جهان/ متن پیش رو در جهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


توئیت اخیر آقای محمود صادقی نماینده تهران با واکنش و تکذیب دفتر آیت الله مکارم شیرازی روبرو شد.

اگر بنا را بر صداقت آقای صادقی بگیریم و فرض کنیم که او واقعاً نادانسته علیه این مرجع تقلید طرح ادعا کرده، آن وقت با مسئله دیگری مواجه خواهیم شد. چه مسئله‌ای؟

آقای صادقی از نمایندگان شاخص تهران و حتی مجلس شورای اسلامی و بزن بهادر فراکسیون امید است، همچنین او استاد دانشگاه تربیت مدرس است و البته سوابق بسیاری دارد با این حال او همچون بسیاری عوام تصورات کاذبی راجع به یک مرجع تقلید داشته و آنقدر از این تصورات (که شایعه رسانه‌های بیگانه است) مطمئن بوده که آنها را نشر نیز داده است.

به عبارت دیگر این شخص حتی توان تشخیص ابتدایی یک خبر راست از دروغ را ندارد، اضافه کنم که او یک فرد معمولی نیست بلکه نماینده یک ملت است و دانشجویان زیادی زیر نظر این بزرگوار درس خوانده و می‌خوانند.

وقتی یک نماینده و استاد این چنین بازی می‌خورد، از دیگران چه انتظاری است؟ انتظار داشته باشیم که آمدنیوز و بی بی سی و من و تو جولان ندهند؟ وقتی سطح سواد رسانه‌ای یک استاد دانشگاه ما در این حد است که با خیال جمع به یک مرجع تقلید دروغ می‌بندد، انتظار داشته باشیم دیگران این دروغ‌نیوزها را باور نکنند؟

من فکر می کنم که آقای نماینده تنها نیست، پندار بسیاری از ماها راجع به پدیده‌ها و شخصیت‌ها می‌تواند این‌گونه باشد و از واقعیت فاصله داشته باشد. ما نیز بر اساس همین پندارها و ذهنیات تصمیم می‌گیریم، انتخاب می‌کنیم و اقدام می‎کنیم. و چه بسا همچون آقای صادقی بعد از مدت‌ها متوجه شویم که اشتباه کرده و در صدد جبران برآییم.

این هم از عوارض رسانه های نوین است. بسیاری از تصیمات متناقض ملی ما از همین جا ناشی می‌شود. اینکه مشاهده می‌شود که فرضاً فردی با هدف مبارزه با فساد انتخاب می‌شود که خود سرمنشأ فساد است و... نتیجه ضعف در این نقطه است.

البته گمان می‎‌کنم این آسیب در میان نخبگان بیشتر از عموم مردم است.

*ابراهیم رضایی

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید