اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

امروز دو وزیر کار و راه و فردا هم سومی که وزیر کشاورزی باشد، استیضاح می‌شوند. استیضاح حق نمایندگان است ولی آنچنان که بارها و بارها خود نمایندگان نیز گفته‌اند، این حق، آخرین راه نظارت مجلس بر عملکرد دولت است. نماینده‌های مجلس پیش از استفاده از این حق، می‌توانند از دیگر حقوق‌شان مانند تذکر به وزرا و حتی رییس‌جمهور استفاده کنند، آنها همین‌طور حق دارند که از وزرا و رییس هیات وزیران سوال کنند و اگر هیچ‌کدام از اینها راهگشا نبود، وزرا را به استیضاح بکشند. حالا این‌طور که محمدحسین فرهنگی، عضو اصولگرای هیات رییسه مجلس گفته ٤٤ نفر از نمایندگان می‌خواهند وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را استیضاح کنند، ٤٠ نفرشان به‌دنبال استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستند و ٣٠ نفر هم به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی اصرار دارند.

استیضاح در ابهام
٦ روز مانده به عید نوروز ٩٧ و در آخرین دقایق پیش از برگزاری جلسات استیضاح سه وزیر، نه می‌توان با قطعیت از ابقای وزرا صحبت کرد، نه از کامیابی استیضاح‌کنندگان.

سکوت فراکسیون امید پس از جلسه سه ساعته
فراکسیون امید مجلس به عنوان مهم‌ترین فراکسیون حامی دولت در مجلس یکشنبه از ساعت ١٦ تا ١٩ در مجمع عمومی تشکیل جلسه داد اما برخلاف روال عمومی که ساعات و حتی دقایقی پس از این جلسات، اخبار و خروجی آن توسط سخنگوی فراکسیون در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد، هیچ خبری منتشر نشد و حالا، در آستانه برگزاری جلسات استیضاح، بهرام پارسایی که البته در جایگاه یک نماینده مجلس، موافق انجام دو مورد از این سه استیضاح است، در مقام سخنگوی فراکسیون امید هنوز درباره نظر اجماعی اصلاح‌طلبان مجلس در مورد این سه استیضاح موضع‌گیری نکرده است. جلال میرزایی، رییس کمیته سیاسی این فراکسیون درباره این سکوت سخنگو به «اعتماد» گفته است: فراکسیون هنوز به اجماع نرسیده است. این نماینده اصلاح‌طلب که انجام استیضاح در این مقطع را به صلاح دولت و کشور نمی‌داند، می‌گوید: روز یکشنبه حدود سه ساعت صحبت کردیم اما درنهایت به نتیجه مشخصی نرسیدیم. قاسم میرزایی‌نیکو، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس که با شفافیتی بیش از دو نماینده دیگر صحبت کرده است، به «اعتماد» می‌گوید: فراکسیون امید مطابق روال معمول، این‌بار هم برای هریک از استیضاح‌ها یک کمیته تخصصی تشکیل داد و مسوولان این سه کمیته در جلسه مجمع عمومی، گزارش خود را درباره عملکرد هر یک از وزرا به مجمع ارایه کردند و در نهایت حتی رای‌گیری استمزاجی انجام دادیم اما نتیجه رای‌گیری اعلام نشد. این عضو شورای مرکزی فراکسیون امید که شخصا با استیضاح هر سه وزیر مخالف بوده و حتی در یکی، دو اظهارنظر رسانه‌ای شائبه‌هایی درمورد انگیزه‌های سیاسی پشت پرده این استیضاح‌ها مطرح کرده، می‌گوید: فارغ از این مسائل، انجام استیضاح در پایان سال به صلاح مملکت نیست. نمایندگان مجلس باید توجه داشته باشند برفرض که حتی فقط یکی از این وزرا موفق به کسب رای‌اعتماد مجدد نشود، چه پیامی به جامعه می‌دهیم.

همزمان جلال میرزایی، نماینده اصلاح‌طلب ایلام نیز با ابراز نگرانی مشابه قاسم میرزایی‌نیکو، به «اعتماد» گفته است: متاسفانه فضای مجلس به هیچ‌وجه درباره نتیجه و خروجی استیضاح‌ها شفاف نیست و ممکن است در جلسات استیضاح هر اتفاقی بیفتد. همانقدر که احتمال ابقای هر سه وزیر وجود دارد، ممکن است اتفاقاتی دیگر رقم بخورد و احیانا حداقل یکی از این وزرا در کسب رای‌اعتماد مجدد ناکام بمانند. رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید در عین حال تاکید دارد که علاوه بر آنچه در جلسه استیضاح ازسوی موافقان و مخالفان مطرح می‌شود، قطعا نحوه دفاع وزرا در جلسه تاثیر قابل‌توجهی بر نتیجه استیضاح دارد و هرچقدر فضا همچون وضعیت فعلی غیرشفاف و مه‌آلود باشد، اتفاقات جلسه استیضاح تاثیر بیشتری بر خروجی خواهند داشت.

مستقلین در دقیقه ٩٠ تصمیم می‌گیرند
این وضعیت بلاتکلیف البته به‌هیچ‌وجه مختص فراکسیون امید نیست و دو فراکسیون دیگر مجلس هم هنوز به خروجی مشخصی نرسیده‌اند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نایب‌رییس فراکسیون مستقلین ولایی که خود مخالف هر سه استیضاح است، به «اعتماد» گفته است: نمی‌توانیم با قطعیت درباره نظر فراکسیون اظهارنظر کنیم. باید اجازه دهیم جلسه صبح روز استیضاح با وزرای کار و راه برگزار شود و صحبت وزرا و موافقان و مخالفان را در جلسه مجمع عمومی فراکسیون بشنویم و بعد در این باره قضاوت کنیم.

حتی اصولگرایان هم نمی‌دانند!
علی ادیانی‌راد از اعضای شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز از وضعیتی مشابه در میان نمایندگان اصولگرای مجلس صحبت کرده و به «اعتماد» می‌گوید: احتمالا پیش از برگزاری جلسه استیضاح در مجمع عمومی فراکسیون تشکیل جلسه می‌دهیم و نظر اجماعی فراکسیون ولایی را اعلام می‌کنیم. این فضای مبهم تا آنجا پیش رفته که سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی و ازجمله مخالفان سرسخت دولت، از احتمال نطق در مخالفت با استیضاح ربیعی سخن گفته و نسبت به برخی انگیزه‌های سیاسی پشت‌پرده این استیضاح هشدار داده
است.

چه کسانی علیه دولت؟
فضای مبهم استیضاح وزرا در روزهای پایانی سال ٩٦ حتی به فضای بیرون مجلس هم تسری یافته و حالا حتی از دولت هم اخبار یا حداقل شایعاتی متناقض درباره این ٣ استیضاح به گوش می‌رسد. شایعاتی مبنی بر دست داشتن بخشی از دولت در پیشبرد استیضاح این ٣ وزیر که در روزهای گذشته منجر به اظهارنظر بعضی چهره‌های سیاسی بیرون و درون دولت شد. علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت در توییتی می‌نویسد: «اگرچه ممکن است برخی انتقادات نمایندگان به وزیرانی که استیضاح شده‌اند، وارد باشد ولی هیچ چشم‌اندازی از وجود گزینه بهتر برای آن سه وزارتخانه وجود ندارد. بدتر از همه اینکه شنیده می‌شود جناحی از دولت با جناحی از مجلس بر سر جایگزین‌هایی توافق یا تبانی کرده‌اند که هیچ خیری در آن نیست.» عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات هم درباره این شنیده‌ها توییت کرده است: «شنیده شده یکی از طالبان ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ «که عقلش از متوسط بشریت بالاتره» پشت‌پرده استیضاح‌های زنجیره‌ای است. هدف هم در اختیار گرفتن امکانات دولت است. » اشاره رمضان‌زاده به جمله‌ای است که اخیرا کاظم جلالی، نماینده اصولگرای تهران و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت‌وگویی با «اعتماد» و در توصیف علی لاریجانی، رییس مجلس به‌کار برده و همزمان غلامرضا حیدری ازجمله نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز در گفت‌وگویی به پایگاه خبری «رویداد ٢٤» گفته است: «یکی از سناریوها درخصوص استیضاح که می‎تواند محتمل باشد این است که شاید ازسوی ریاست دفتر رییس‌جمهور هدایت می‌شود، اما نمی‎توان این موضوع را با قطعیت عنوان کرد.» این سناریو مبتنی بر تئوری توطئه، درحالی مطرح می‌شود که چند ساعت پیش از برگزاری جلسات استیضاح، درحالی که انتظار می‌رفت دولتی‌ها در گوشه و اطراف مجلس سرگرم مذاکره با متقاضیان استیضاح باشند، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس‌جمهور در واکنش به درخواست «اعتماد» برای انجام مصاحبه، از حضور خود در یک سفر استانی خبر داد تا بار دیگر این سوال با قوتی دوچندان مطرح شود که آیا واقعاً دولت مخالف استیضاح وزرایش است!

در این اوضاع، نکته جالب دیگر شایبه‌هایی است که بعضا ازسوی سیاسیون بیرون و درون مجلس درباره وجود برخی انگیزه‌ها و مطالبات شخصی پشت‌پرده این چند استیضاح به گوش می‌رسد. آنچنان که طی روزهای گذشته مطالبی در فضای مجازی منتشر شده و در مواردی دو طرف یکدیگر را تهدید به افشاگری کرده‌اند. علیرضا شیران خراسانی و هدایت‌الله خادمی ازجمله نمایندگان اصولگرای متقاضی استیضاح وزیر کار توییت‌های با این مضامین منتشر کرده‌اند و جالب آنکه برخی دولتمردان همچون حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور هم در پاسخ به آن، کوتاه نیامده و گامی پس نکشیده‌اند: «استیضاح حق نمایندگان است و روشنگری وظیفه وزیران. قاعدتا نمایندگان محترم هم از حق خود استفاده می‌کنند و هم ظرفیت تحمل شنیدن روشنگری‌های وزیران محترم را دارند.» اینها را حسام‌الدین آشنا چند ساعت پیش از برگزاری جلسات استیضاح در توییتر نوشته و با این حساب، شاید بهتر باشد به‌جای هرگونه اظهارنظر در این فضای مبهم و مه‌آلود، دوربین‌ها را به سمت «خانه ملت» بچرخانیم و ببینیم عملا چه اتفاقاتی در جلسات این ٣ استیضاح نفسگیر رقم خواهد خورد.

ابهام در استیضاح؛ آیا جلسات استیضاح برگزار می‌شود؟
در این فضای غبارآلود، حتی شایبه‌هایی درباره عدم برگزاری جلسات استیضاح نیز مطرح شده و آنچنان که ابوالفضل موسوی بیوکی به ایسنا خبر داده است، تعدادی از نمایندگان خواستار به تعویق افتادن این ٣ استیضاح به ابتدای سال آینده شده‌اند.

قاسم میرزایی نیکو نیز در این رابطه به «اعتماد» گفته بود که برای عقب انداختن جلسات استیضاح با رییس مجلس مذاکره کرده و پیشنهاد داده که با تهیه نامه‌ای به امضای ٥٠ نماینده، این تقاضا را رسما مطرح کنند اما لاریجانی گفته که آیین‌نامه داخلی این اجازه را حتی به رییس مجلس هم نداده است. محمدحسین فرهنگی، عضو هیات رییسه مجلس هم با تکذیب این شایعات به ایلنا گفته که حتی اگر فقط یکی از متقاضیان استیضاح به برگزاری جلسه اصرار داشته باشد، استیضاح انجام می‌شود.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar