صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هر زمان می‌خواهیم در مورد فساد در فوتبال صحبت کنیم، یاد گفت‌وگوی آقای محمد دادکان می‌افتیم؛ مصاحبه‌ای که در آن رییس پیشین فدراسیون فوتبال که با صراحت کامل، پرده از اتفاقات حاشیه‌ای و جنجالی یکی از دیدارهای سپاهان و پرسپولیس در اصفهان را برداشت. اتفاقی که در زمان ریاست آقای مهدی تاج بر هیات مدیره و مدیرعاملی آقای محمدرضا ساکت در باشگاه سپاهان رخ داد و با واکنش قاطع دادکان روبه‌رو شد.

هرچند محمد دادکان به‌صورت علنی این اتفاق را به مدیران فعلی فدراسیون فوتبال مرتبط ندانست و گفته بود: «اگر چیزی بگویم، می‌گویند که می‌خواسته علیه من (تاج) سخن بگوید.» اما در ادامه صحبت‌هایش به جمله جالبی اشاره کرده بود: «به شما خیلی راحت می‌گویم که این اتفاق در اصفهان افتاده و سکه، لای گز گذاشته و به داوران ما دادند.» وقتی مسوولان یک باشگاه، چنین فساد بزرگی را رقم زدند تا شانس پیروزی خود را در یک بازی مهم افزایش دهند، باشگاهی که ریاست هیات مدیره وقت آن برعهده مهدی تاج رییس فعلی فدراسیون فوتبال و مدیرعاملش کسی جز محمدرضا ساکت نبوده، این پرسش را در ذهن‌مان ایجاد می‌کند که آیا این اقدام با هماهنگی دو مدیراصلی باشگاه صورت گرفته یا آنها از این مساله بی‌خبر بوده‌اند. البته محمدرضا ساکت در برنامه دوشنبه شب 90 و در مناظره با علی کریمی، بارها از اتفاقات مهم و حواشی بزرگی که در فدراسیون فوتبال رخ داده، ابراز بی‌اطلاعی کرد! شاید ایشان و آقای تاج در آن مقطع نیز از وجود سکه‌ها در داخل جعبه‌های گز بی‌اطلاع بودند؛ الله اعلم...

اساسنامه‌ای با ابهام 6 ساله
اساسنامه فدراسیون آیا به تصویب فیفا رسیده است؟ این بزرگ‌ترین چالش، پرسش و ابهام‌ مناظره ساکت-کریمی بود؛ موضوعی که ابتدا دبیرکل فعلی فدراسیون فوتبال با صراحت بر تایید شدن آن تاکید کرد ولی در انتهای برنامه پاسخ مبهمی به آن داد. ساکت در مواجهه با این ابهام ابتدا اعلام کرد که: «شما می‌گویید آیین‌نامه را به نفع خود می‌نویسید که درست نیست؛ تغییر اساسنامه مراحل خاص خود را دارد و باید به تایید فیفا برسد که آیین‌نامه فدراسیون برای سال 90 است.»
در ادامه اما پرسش‌های کریمی و فردوسی‌پور در این خصوص که «می‌توانیم تأییدیه فیفا برای اساسنامه فدراسیون را ببینیم؟»، «آیا تایید اساسنامه را روی سایت فدراسیون می‌گذارید» و «آیا اساسنامه ما 8-7 سال است به تایید فیفا نرسیده است؟» باعث چرخش 180 درجه‌ای ساکت در گفتارش شد: «از سال 90 تا به امروز اساسنامه فدراسیون به فیفا ارسال شده ولی مخالفتی انجام نگرفته و سکوت کرده؛ برداشتم این بود که اساسنامه به تایید فیفا رسیده است.» هر چند فدراسیون فوتبال بلافاصله اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که گرچه اساسنامه فدراسیون در دوران مدیریت قبلی فدراسیون به فیفا ارائه شده اما فدراسیون فعلی با هدف اطمینان بیشتر از مبانی قانونی فعالیت‌های خود، مجدداً ترجمه رسمی اساسنامه مذکور را به فیفا ارسال کرده است. البته گذشت بیش از ۶ ماه از ارسال این اساسنامه، هیچگونه بازخورد منفی از فیفا واصل نشده است؛ آن هم در شرایطی که اگر مغایرتی وجود داشت، فیفا تذکرات خود را اعلام می‌کرد اما صحبت‌های دوگانه مرد اجرایی فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد که داستانی پشت پرده وجود دارد. آیا براساس این ابهام‌، می‌توان برخی مطالب مطرح شده در فضای مجازی را واقعی دانست، از جمله: «اساسنامه فدراسیون فوتبال نه‌تنها به تأیید فیفا نرسید، بلکه این اساسنامه حتی در هیات دولت هم مصوب نشده است. فدراسیون فوتبال سال‌هاست به‌صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند و هیچ برخوردی با آن نمی‌شود.» موضوعی که باورکردنی نیست....

قراردادهایی با طعم شکست
شرکت ایران نوین، شرکت برهان نوین، سامانه پیامکی 6090 و از همه مهم‌تر عقد قرارداد ترکمنچای با کارلوس کی‌روش و اجازه دادن به این مربی برای جذب نفراتی مانند سباستین... داستان قراردادهای عجیب و غریب سال‌های اخیر فدراسیون فوتبال است که همگی جز ضرر، چیزی را به همراه نداشته است. این مسائل باعث شد که وقتی محمدرضا ساکت صحبت از مشکل اساسی فوتبال به‌خاطر عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی را مطرح کرد، علی کریمی با طعنه اینگونه جواب دهد که اگر قرارداد حق پخش با صدا‌و‌سیما بسته شود، به نفع صدا‌و‌سیما خواهد بود چون در قراردادهای فدراسیون همیشه طرف دوم سود می‌کند.
در چنین وضعیتی، چند پرسش به ذهن‌مان خطور می‌کند که آیا کسی بر بندهای قرارداد ایران نوین نظارت داشته و بر چه اساسی مواردی از جمله امکان سه‌ردیف تبلیغات، بالن‌های تبلیغاتی و انجام تمام بازی‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه، جزو شروط این قرارداد در نظر گرفته شده است؟ آیا کسی که این قرارداد را تنظیم کرده، از شرایط حاکم بر فوتبال ایران آگاهی نداشته که چنین شروط عجیبی را در قرارداد نوشته یا داستان دیگری در پشت پرده قرار دارد؟ آیا نباید با کسانی که عامدانه یا غیر عمدی چنین بندهایی را در قرارداد نوشته و باعث ضرر 69 میلیاردی فوتبال شده‌اند، برخورد کرد؟ آیا نباید با رییس وقت سازمان لیگ یا رییس فدراسیون فوتبال به‌خاطر عقد چنین قرارداد «ترکمنچای‌گونه‌ای»، برخورد جدی صورت گیرد یا آنها نیز مانند آقای ساکت از این مسائل بی‌خبر بوده‌اند؟ پرسش‌های دیگری هم وجود دارد اما امیدواریم این موارد، به‌صورت دقیق‌تر مورد بررسی مقامات ذی‌ربط قرار بگیرد. متاسفانه همین پرسش‌ها و ابهام‌ها دستاویزی برای برخی مخالفان نظام است تا با صراحت این مساله را مطرح کنند که این بندها عامدانه در قرارداد گنجانده شده بود تا طبق پیش‌بینی، شامل خسارت شود؛ خسارتی که از جیب باشگاه‌ها کسر و در جیب مهندسان طراح قرارداد برود...

و فسادی که وجود دارد...
«دروغ» و «تکذیب» بدترین اتفاق برنامه‌ای بود که می‌خواست در فوتبال شفاف‌سازی کند؛ البته تاحدودی موفق بود اما به‌خاطر نداشتن هدف و استراتژی مشخص، نتیجه نهایی آن نبود که انتظار می‌رفت. مشکلات فوتبال پایه، اخراج عجیب برخی از عوامل فدراسیون، شرایط تأسیس و شرح وظایف برخی کمیته‌های فدراسیون، نامشخص بودن درآمدها و هزینه‌های فوتبال، وجود دلالی و جادوگری و از همه مهمترحضور یک سرمربی که قدرت اجرایی به مراتب بیشتری نسبت به رییس فدراسیون فوتبال دارد، بسیاری از دغدغه‌های عضوی از خانواده فوتبال بود که در این برنامه مطرح شد اما نه به‌شکلی مناسب... .
شاید نیاز باشد، از دریچه دیگر به صحبت‌های ماه‌ها و هفته‌های اخیر علی کریمی نگاه کنیم و از سرنخ‌های مطرح شده از سوی او برای رسیدن به سرچشمه فساد استفاده کنیم، مسائلی که می‌تواند پای بسیاری از مدیران نالایق و فاسد را به محکمه‌های فوتبال یا خارج از فوتبال بکشاند و بسیاری از مشکلات کنونی این رشته پرطرفدار را کاهش دهد.
آیا واقعاً زمان آن نرسیده که داستان‌های قدیم و جدید فوتبال، با نظارت بیشتری پیگیری شوند و متخلفانی که به‌صورت علنی یا پشت پرده، به فوتبال ضربه زده‌اند، رسوا شوند؛ آنهایی که در کنار درآمدهای آنچنانی در زمینه دلالی و غیره، زمینه‌ساز حذف‌ تیم‌های مختلف باشگاهی و ملی و از بین رفتن نسل‌های مختلف فوتبال شده‌اند... اگر عزمی برای رسیدگی به آنها وجود داشته باشد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar