روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«اگر دولت کلینتون روی کار آمده بود احتمال اینکه آنها با این خصومت به برجام نگاه کنند، کمتر بود» این جمله‌ای است که...

«اگر دولت کلینتون روی کار آمده بود احتمال اینکه آنها با این خصومت به برجام نگاه کنند، کمتر بود» این جمله‌ای است که وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً آن را ابراز کرده و نمایانگر این مسئله است که دستگاه سیاست خارجه مقاومت جدی برابر یک باور عمومی به نام «غیرقابل اعتماد بودن امریکا» دارد.
«ترامپ دیوانه- اوبامای مؤدب» این یکی از تاکتیک‌های جریان هواخواه لیبرالیسم در داخل کشور طی یک‌سال گذشته برای حمایت از «اصل مذاکره مستقیم میان ایران- امریکا» بوده است.
مواضع سیاستمداران وابسته به این جریان و جهت‌گیری رسانه‌های‌شان نشان می‌دهد این طیف سیاسی عامل ناکامی توافق هسته‌ای را نه متن ضعیف بر پایه اعتماد به امریکا بلکه روی کارآمدن ترامپ می‌دانند و بدون توجه به هزینه‌هایی که برجام برای کشور به همراه داشته تلاش می‌کنند برجام را الگوی موفق برای پایان مناقشات میان ایران با غرب عنوان کنند.
تفکیک قائل شدن میان اوباما و ترامپ در حالی است که ایران‌ستیزی یکی از مهم‌ترین اهداف رؤسای جمهور گذشته امریکا بوده و رویه دشمنی امریکایی‌ها با جامعه ایرانی در هیچ دوره از تاریخ پس از انقلاب کند یا کمرنگ نشده است، به طوری که اوباما در تریبون‌های مختلف با تروریست‌پرور خواندن جامعه ایران از ضرورت حمله نظامی به کشورمان سخن به میان می‌آورد و در سخنرانی‌های خود در مجمع عمومی سازمان ملل بارها ایران را عامل ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه غرب آسیا عنوان می‌کرد، به عنوان نمونه زمانی باراک اوباما در سال 92 و پس از دیدار با نتانیاهو از ادبیات نامناسبی در مواجهه با مردم ایران استفاده کرده بود. محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با «فرید زکریا»، کار‌شناس مجری «سی‌ان‌ان»‌ در پاسخ به اینکه واکنشش به این اظهارات چیست، می‌گوید: «خب، فکر می‌کنم رهبران سیاسی باید از خود قدرت رهبری کردن نشان دهند. مایه تأسف است که رئیس‌جمهور اوباما از ادبیاتی استفاده کرد که توهین به مردم ایران است.»
از سوی دیگر دولت باراک اوباما در یک سال و چند ماه بعد از امضای برجام با اجرای قوانین مهمی مانند قانون ویزا، این توافق بین‌المللی را نقض کرد و از اجرای ساده‌ترین تعهدات امریکا ممانعت به عمل آورد تا جایی که در دوره باراک اوباما، طرف مذاکره کننده ایرانی پنج بار خواهان برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در قالب معاونان وزرای ایران و 1+5 با محوریت نقض برجام از سوی امریکایی‌ها یا عدم اجرای تعهدات توسط این کشور شدند.
در نخستین روز اجرای برجام، اوباما با تصویب تحریم‌های ضدایرانی، نقض برجام را آغاز کرد و وزارت خزانه‌داری دولت وی با صدور بیانیه‌ای از افزودن نام شرکت‌ها و افراد جدید به فهرست تحریم‌های ایران به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد. این تحریم‌ها قرار بود دو هفته قبل اعمال شوند، اما واشنگتن به دلیل آنچه نگرانی از بر هم خوردن توافق تبادل زندانیان اعلام شد، از آنها عقب‌نشینی کرد. تحریم‌های جدید در آن مقطع در حالی اعلام شد که هواپیمای حامل زندانیان امریکایی ساعتی قبل از آن، ایران را ترک کرده بود.
زنجیره نقض برجام توسط دولت اوباما با غارت ۲میلیارد دلاری اموال ایران، تمدید قانون تحریمی آیسا، تصویب قانون محدودیت ویزا، تصویب بیش از ۸۰ طرح ضدایرانی در کنگره امریکا و پابرجا ماندن تحریم سوئیفت و... ادامه یافت و چنین رویه‌ای را دولت ترامپ ادامه داد.

خروجی تقریباً صفر در 2 دوره زمانی اوباما و ترامپ
با مقایسه دوران دونالد ترامپ و باراک اوباما می‌توان مشاهده کرد ایران در این دو دوره نتوانسته در هیچ حوزه‌ای از سرمایه گذاری خارجی گرفته تا باز شدن سوئیفت و روان‌سازی روابط تجاری- اقتصادی با سایر کشورها به اهداف پسابرجام خود برسد.
آنچه در این میان باید مورد توجه قرار بگیرد این مسئله است که تلاش برای تفکیک‌گذاری میان اوباما و ترامپ، در راستای همان پروژه بزک کردن چهره امریکایی‌هاست؛ پروژه‌ای که طیف غرب‌گرا و غرب‌باور داخلی در طول سال‌های گذشته به خصوص در پنج سال اخیر در جهت تقویت آن گام برداشته‌اند تا به واسطه آن روابط یک جانبه تهران- واشنگتن را عادی‌سازی کنند.

فارین پالیسی: ترامپ سیاست‌های اوباما در عرصه خارجی را ادامه می‌دهد
جماعت مورد اشاره ترامپ را در حالی دیوانه عنوان می‌کنند که محور فعالیت دولت وی در عرصه سیاست خارجه همان محور مورد وثوق اوباما مبنی بر ایران‌هراسی است؛ موضوعی که اسفتن والت استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد روز گذشته بر آن صحه گذاشت و با تأکید بر اینکه « ترامپ سیاست‌های اوباما در عرصه خارجی را ادامه می‌دهد»، بیان کرد: «در کارزار انتخاباتی، ترامپ وعده داد در عرصه سیاست خارجی «خانه‌تکانی» کند. با این حال امور مربوط به سیاست ایالات متحده با همان ترتیب همیشگی پیش رفته است.» این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در مورد عدم تغییر سیاست خارجی ترامپ نسبت به سیاست‌های اوباما در نشریه فارین پالیسی می‌نویسد: «مهم‌ترین اثر ترامپ در سیاست خارجی ایالات متحده این است که این سیاست‌ها چقدر کم تغییر کرده‌اند، به عنوان مثال با اینکه ترامپ یک بار ناتو را «منسوخ» خواند، وی و همکارانش بارها و بارها تعهد ایالات متحده به این اتحاد را تأیید و در واقع اقدام به افزایش کمک‌های ایالات متحده برای بهبود دفاع در اروپای شرقی کرده‌اند. علاوه بر این، شکایات شفاهی او در خصوص اینکه اعضای اروپایی ناتو بار خود را به دوش نمی‌کشند، هیچ چیز جدیدی نیست. سن اختلافات بر سر میزان مشارکت اعضای این پیمان به اندازه عمر این پیمان است. باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین، رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین و بسیاری دیگر از مقامات ایالات متحده، هیچ حرفی در انتقاد از متحدان اروپایی امریکا برای عدم پرداخت کافی به این پیمان ناگفته نگذاشته بودند.»
استاد دانشگاه هاروارد ادامه می‌دهد: «سیاست ایالات متحده در خاورمیانه هم خیلی تغییر نکرده است. ایالات متحده همچنان حمایت‌های کم و بیش بی‌قید و شرطی را از متحدان محلی- مصر، اسرائیل، اردن و عربستان سعودی- می‌کند، پس تغییر چندانی ایجاد نشده است. جریان جنگ علیه داعش طبق برنامه‌ای که در دولت اوباما تدوین شده بود ادامه پیدا کرد و حالا دولت ترامپ سعی دارد چگونگی اداره روابط پیچیده بین کردها، عراقی ها، سوری ها، ترک‌ها و دیگر بازیگران محلی را بفهمد. آیا این با سیاست اوباما متفاوت است؟ جواب: هیچ تفاوتی ندارد.»

تضعیف ایران؛ هدف مشترک اوباما-ترامپ
دولت دونالد ترامپ در حالی اخیراً عدم خروج امریکا از برجام را مشروط به تحقق شروط چهارگانه با محوریت تضعیف توانایی ایران در حوزه موشکی عنوان کرده و بارها از نقض روح برجام به دلیل فعالیت موشکی ایران سخن به میان آورده که دولت باراک اوباما بارها در همین چارچوب رفتار کرده است. باراک اوباما در فروردین ۹۵ در کنفرانس خبری نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن با اشاره به اینکه روح برجام تغییر رفتار ایران است، می‌گوید: «شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی، کنار گذاشتن توانایی موشکی و متوقف کردن اقدامات منطقه‌ای است» یا جان کری در دی ماه ۹۵ تأکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب‌نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی امریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند.»
مرور و بررسی رفتار و جهت‌گیری مقامات دولت قبل و فعلی امریکا نشان می‌دهد ایران‌هراسی و تضعیف قدرت روزافزون کشورمان در عرصه‌های مختلف هدف محوری ایالات متحده است و سیاست‌های ضدایرانی دو دولت اخیر امریکا در قبال ایران تغییری نکرده است آن هم در حالی که جماعتی در داخل کشور اولویت خود را همچنان تطهیر چهره امریکا با هدف توسعه روابط یک طرفه تهران- واشنگتن می‌دانند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar