دیپلماسی ایرانی/ متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


ویدیویی منتشر شده که که در آن نیروهای نظامی نورالدین زنگی کنترل تانکی را به دست گرفته آن و از نیروهای YGP در عفرین اسلحه اسلحه قاچاقی دریافت می کنند. تعداد زیادی اسلحه ساخت شوروی، سلاح سنگین و سیستم های موشکی ضدتانگ در این ویدیو دیده می شود. با توجه به منابع رسانه های داخلی سوریه، کمپانی های بزرگ آلمانی در پشت صحنه تامین سلاح برای این گروه ها حضور دارند. از زمان آغاز بحران چندین بار قاچاق سلاح از اروپای شرق به سوریه انجام شده است. با وجود اینکه شرکت های خصوصی آلمانی مجوز صادرات اسلحه را ندارند اما گفته می شود این شرکت ها در پشت پرده به صورت مخفیانه سلاح های شوروی را از طریق بلغارستان، مقدونیه، رومانی، گرجستان و اوکراین به عراق و سوریه ارسال کرده و صدها میلیون دلار سود می کنند.

شایان ذکر است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سلاح های زیادی در جمهوری های استقلال یافته و در انبارهای آنها در شهرهای مختلف باقی ماند. به جای بازیافت این سلاح ها، این جمهوری ها تصمیم گرفتند تا تجارت سودآورتری را دنبال کرده و این سلاح ها را به آلمان بفروشند. در ابتدای سال 2014، اشپیگل از معامله ای نوشت که بین آلمان و اوکراین در خرید سلاح های شوروی سابق برقرار شده بود. سلاح هایی که بعدها در سوریه کشف شد. سازمان جیمز تاون آمریکا به نوبه خود اعلام کرد که سلاح های شوروشیان در عملیات مخفیانه برای آنها قاچاق شده است.

حالا روشن است که برلین برای کردهای عراق برای مدت زمانی طولانی اسلحه فراهم می کرده است. آلمان تقریبا 28 هزار قطعه مختلف اسلحه از سلاح های کوچک، مهمات، نارنجک بین سال های 2014 تا 2016 صادر کرده است. کارشناسان اعتقاد دارند که بخشی از این سلاح ها به کردهای سوری رسیده است.

مربیان نظامی آلمانی نه تنها پیشمرگه های عراقی را تمرین داده اند بلکه با شبه نظامیان YGP در سوریه نیز ارتباط داشتند. همه اینها کشف کلاشینکوف ها، مسلسل ها، نارنجک های شوروی سابق را در دست کردهای سوریه توجیه می کند. در اخیتار داشتن این سلاح ها باعث شد که حملات به ارتش ترکیه با موفقیت انجام پذیرد. به ویژه از زمان آغاز عملیات شاخه زیتون در سوریه، آلمان صادرات اسلحه به ترکیه را متوقف کرده است. این احتمالا به این دلیل است که کردها ارتباطات بیشتری در اروپا دارند. علاوه بر این بر اساس گزارش دویچه وله، در مجموع از نوامبر 2016 تا مارچ 2017، دولت آلمان 11 قرارداد فروش سلاح ها به ترکیه را مسدود کرده است. سیاستمداران آلمان می گویند با وجود عضویت در ناتو، آلمان صرفا به دلایل سیاسی فروش سلاح به ترکیه را ممنوع کرده است. آنها معتقدند که این سلاح ها می تواند برای سرکوب شورش های مختلف در داخل ترکیه مورد استفاده قرار گیرد درحالی که مبارزه با کردها در سوریه دلیل اصلی است.

شکی نیست که آلمان در پشت صحنه رد و بدل شدن سلاح های ساخته شده در شوروی قرار دارد و آنها را به دست کردها رسانده است. در مقابله میان ارتش ترکیه و کردهای سوری، آلمان ها طرف دوم را انتخاب کرده اند.

*سوفی منگل
مترجم: روزبه آرش


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar