صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

جام جهانی فوتبال، تابستان سال آینده در روسیه برگزار خواهد شد. رقابت‌هایی که معتبرترین و جذاب‌ترین رقابت ورزشی پس از المپیک است و هر چهارسال یک‌بار توجه دنیا را به خود معطوف می‌کند. این‌بار اما، جام جهانی برای ایرانیان شرایط ویژه‌ای دارد. از صعود تیم ملی به این رقابت‌ها و گروه جذاب ایران در کنار اسپانیا، پرتغال و مراکش گرفته تا برگزاری این رقابت‌ها در کشور روسیه. کشوری که مورد توجه همیشگی گردشگران ایرانی بوده و حالا جذابیتش با میزبانی از جام جهانی، چندین برابر می‌شود. همین قضیه باعث می‏شود که شرکت‏های گردشگری زیادی دست‌به‌کار شوند و تورهای مسافربری برای دیدن از نزدیک مسابقات راه بیاندازند؛ اتفاقی که البته جدید هم نیست. چهار سال پیش هم شرکت‏ها تورهای زیادی را برای مسافران پهن کرده بودند.

هزینه فعلی سفر به برزیل برای گردشگران ایرانی، چیزی حدود هفت میلیون تومان است. چهار سال پیش اما هزینه ‏ها طور دیگر شمارش و حساب می‏شد. عشاق فوتبال در جام‏جهانی باید 20 میلیون تومان و در بعضی از شرکت‏ها حتی 40 میلیون تومان به شرکت‏های مسافربری پرداخت می‎کردند. ماجرا اما وقتی حساس شد که مسافری که تنها برای دیدن بازی‏های فوتبال به برزیل سفر و تنها هزینه سفر را پرداخت کرده بود، بلیتی برای دیدار بازی‏ها در دست نداشت. ممکن است تاریخ برای مسابقات جام‏جهانی 2018 نیز تکرار شود. شاید به‌خاطر همین است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و فدراسیون فوتبال دست به کار شده‌اند تا نگذارند اتفاقات چهار سال پیش تکرار شود. شواهد امر البته طور دیگری نشان می‏دهد، هنوز نزدیک به 120 روز به شروع مسابقات مانده اما بعضی از شرکت‏های مسافربری دست به کار شده‌اند.

پرواز با 24 میلیون تومان
تعداد شرکت‏هایی که تور جام‏ جهانی برگزار می‏کنند، زیاد است. هر یک هم خدمات متنوعی دارند. یکی از شرکت‎های مسافربری، لیست بلند‌بالایی از خدماتی که ارائه می‎دهد، ردیف کرده است. قیمت‏ها از پایه پنج میلیون تومان شروع می‏شود. خانم پشت تلفن سریع و بی‌مکث خدمات را از بر می‏گوید: «برای 14 شب و 15 روز، پنج میلیون تومان هزینه بلیت رفت‎وآمد شماست. اگر بخواهید که در هتل درجه سه اقامت داشته باشید برای دو تخته، 15 میلیون و 500 تومان، اگر بخواهید در درجه دو اقامت داشته باشید هزینه اقامت و رفت‏وآمد 23 میلیون تومان و برای درجه یک هم 24 میلیون تومان هزینه‏تان می‏شود.»
او درباره شهرهایی که تیم ملی ایران بازی دارد، می‎گوید: «اقامت در سه شهر سن‌پطرزبورگ، کازان و سارانسک -که تیم فوتبال ایران در آنجا بازی دارد- خواهد بود. رفت‎وآمد در این سه شهر بر عهده ماست، بلیت مسابقات را هم ما برای شما تهیه می‏کنیم. به اضافه اینکه شما با بازیکنان تیم ملی فوتبال ایرانی دیدار خواهید داشت و عکس یادگاری هم می‏اندازید.»
شرکت مسافربری دیگر شرایط دیگری دارد. مسوول فروش شرکت مسافربری توضیح می‏دهد: «تور ما از 24 خردادماه شروع و تا 6 تیرماه زمان می‏برد. 13 شب اقامت خواهید داشت در شهرهایی که تیم ملی بازی دارد. پرواز ما مستقیم به سمت مسکوست. تردد بین شهری بر اساس خدماتی که روسیه گذاشته رایگان است، اما اگر شما بخواهید با وسیله دیگری تردد کنید، ما برای شما این امکان را ایجاد می‎کنیم ولی سه تا چهار میلیون تومان به هزینه‎ها اضافه می‏شود. هزینه برای یک نفر برای تور برنزی 12 میلیون تومان، برای تور نقره‏ای 15 میلیون تومان و برای تورِ طلایی هم 20 میلیون تومان است. این تفاوت قیمت تنها به‌خاطر درجه‌بندی هتل‏هاست وگرنه تغییری در روند برنامه‏ تورها وجود ندارد. اگر همین امروز بخواهید ثبت‎نام کنید، هزینه‎ها این‌قدر پایین است، چند روز دیگر ممکن است که قیمت‎ها بالا برود. از الآن هم می‎توانید نصف هزینه تور را پرداخت کنید تا اسم شما در تور ما ثبت‎ شود در غیر این صورت مجبورید که بیشتر هزینه پرداخت کنید.»
او البته توضیح می‎دهد که هر یک از کسانی که در تورهای آنها ثبت‎نام می‏کنند، باید یک ثبت‎نام دیگر هم انجام دهند: «در بهمن‎ماه که زمان ثبت‏نام و قرعه‏کشی فیفا برای تماشاگران فوتبال است، باید در سایت فیفا هم ثبت‎نام کنید. اگر اسمتان درآمد که شما در تور ما ثبت‎نام کرده‎اید و با همین هزینه‏ای که شما ثبت‎نام کرده‎اید به روسیه می‎روید.» او البته توضیح می‎دهد که اگر کسی در قرعه‏کشی فیفا برنده نشد، راه‎های زیادی وجود دارد تا باز هم خودش را به دیدار از بازی‏ها برساند: «فیفا در سه نوبت قرعه‏کشی را انجام می‏دهد. اگر شما بین برندگان این قرعه‏کشی نبودید، ما باز شما را ثبت‎نام می‏کنیم. در هر سری ثبت‎نام شما باید 215 هزار تومان کارمزد پرداخت کنید. ما سعی‏مان را می‏کنیم ولی اگر نشد و باز برنده نشدید، دیگر امکان ندارد که به روسیه بروید. ما به شما قولی نمی‏دهیم که 100در‌صد می‏توانید بازی‏ها را از نزدیک تماشا کنید. پولتان را به شما برمی‎گردانیم.»

لیست داده‎ایم
تجربه جام‏ جهانی 2014 باعث شده تا سازمان میراث فرهنگی دست به کار شود. خانم «لیلا اژدری» سرپرست دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «4700 آژانس گردشگری از طرف سازمان مجوز دارند ولی فدراسیون فوتبال معتقد است که در این رویداد کار دشواری است که از همه شرکت‏ها استفاده شود، بنابراین اصرار داشت گروه محدودتری تعیین شود. برای انتخاب و معرفی آژانس‌ها به فدراسیون فوتبال، پروسه‌ای یکی، 2 ماهه با همکاری اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری که پرونده آژانس‌ها در اختیارش است، طی شد. در این فرایند، شاخص‌هایی تعیین شدند که ساده‌ترین آن، نداشتن شکایت منجر به حکم، حکم تعلیق یا تعطیلی و حضور و فعالیت حرفه‌ای در بازار روسیه بود.»
آقای «امیرپویان رفیعی شاد» دبیر و عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر هوایی گردشگری-زیارتی استان تهران در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره برنامه سازمان میراث فرهنگی و جلوگیری از اتفاقات گذشته، توضیح می‏دهد: «در خصوص تورهای جام جهانی با توجه به مشکلاتی که در گذشته پیش آمده، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و فدراسیون فوتبال متفقاً به تفاهمی رسیدند؛ اینکه یک سری دفاتر محدود بتوانند در زمینه حمل‌و‌نقل مسافر و اجرای تورهای گردشگری برای جام جهانی 2018 فعالیت داشته باشند. تا الآن و درحال‌حاضر، سازمان میراث فرهنگی اسامی یک سری از دفاتر منتخب را که بر اساس یک سری المان‏ها انتخاب شده و واجد شرایط هستند، به فدراسیون فوتبال فرستاده است. قرار است که در روزهای آتی فدراسیون فوتبال در سایت خود این اسامی را معرفی کند.»
او درباره تبلیغات تورهای گردشگری جام‏جهانی 2018 که درحال‌حاضر انجام می‎شود، نیز توضیح می‏دهد: «تبلیغاتی که اکنون انجام می‎شود، خیلی پایه و اساس قانونی ندارد. تا لیست شرکت‏هایی که توسط سازمان میراث فرهنگی به فدراسیون فوتبال داده است در سایت فدراسیون قرار نگیرد، نمی‏توان خیلی به این تبلیغات توجه کرد.» با تدبیری که سازمان گردشگری و فدراسیون فوتبال به‌کار گرفته‏اند، باید منتظر ماند و دید که باز هم اتفاقات 2014 تکرار می‏شود یا اینکه دیدار از جام‏جهانی 2018 با نظم بیشتری قرار است انجام شود.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید