ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


«مذاکرات نفتی ایران با روس‌ها در کنار دیگر سرمایه‌گذاران اروپایی و آسیایی با جدیت در حال پیگیری است و احتمال اینکه تا 3 الی 4 ماه دیگر قراردادهایی با آنها به امضا برسد، زیاد است.»
این موضوع را یک مقام نفتی در شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد. خبری که با اظهارات روس‌ها نیز همخوانی دارد. اما مهم‌ترین شرکت‌های نفتی روس که در حال رایزنی با مذاکره‌کنندگان شرکت ملی نفت هستند کدامند و هر کدام به‌دنبال کدام یک از میدان‌های نفتی و گازی ایران اند؟
علاقه‌مندی روس‌ها به سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت ایران به‌عنوان «یک صنعت پربازده در کشوری امن» به اندازه‌ای است که حاضر نیستند هیچ فرصتی را برای مذاکره با مقامات ایرانی از دست بدهند. برای مثال مدیرعامل لوک اویل روسیه چند هزار کیلومتر را طی می‌کند و در حاشیه اجلاس 173 و در آخرین ساعات حضور بیژن زنگنه وزیر نفت در وین با او صبحانه کاری می‌خورد. این موضوع بخوبی نشان می‌دهد که روس‌ها نمی‌خواهند در مسابقه با شرکت‌های نفتی اروپایی و آسیایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران فرصت‌ها را ببازند.
مذاکره لوک اویل برای میدان‌های آب تیمور و منصوری
شرکت لوک اویل روسیه به‌دنبال سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفتی آب تیمور و منصوری است. رئیس شرکت نفت لوک اویل روسیه اخیراً ابراز امیدواری کرد که در طول 4 ماه آینده با ایران قراردادی برای بهره‌برداری از چند چاه نفتی امضا کند. وحید علی اکبروف در مورد امکان امضای قرارداد بهره‌برداری از چند چاه نفتی در ایران در ماه مارس (ماه آینده میلادی) اعلام کرد: فرصت کم است و ماه آینده نمی‌توانیم قرارداد را امضا کنیم. خبرگزاری تاس روسیه به نقل از علی اکبروف نوشت: متأسفانه وقفه‌ای ایجاد شده که لوک اویل مسئول آن نبوده است و نیاز به چهار ماه فرصت برای امضای قرارداد با ایران داریم.شرکت لوک اویل طرح توسعه میدان نفتی منصوری را در ماه اوت سال گذشته به ایران ارائه کرد. البته همزمان اسناد شرکت پرتامینا اندونزی هم که برای بهره‌برداری از این میدان نفتی تلاش می‌کند نیز ارائه شد. امیر حسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی پیشتر گفته بود که شرکت‌های لوک اویل و زاروبژنفت در بین شرکت‌های روسی به امضا قرارداد برای بهره‌برداری از میدان‌های نفتی نزدیک‌تر هستند. میدان نفتی منصوری در استان خوزستان، در فاصله 50 کیلومتری از جنوب شرقی اهواز و 60 کیلومتری شمال خلیج فارس قرار دارد.ظرفیت تولید نفت خام میدان منصوری به طور متوسط 100هزار بشکه در روز است.
تمایل زاروبژنفت برای سرمایه‌گذاری
شرکت زاروبژ نفت (ZARUBEZHNEFT) روسیه تمایل دارد که در چند میدان نفتی ایران از جمله آبان و پایدار غرب سرمایه‌گذاری کند. علاوه بر این شرکت زاروبژ نفت مطالعه طرح توسعه میدان نفتی شادگان انجام داده و آن را به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ارائه داده است. شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت زاروبژنفت روسیه ۲۶ تیر ماه ۹۶ تفاهمنامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن شرکت زاروبژنفت متعهد شد مطالعات طرح توسعه میدان‌‎های شادگان و رگ سفید را به انجام برساند؛ بر اساس این تفاهمنامه نتایج مطالعات توسعه میدان رگ سفید نیز باید تا خردادماه ۱۳۹۷ به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ارائه شود. ناگفته نماند که روز گذشته تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت زاروبژ نفت نیز امضا شد.
تلاش تات نفت برای حضور در صنعت نفت ایران
شرکت تات‎نفت از دیگر شرکت‌های روس است که می‌خواهد در فضای پسابرجام در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کند. این شرکت برای میدان دهلران ابراز تمایل کرده است. علاوه بر این اخیراً برای طرح توسعه میدان نفتی شادگان نتایج مطالعات خود را به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ارائه داد. میدان نفتی شادگان در جنوب غربی شهرستان اهواز واقع شده و شامل ۲ مخزن آسماری و بنگستان است. این میدان در سال ۱۳۴۷ کشف شد و بهره‌برداری از آن از سال ۱۳۶۷ آغاز شده است.
گازپروم و میدان‌های چشمه خوش و چنگوله
شرکت گازپروم نفت از شرکت‌های توانمند و مشهور روس است که برای میدان‌هایی نظیر چشمه خوش و چنگوله ابزار تمایل کرده و تفاهمنامه‌هایی نیز با ایران به امضا رسانده است. این شرکت، چهارمین شرکت نفتی روسیه است، که به‌عنوان شرکت تابعه و بخش عملیات نفتی شرکت دولتی گازپروم فعالیت می‌کند. گازپروم حتی نتایج مطالعات خود را برای میدان‌های چنگوله و چشمه خوش در شهریور ماه امسال به شرکت ملی نفت ارائه داده و احتمال اینکه در ماه‌های آتی خارج از چارچوب مناقصه به توافق دست یابد زیاد است. اما اینکه این تفاهمنامه‌ها چه زمانی منجر به قرارداد شود، مشخص نیست اما شرکت‌های معتبر روسی دست از تلاش بر نخواهند داشت و ایران نیز پیشنهادات آنها را با دیگر شرکت‌های نفتی اروپایی و آسیایی به دقت مقایسه خواهند کرد تا منافع ملی بخوبی حفط و تأمین شود.
میدان نفتی چنگوله در استان ایلام در ۵۰ کیلومتری جنوب ‌شرق شهر مهران و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری خط مرزی ایران و عراق (از طرف غرب و شمال غرب) و در حاشیه شمالی فروافتادگی دزفول و مابین میادین نفتی دهلران و آذر قرار دارد و مطالعه این میدان، افزون بر شرکت گازپروم‎نفت، به شرکت‎ دی ان او نر ژ و شرکت ملی نفت تایلند (PTTEP) نیز سپرده شده است. میدان نفتی چشمه‎خوش نیز در منطقه دشت عباس استان ایلام، در فاصله ۵۲ کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک واقع شده است. بهره‌برداری از این میدان سال ۱۳۵۴ آغاز شده است و از میدان‌های تحت مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‎شمار می‎رود. شرکت ملی نفت ایران تاکنون برای مطالعه این میدان علاوه بر گازپروم‎نفت، با شرکت‎های پتروناس، او‎ام‎وی و ایدرو تفاهمنامه امضا کرده است.

*عطیه لباف

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar