اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

٣٠ رییس دولت و بیش از ١٠٠ تن از وزرای خارجه و دفاع در مونیخ آلمان دور هم جمع شده‌اند تا درباره مهم‌ترین نگرانی‌ها و دغدغه‌های سیاسی و توازن قدرت در سطح جهانی با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کنند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ترزا می‌نخست‌وزیر بریتانیا، سباستین کروز، صدراعظم اتریش، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، و رییس‌جمهور اوکراین مقام‌های رده بالایی هستند که امسال خود را برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ به خاک آلمان رسانده‌اند. درحالی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده غایب این میدان است، جیمز متیس وزیر دفاع و ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی کابینه ترامپ در مونیخ حضور خواهند داشت. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که ریاست بزرگ‌ترین هیات اعزامی سیاسی- اقتصادی به مونیخ را برعهده دارد نیز روز گذشته را در این شهر گذراند. از ایران نیز محمد‌جواد ظریف به همراه معاون سیاسی و دستیار ارشد خود در امور ویژه سیاسی در کنفرانس مونیخ شرکت کرده‌اند.

در انتظار ظریف و نتانیاهو
کنفرانس امنیتی مونیخ در حالی از روز پنجشنبه به شکل مقدماتی کار خود را آغاز کرده که پرونده‌های روی میز مقام‌های جهان قابل شمارش نیستند. از گروه‌های تروریستی رنگارنگ تا سرایت بی‌امنی که حد و مرز نمی‌شناسد، از بحران‌های رو به تعمیق در خاورمیانه مانند سوریه تا تبعات تک روی‌های واشنگتن در بسیاری از پرونده‌های مهم بین‌المللی، از چگونگی مذاکره با کره شمالی که خود را قدرت هسته‌ای می‌داند تا فرجام توافق هسته‌ای ١+٥ با ایران و... گفته می‌شود که اصلی‌ترین سوژه‌های مورد بحث در نشست امنیتی امسال مونیخ آینده سیاست‌های داخلی اروپا چه از بعد امنیتی و چه اقتصادی- سیاسی، رابطه فراآتلانتیکی اروپا و امریکا، وضعیت در خاورمیانه و البته خطرات توسعه تسلیحات هسته‌ای و جنگی از این جنس خواهند بود.

محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حالی برای سخنرانی و برخی دیدارهای دو‌جانبه حاشیه‌ای راهی مونیخ شد که حیات برجام دو سال پس از اجرایی شدن آن مورد تهدید واقع شده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده به همتاهای اروپایی خود تا نیمه ماه مه برای اصلاح یا اضافه کردن الحاقیه به توافق هسته‌ای فرصت و آنها را در منگنه قرار داده و این در حالی است که برخی منابع می‌گویند اروپا گفت‌وگوها با امریکا در این باره را آغاز کرده است. جدا از فرجام برجام، حضور ایران در سوریه، ادعای جدید رژیم صهیونیستی درباره ورود پهباد ایرانی به حریم هوایی سرزمین‌های اشغالی، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران از جمله رابطه با حوثی‌های یمن و آزمایش‌های موشک بالستیک ایران نیز پرونده‌هایی هستند که نگاه‌ها را به سمت تهران در مونیخ چرخانده‌اند.

جنجالی‌ترین مهمان امسال مونیخ بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است. این نخستین‌بار در ٥٥ سال گذشته است که نخست‌وزیر این رژیم در اجلاس امنیتی مونیخ حاضر می‌شود. درحالی که اسراییلی‌ها اصولا توجه چندانی به نشست‌های بین‌المللی از جنس کنفرانس امنیتی مونیخ ندارند، مقام‌های تل‌آویو امسال به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند پروپاگاندای ضدایرانی و ضد فلسطینی خود را از این تریبون با توجه به جمعیت بالا و تنوع شرکت‌کنندگان به خوبی پیش ببرند. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته (در صورت عدم تغییر در دقیقه نود) نتانیاهو صبح امروز (یکشنبه) در پنلی درباره خاورمیانه سخنرانی خواهد کرد. بی‌بی ٢٤ ساعت قبل اعلام کرده بود که قصد دارد در سخنرانی خود جزییاتی را درباره پهباد ایرانی که اسراییل ادعا می‌کند هفته گذشته هدف قرار داده ارایه کند. پس از نتانیاهو، محمد جواد ظریف، سخنرانی خواهد کرد و بسیاری از ناظران می‌گویند که احتمالا تقابل غیرمستقیمی میان ایران و اسراییل در روز یکشنبه وجود دارد.

هشدار مشاور ترامپ: با ایران کار نکنید
ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ با سخنانی تند و تیز و رویکردی تهاجمی در مونیخ حاضر شد. ایران، کره شمالی، روسیه و سوریه کشورهایی بودند که وی در سخنان خود به‌شدت به آنها تاخت. مک مستر با لحنی هشدارگونه ادعا کرد که جامعه جهانی باید برای منزوی کردن کره شمالی و ایران گام‌های بیشتری بردارد. وی ادعاها درباره استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی را تکرار کرد و با استناد به همین ادعاها تاکید کرد که جهان باید برای تداوم استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی کاری کند. مک مستر همچنین به دخالت‌های روسیه در انتخابات ٢٠١٦ امریکا نیز اشاره کرد و آن را غیرقابل قبول خواند. همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد ایران، اصلی‌ترین بخش اتهام زنی‌های عضو کابینه ترامپ را به خود اختصاص داد و وی از کشورهای آلمان، کره جنوبی و ژاپن به دلیل تجارت با ایران انتقاد کرد. وی ادعا کرد که تجارت با ایران به منزله چک سفید امضا دادن به تهران برای انجام فعالیت‌های مخرب و تروریستی در منطقه است! مک مستر در حالی این سخنان را ایراد کرد که دونالد ترامپ پیش از این ادعا کرده بود در گفت‌وگو با رهبران کشورهای اروپایی به آنها خاطرنشان کرده که می‌توانند با ایران رابطه تجاری خود را داشته باشند. با این وجود مشاور امنیت ملی وی در سخنان روز شنبه خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که زمان آن فرارسیده که همه علیه ایران متحد شوند و هرکاری که می‌توانند برای قطع رسیدن پول به تهران انجام دهند. با وجود آنکه مک مستر تلاش می‌کرد سخنان خود را با شور و هیجان بیان کند اما تشویق حاضران چندان محکم نبود و او در حالی بر برخی کشورهای اروپایی برای رابطه مستقل با ایران خرده گرفت که متحدان اروپایی امریکا از یک سال پیش با شک و شبهه به مجموعه تحولات در کاخ سفید به سکانداری ترامپ نگاه می‌کنند.

در نشست امسال رهبران و مقام‌های کشورهای متفاوت اروپایی خط نسبتا واحدی را دنبال کردند و بر ضرورت استقلال اروپا از امریکا تاکید داشتند سخنانی که نشان‌دهنده بی‌اعتمادی رهبران قاره سبز به دونالد ترامپ است. تلاش برای تامین امنیت مستقل در حالی که اروپا و امریکا با هم عضو ناتو هستند، نشان‌دهنده میل اروپا برای جدا کردن پرونده‌های نظامی خود از واشنگتن است.

پیشنهاد جدید امریکا به اروپا درباره برجام
جان سالیوان، معاون وزیر خارجه امریکا نیز یکی دیگر از چهره‌های کابینه ترامپ بود که در یکی از نشست‌های کنفرانس امنیتی مونیخ، در خصوص نحوه ادامه حضور امریکا در میان کشورهای متعهد به برجام، سخن گفت. به گزارش خبرگزاری فارس، سالیوان در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه کاهش نگرانی متحدان اروپایی از احتمال خروج واشنگتن از برجام، ابتدا با استناد به سخنان «جیمز متیس» وزیر دفاع کشورش، برجام را یک «توافق معیوب برای کنترل تسلیحات» خواند و گفت: به متحدان اروپایی خود پیشنهاد داده‌ایم که بحث موشک‌های بالستیک را تا پیش از ١٢ ماه مِه با ایران مطرح کنند تا به این ترتیب بتوانیم علاوه بر حفظ برجام، نقایص کنترل تسلیحاتی آن را هم حل کنیم. ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم که پیش از ١٢ مِه، برنامه موشکی بالستیکی ایران را حل کنند تا ما هم بتوانیم به پرزیدنت ترامپ نشان دهیم که تغییراتی در حال اجراست.

«سرگئی کیسلیاک» معاون کمیته امور خارجی شورای فدراسیون روسیه نیز که در همین پنل حضور داشت پاسخ اظهارات معاون وزیر خارجه امریکا را داد. وی از امریکایی‌ها خواست شجاعت عمل به تعهدات برجامی خود را داشته باشند. سرگئی کیسلیاک در بخش‌هایی از سخنانش گفت که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، بر اساس گزارش بازرسان خود، تاکنون چندین بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. اخیرا می‌شنویم که امریکایی‌ها از بازنگری حضور خود در توافق هسته‌ای سخن می‌گویند و اگر چنین شود، این اقدام، ضربه‌ای جدی به حیات نظام عدم اشاعه خواهد بود.

این کار همچنین سیگنالی خیلی منفی به کره شمالی ارسال خواهد کرد چون الان همه از این کشور می‌خواهند که مساله تسلیحات هسته‌ای خود را با مذاکره حل کند. سرگئی کیسیلیاک سپس به اصل وفای به عهد به عنوان یکی از اصول اساسی حقوق بین‌الملل اشاره کرد و با کنایه به مقام امریکایی حاضر گفت: اگر با کسی توافق می‌کنید، باید عقلانیت و شجاعت تعهد به آن را داشته باشید.

باز هم صف‌کشی حامیان توافق
هرجا دونالد ترامپ تلاش برای تخریب برجام را آغاز می‌کند، کشورهای اروپایی در حمایت از آن صف می‌کشند. از مجمع عمومی سازمان ملل تا شورای امنیت، از نشست اقتصادی داووس تا این روزها و کنفرانس امنیتی مونیخ. «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان یکی از مقام‌های ارشد اروپایی بود که در جریان سخنرانی خود در این کنفرانس امنیتی به حمایت از برجام پرداخت. وی با مخاطب قرار دادن رییس‌جمهور امریکا گفت: «توافق هسته‌ای ایران را از بین نبر. برلین تصمیمی برای کنار گذاشتن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ندارد. البته وزیر خارجه آلمان مانند برخی دیگر از همتاهای خود در اروپا موضعی دوگانه در قبال ایران اتخاذ کرد و با طرح ادعای رفتار هژمونیک ایران از ترامپ خواست تا ضمن همکاری با هم‌پیمانانش، نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را کمرنگ کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف ناتو نیز در نشستی در حاشیه «کنفرانس امنیتی مونیخ» خواستار تداوم اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ (برجام) شد. وی گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم توافقات منع اشاعه کاملا رعایت می‌شوند. توافق هسته‌ای ایران جزو همین توافقات است. ما برای توافق هسته‌ای ایران اهمیت زیادی قائل هستیم و مهم است که این توافق به طور کامل اجرا شود. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در سخنان خود در این کنفرانس به دفاع از فعالیت‌های منطقه‌ای ایران پرداخت و گفت: تمام کشورهای خاورمیانه از مصر گرفته تا عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی ایران منافع مشروعی در منطقه دارند. اینکه غرب را مقابل روسیه قرار دهیم یا غرب را مقابل ایران یا حتی ترکیه قرار دهیم و به اختلاف میان شیعیان و سنی‌ها دامن بزنیم، رویکرد بسیار خطرناکی است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar