استانی می‌شود
آقای محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه وبودجه در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو از استانی شدن هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم تا به‌طور ویژه طرح هدفمندی یارانه‌ها را در بودجه سال ۹۷ مورد بازنگری قرار دهیم. ما قصد داریم طی پیشنهاداتمان هدفمندی یارانه‌ها را به سمت استانی شدن سوق دهیم تا آثار آن را در همان استان عینیت ببخشیم.

دلخوش: بعید است این لایحه بودجه دولت عملیاتی شود
آقای کاظم دلخوش اباتری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره لایحه بودجه 97 گفت: لایحه بودجه باید برشی از برنامه ششم باشد. منابع ما محدود و مشخص است اما دولت برنامه خاصی در بودجه 97 ارائه نکرده است و بعید می‌دانم این بودجه عملیاتی شود. وی افزود: مجلس شورای اسلامی باید بر کلیات و جزئیات بودجه به‌طور دقیق و کارشناسی کار کند وا‌گرنه حق مردم از بین می‌رود. به نظر می‌رسد که لایحه کنونی هم به سرنوشت بودجه 96 دچار شود چراکه با برنامه ششم منطبق نیست.

بائوج لاهوتی: وابستگی به نفت در بودجه افزایش یافته است
آقای مهراد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌و‌گو با «صبح نو» درباره لایحه بودجه 97 گفت: دولت تلاش کرده است تا بودجه‌ای عملیاتی ارائه دهد اما متاسفانه در این بودجه وابستگی به نفت افزایش یافته و به وعده دولت درباره بودجه‌ریزی عملیاتی نزدیک نیست و نقاط قوت و ضعف آن باید با دقت بررسی شود.

بهمنی: بودجه با برنامه ششم منطبق نیست
آقای محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم و رییس بانک مرکزی در دولت دهم، در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره لایحه بودجه 97 گفت: دولت در این لایحه حدود 800 هزار میلیارد بودجه جاری در نظر گرفته که بسیار متورم است. همچنین تنها 15‌درصد از هزینه‌ها به بودجه عمرانی تخصیص داده شده که بسیار کم است و باید در آن تجدیدنظر شود چراکه ما 690 هزار میلیارد طرح‌های نیمه‌کاره داریم که باید راه اندازی شوند.وی ادامه داد: متاسفانه بودجه 97 با برنامه ششم تطبیق ندارد و باید در کمیسیون تلفیق با دقت بررسی شود. همچنین لایحه بودجه برخلاف وعده‌های دولت نه تنها شفاف بلکه حتی عملیاتی هم نیست اما ما در کمیسیون تلفیق با تطبیق لایحه بودجه 97 با برنامه ششم، بودجه‌ای متناسب با شرایط تنظیم می‌کنیم.

پورابراهیمی: 40‌درصد از یارانه‌بگیران در سال آینده حذف می‌شوند
آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره لایحه بودجه 97 گفت: اتکای بودجه سال آینده بیشتر بر درآمدهای مالیاتی است و دولت روی این بخش حساب ویژه‌ای باز کرده است. بودجه امسال دارای شرایط انقباضی است و سقف بودجه افزایش چندانی نداشته است و رقم آن امسال 425 هزار میلیارد تومان تعیین شده که نسبت به سال گذشته افزایش 6درصدی داشته است.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: مهم‌ترین موضوع در بودجه سال آینده بحث هدفمندی یارانه‌هاست که پرداخت نقدی دولت به 23 هزار میلیارد تومان می‌رسد. این یعنی حدود 40‌درصد از یارانه‌بگیران در سال آینده حذف خواهند شد که مجلس باید روی این پیشنهاد بررسی دقیقی داشته باشد.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید