قانون/ متن پیش رو در قانون منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


روز گذشته کمیسیون اقتصادی مجلس میزبان نمایندگان دولت برای رایزنی بر سر موضوع سوال از رییس‌جمهور بود. محمدرضا پورابراهیمی داورانی، رییس کمیسیون درباره نشست صبح یکشنبه، 29 بهمن، گفت: براساس آیین نامه موضوع سوال 76 نماینده مجلس از رییس جمهور در خصوص مسائل سپرده گذاران موسسات مالی در کمیسیون اقتصادی با حضور نمایندگان رییس جمهور و نمایندگان سوال کننده مورد بررسی قرار گرفت. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به حضور سیف رییس بانک مرکزی، کرباسیان وزیر اقتصاد، نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور و امیری معاون پارلمانی رییس جمهور در نشست کمیسیون اقتصادی افزود: در جلسه نمایندگان سوال کننده مطالب و دغدغه های خود را در خصوص وضعیت سپرده گذاران موسسات مالی و پیامدهای این وضعیت بیان کردند و تا آنجا که زمان جلسه اجازه داد آقای سیف توضیحاتی در این راستا ارائه کرد. وی ادامه داد: آقای سیف در جلسه پیش از ظهر بیشتر مسائلی را بیان کرد که در گذشته نیز در رابطه با تخلفات نظارتی بانک مرکزی مطرح کرده بود، البته پرونده بانک مرکزی در خصوص عدم نظارت بر فعالیت موسسات مالی به قوه قضاییه ارجاع داده شده است. پورابراهیمی افزود: سوال نمایندگان از رییس جمهور در خصوص مسائل موسسات مالی رویکرد سیاسی نداشت و ترکیب نمایندگان سوال کننده از رییس جمهور از همه گروه های سیاسی و کمیسیون‌های مختلف مجلس بود که بیانگر این است عمده مباحث در خصوص دغدغه های مردمی نمایندگان است. وی ادامه داد: با اینکه در ماه‌های اخیر اعلام شده 98 درصد سپرده گذاران در موسسات مالی ساماندهی شده اند اما واقعیت های میدانی موضوع متفاوتی را نشان می دهد.

گله‌مندیم

از طرف دیگر جبار کوچکی نژاد در این نشست با بیان اینکه از هیات رییسه به دلیل اینکه چرا این سوال یک مسیر طولانی را طی کرد، گله مند هستیم، گفت: جامعه خسارت زیادی از این رفتار متحمل شد که ضروری است در حال حاضر هر چه سریع تر این سوال روند قانونی خود را طی کند. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رییس جمهور در بهمن سال گذشته اعلام کرد که سپرده‌گذاران تعیین تکلیف می شوند، افزود: تا به امروز این موسسات تعیین تکلیف نشده اند و کشور از این موضوع ضرر و زیان زیادی کرده و اقتصاد متحمل فشارهای زیادی شده است. وی با اشاره به اینکه بیش از 1600 موسسه مالی و اعتباری در کشور شکل گرفته است، ادامه داد: این 1600 موسسه قرار بود در سال 90 توسط 14موسسه جمع شود، اما رفتار نادرست بانک مرکزی سبب شد این اتفاق رخ ندهد.

به دنبال مقصر

مهدی صباغیان در ادامه این نشست با بیان اینکه هنوز مشخص نشده که مقصر شکل گیری مشکلات موسسات مالی و اعتباری کیست، گفت: هنوز شفاف سازی نشده که آیا در شکل گیری این مشکلات مردم مقصر بوده اند، مسئولان موسسات مقصر بوده اند یا ناظران. هزار میلیارد تومان از بیت المال پرداخت شد اما در نهایت مشخص نشد که مقصر کیست. نماینده مردم مهریز، بافق و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنده مخالف دولت نیستم، افزود: مگر بانک مرکزی ناظر بر موسسات مالی و اعتباری نیست پس چرا چنین اتفاقی رخ داده است؟! البته گفته می شود برخی مجوزها توسط وزارت تعاون داده شده، اما در واقع بانک مرکزی مسئول اصلی مسائل پولی و مالی کشور است. وی ادامه داد: باید مشخص شود چند درصد از موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در این دولت و چند درصد در دولت قبل مجوز داده شده است چرا که گفته می‌شود بخش زیادی از موسسات در دولت قبل مجوز گرفته اند. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: با سوال از رییس جمهور دولت تضعیف نمی شود بلکه نمایندگان به دنبال شفافیت در این موضوع هستند.

مشاوره بیراهه

علی وقف چی نیز در این نشست با بیان اینکه موضوع سوال از رییس جمهور سیاسی نیست، گفت: نگاه و نگرش در سوال از رییس جمهور، ملی است؛ بنابراین در شرایطی که ما اصرار داریم بیگانگان در کشور سرمایه گذاری کنند خودمان نمی توانیم از سرمایه‌های کشور به درستی استفاده کنیم. نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رییس جمهوری که مدعی است حقوق شهروندی را امضا کرده چه ابایی دارد که به290نماینده پاسخ دهد، افزود: مشاوران رییس جمهور بیراهه به ایشان مشاوره می دهند. وی با تاکید بر اینکه اگر سودهای دریافتی توسط سپرده گذاران قانونی بوده چرا پس گرفته شده و اگر غیرقانونی بوده چرا اعلام شده که این میزان سود پرداخت می شود، ادامه داد: آقای سیف در یکی از گزارشات خود به مجلس اعلام کرد که سپرده گذاران قبول نمی کنند که پول دریافت کنند و آقای پزشکیان در پاسخ به رییس بانک مرکزی گفت شما پول را به حساب آن ها واریز کنید، پس از آن آقای سیف گزارش داد که 600میلیارد تومان پول به حساب سپرده گذاران واریز شده، اما مدارکی وجود دارد که این مبلغ واریز نشده است. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تبعیض در پرداخت و سودها از جمله مسائل دیگری است که در روند پرونده موسسات مالی و اعتباری رخ داده است.

تبعیض پرداختی

نصرا... پژمانفر در ادامه نشست بررسی طرح سوال از رییس جمهور با بیان اینکه امروز در بحث موسسات مالی و اعتباری اشتباهات و خطاهایی صورت گرفته اما مجازاتی که انجام می شود بی عدالتی محض است، افزود: در واقع به جای اینکه مجرم ها مجازات شوند مردم مجازات می شوند، بنابراین باید مشخص شود که در مشکلات به وجود آمده برای سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری مردم چه میزان مقصر هستند و آیا به همان میزان مجازات می شوند یا بیشتر و اگر مردم 10 درصد یا 100 درصد مقصر هستند باید به همان میزان مجازات شوند. نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر تمام مصیبت گریبان گیر مردم شده است، افزود: تصمیمات اخذ شده پشت درهای بسته است و کسی توضیح نمی دهد که چه تصمیماتی برای رفع مشکل این موسسات اخذ شده است. وی با تاکید بر اینکه مردم نسبت به موسسات مالی و بانک ها بی اعتماد شده اند، ادامه داد: در واقع بی مسئولیتی و سوء‌مدیریت مسئولان و مدیران سبب شده که در حال حاضر مشکلاتی در بازار طلا و ارز شکل بگیرد. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تبعیض در پرداخت ها را از جمله مسائل و مشکلات دیگر موسسات مالی و اعتباری عنوان کرد.

روحانی مقصراصلی نیست

محمود شکری نیز با بیان اینکه علت سوال از رییس جمهور این نبود که مقصر اصلی رییس جمهور است، گفت: به دلیل اینکه نمی توان از معاونان رییس جمهور سوال کرد براساس قانون باید از رییس جمهور سوال پرسیده شود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کمیسیون متبوعش جلسات متعددی برای بررسی علل مشکلات موسسات مالی و اعتباری برگزار شده، افزود: در یکی از جلسات آقای حیدری معاون رییس بانک مرکزی گفت موسسه فرشتگان که بیشترین سپرده را داشته پیش‌تر ورشکست شده بود لذا باید پرسید چرا علیرغم اینکه مسئولان نظارتی بانک مرکزی می دانستند موسسه فرشتگان ورشکست شده پیگیری لازم را انجام نداده اند و چند موسسه دیگر را درگیر مشکلات این موسسه کردند. نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید بررسی شود پس از تشکیل کاسپین چه میزان سپرده گذاری جدید در این موسسه انجام شده است، اظهار داشت: مردم پس از تشکیل کاسپین در این موسسه سرمایه گذاری کلان کردند و چرا به مردم گفته نشد که این موسسه غیرمجاز است تا مردم در این موسسه سپرده گذاری نکنند. وی با بیان اینکه مقصود ما از سوال از رییس جمهور تضعیف رییس جمهور نیست، تصریح کرد: باید مشخص شود که این سپرده ها چگونه و توسط چه کسانی از موسسات مالی و اعتباری خارج شده اند.

اعتراض به اقدامی ناپسند

محمود صادقی یکی دیگر از نمایندگان تقاضا کننده سوال از رییس جمهور با بیان اینکه مجموعه دولت با راه حل های غیر اصولی با مساله موسسات مالی و اعتباری برخورد کرده، گفت: ایجاد خط اعتباری مسکنی است که برای اقتصاد کشور مضر بوده و راه حل کارشناسی شده برای حل موضوع وجود ندارد و در حال حاضر این میزان نقدینگی سبب ایجاد مشکلات در اقتصاد کشور به ویژه نوسانات بازار ارز شده است. وی با تاکید بر اینکه انسجام بین تیم اقتصادی دولت وجود ندارد، گفت: افرادی با رابطه می آیند و می توانند سپرده های خود را دریافت کنند که این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دفاعیه بانک مرکزی برای ارائه در قوه قضاییه گفت: استفاده از واژه لشکر متخلفان به زور و زر و تزویر در شأن دولت تدبیر و امید نیست و بسیج معاونان پارلمانی برای پس گرفتن سوال از رییس جمهور به هیچ وجه پسندیده نیست. رییس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موسس یکی از موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به یکی از استانداران دولت تدبیر و امید منتسب است، تصریح کرد: مسئول موسسه آرمان به چه کسی منسوب است، بنابراین اصرار دارم رییس جمهور در صحن علنی مجلس حضور یابد و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

بی‌خیالی دردآور

صدیف بدری در این نشست با بیان اینکه بانک‌ها اگر به کسی تسهیلاتی ارائه دهند سود و جریمه دیرکرد آن را تا ریال آخر دریافت می کنند، گفت: بانک مرکزی که به دارایی های بانک ها تعصب دارد چرا به دارایی های مردم تعصب ندارد و خودش را به بی خیالی زده است. نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقصران وقوع این اتفاقات در موسسات مالی و اعتباری باید مشخص شود، گفت: باید شفاف سازی شود که هیات مدیره و موسس این موسسات مالی و اعتباری کیست و اصل پول مردم شناسایی شده و به آن ها بازگردانده شود. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار مشخص شدن نحوه تسویه حساب با سپرده گذاران شد.

به دنبال اصول قانونی

احمد مازنی به عنوان یکی دیگر از تقاضاکنندگان سوال از رییس جمهور با تاکید بر اینکه اصل 88 قانون اساسی یکی از مسئولیت های مجلس را سوال از رییس جمهور عنوان کرده است، گفت: ما که نسل اول انقلاب هستیم یک بار قانون اساسی را اجرا و سپس بحث بازنگری در قانون را مطرح کنیم. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سوال از رییس جمهور به معنای دشمنی و تضعیف رییس جمهور نیست. وی ادامه داد: از طیف های مختلف موضوع سوال از رییس جمهور را مطرح کرده ام که یک بار برای همیشه باید تابوی سوال از رییس جمهور شکسته شود.

انتقاد به سیاسی‌کاری

محمدعلی پورمختار با بیان اینکه رفتاری از روی بی تدبیری و با سیاسی کاری برای موسسات مالی و اعتباری اتخاذ شده که سبب شده نمایندگان سوال از رییس جمهور را مطرح کنند، تصریح کرد: باید بین قوه قضاییه و مجریه برای موضوع موسسات مالی و اعتباری هماهنگی ایجاد شود.

ترس ندارد

مجتبی ذالنور در ادامه این نشست با بیان اینکه از زمان آقای طیب نیا تا زمان حاضر که آقای کرباسیان روی کار آمده موضوع مشکلات موسسات مالی و اعتباری در حال پیگیری است، گفت: نمایندگان به شکل مستقیم نمی‌توانند از برخی معاونان و رییس بانک مرکزی همانند وزرا سوال کنند، بنابراین رییس جمهور مستقیم در این مسائل باید پاسخگو باشد چون مسئولیت رییس جمهور به معاونان قابل واگذاری نیست. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لابی گری هایی که برای پس‌گیری طرح سوال از رییس جمهور شروع شد، اختیار نمایندگان را سلب می کرد، گفت: به برخی از نمایندگان گفتیم چرا امضای خود را پس گرفتید که عنوان کردند گروکشی شده و فلان پروژه را داریم که باید به سرانجام برسد. ذوالنور با بیان اینکه اگر دولت مقصر نیست و از چیزی نمی ترسد این گروکشی ها برای چیست؟ گفت: اگر چیزی که در استان ها ارائه می شود حق مردم است چرا به نمایندگان فروخته می شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرا بانک مرکزی موسسات غیرمجاز را تعطیل نکرد و اجازه سپرده گذاری در این موسسات را داد، تصریح کرد: سپرده گذاران می گویند تسویه حساب سپرده های 100میلیونی و 200 میلیونی با آن ها واقعی نیست.

شفاف‌سازی کنید

زهرا سعیدی در این نشست با بیان اینکه ضعفی در موسسات مالی و اعتباری وجود دارد که هزینه فایده را لحاظ نمی کند، تصریح کرد: موسسات مالی و اعتباری اسیر روابط شده‌اند که دامنه این تغییر و تحولات در موسسات مالی و اعتباری در آینده نیز ادامه می یابد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقصران باید صریح و شفاف به مردم معرفی شوند، اظهار داشت: به دلیل مشکلات به وجود آمده در موسسات مالی و اعتباری مردم احساس می کنند که به آن ها خیانت شده است.

همه تقصیرکارند

محمدحسین حسین زاده بحرینی به عنوان یکی دیگر از نمایندگان تقاضاکننده سوال از رییس جمهور با بیان اینکه در موضوع مسائل و مشکلات موسسات مالی و اعتباری حاکمیت مقصر است، گفت: باید دید به عنوان یک اصل به این موضوع رسیده ایم که حاکمیت در وقوع این اتفاق مقصر بوده است یا خیر؟ البته رفتاری که طی دو سال اخیر رخ داده نشان می دهد که حاکمیت مقصر است و مجموعه حاکمیت اعم از دولت، قوه قضاییه و مجلس در این حادثه مقصر هستند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولان بانک مرکزی اگر از پنجره برج بانک مرکزی بیرون را نگاه می‌کردند می دیدند که یکی از موسسات غیرمجاز در بلوار میرداماد روبه‌روی بانک مرکزی شعبه دارد. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سوال مشخص سپرده‌گذاران این است که درباره مابقی سپرده ها برنامه دولت و بانک مرکزی چیست؟ که باید به آن پاسخ داده شود.

جلوی اجرای اصول‌ قانون اساسی سنگ‌نیندازید

با ترکیب نمایندگانی که در جلسه بررسی سوال از روحانی مشاهده شد، سیاسی خواندن سوال از رییس‌جمهور قابل قبول نیست. روحانی بهتر است برای پاسخگویی و بیان حقیقت مربوط به پشت‌پرده مسائل مبهم موسسات و سایر مشکلات مالی به مجلس برود و بدون تعارف تمام مقصران رویدادهای مشکل‌ساز در کشور را از تریبون خانه‌‌ملت بیان کند. اینکه برخی سعی می‌کنند تا سوال از رییس‌جمهور همچنان به صورت تابو باقی بماند اقدامی نامناسب است و باید کمک کنند تا اصل 88 قانون اساسی نیز مانند اصول دیگر پیگیری شود و به نتیجه برسد. اگر با هر بهانه‌ای جلوی اجرای این اصل گرفته شود، نهادهای دیگر می‌توانند با استناد به این ماجرا سنگ‌های فراوانی برسرراه اصول دیگر مانند اصل‌های 59 و 27 بیندازند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar