اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


تا چند ماه گذشته و پیش از اعلام رسمی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل، شخص محمود عباس و رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، امیدواری زیادی داشت که بتواند با همراهی دولت جدید امریکا، مذاکرات صلح را به سرانجام برساند. هرچند هیچ نشانه‌ای برای امیدواری وجود نداشت اما دولتمردان فلسطینی رویکردی متفاوت را نسبت به امروز خود در پیش گرفته بودند. اما حالا با گذشت دوماه از تصمیم رسمی ایالات متحده در خصوص بیت‌المقدس، محمود عباس رویکردی جدید نسبت به امریکا در پیش گرفته است. او که روز سه شنبه به وقت نیویورک در شورای امنیت سازمان ملل حاضر شده بود رسما ایالات متحده را به عنوان یک میانجی در موضوع صلح رد کرد و خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی صلح در اواسط سال ٢٠١٨ شد که هدف اصلی آن عضویت کامل دولت فلسطینی در سازمان ملل و تهیه یک زمانبندی مشخص برای راه‌حل دو کشوری شد.

عباس در شورای امنیت سازمان ملل، اقدام ترامپ را خطرناک خواند و گفت: اقدام رییس‌جمهور امریکا اعتبار این کشور را به عنوان یک واسطه صلح خاورمیانه از بین برد. امروز حل منازعات منطقه‌ای و بین‌المللی بدون مشارکت سایر شرکای بین‌المللی غیرممکن شده است. او همچنین به صورت رسمی در این جلسه برنامه صلح فلسطینی‌ها را به شورای امنیت ارایه کرد. عباس خواستار آن شد که دولت فلسطینی بر اساس مرزهای ١٩٦٧ به رسمیت شناخته شود. طبق طرح عباس، کنفرانس صلح باید شامل اسراییلی‌ها، فلسطینی‌ها، پنج عضو دایمی شورای امنیت و دولت‌های کلیدی منطقه‌ای و بین‌المللی باشد. وی خاطرنشان کرد که ٧٤کشور در یک همایش صلح‌آمیز در پاریس در ژانویه ٢٠١٧ حضور داشتند.

فلسطینی‌ها خواهان ایجاد یک دولت در کرانه باختری، نوار غزه و شرق بیت‌المقدس هستند و طبق توافق‌های بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت نیز رژیم اسراییل باید به مرزهای پیش از جنگ ١٩٦٧ بازگردد. اما مذاکرات صلح پس از انتخاب بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر رژیم اسراییل در سال ٢٠٠٩ عملا در محاق قرار گرفت و شکاف‌ها برای رسیدن به صلح بیش از هرزمان دیگری عمیق شد. حتی در دوره‌ای که دولت باراک اوباما با جدیت برای به نتیجه رساندن مذاکرات فعالیت می‌کرد نیز نتوانست این شکاف‌ها را پر کند. اکنون با وجود تمام قطعنامه‌های بین‌المللی، رژیم اسراییل کماکان به شهرک‌سازی‌های خود ادامه می‌دهند و هیچگونه پایبندی به قوانین بین‌المللی ندارد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز که در نشست شورای امنیت حضور داشت عنوان کرد که هیچ طرح جایگزینی برای راه‌حل دو کشوری وجود ندارد.

عباس درحالی به شورای امنیت سازمان ملل قدم گذاشت که با هیچ یک از مقام‌های امریکایی و اسراییلی روبرو نشد و پس از سخنرانی خود نیز نشست را ترک کرد تا از هرگونه برخورد اجتناب شود. با این وجود با وجود تمام اتهاماتی که اسراییلی‌ها با آن مواجه هستند، دنی دنون، نماینده رژیم اسراییل در شورای امنیت، عباس را متهم به فرار کرد و گفت که او از هرگونه مذاکره صلح امتناع می‌کند. نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل نیز پس از سخنان عباس در شورای امنیت گفت: ایالات متحده تصمیم خود را در ٦دسامبر گرفت تصمیمی که تغییر نخواهد کرد. وی افزود که رهبری فلسطین دو راه بیشتر ندارد: در خواست‌های مطلق، لفاظی‌های نفرت‌انگیز و تحریک خشونت یا اینکه مذاکره و سازش را برگزیند. لازم به ذکر است جرد کوشنر و جیسون گرینبالت که هدایت اصلی توافق قرن را برعهده دارند نیز در این نشست حضور داشتند. آنها هرچند با عباس دیدار نکردند اما پیش از نشست با اعضای شورای امنیت پشت درهای بسته دیدار کردند.

سفیر گینه در سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: حضور آنها در شورای امنیت بسیار مهم و نشانه خوبی برای شورا بود. اما وی تاکید کرد آنها هیچ جزییاتی از پیشنهاد امریکا برای صلح فلسطین و اسراییل دریافت نکردند. سفیر فرانسه نیز گفت که دولت او با توجه به پیشنهاد عباس خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی است اما مشارکت ایالات متحده در روند صلح اسراییل و فلسطین ضروری است.

*میثم سلیمانی

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar