صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سی و هفتمین اجلاس سالانه حقوق بشر در ژنو مقر اروپایی سازمان ملل برگزار شد که دکتر محمد جواد لاریجانی به عنوان نماینده ایران در این اجلاس شرکت و سخنرانی کرد؛ سخنانی که در راستای روشنگری پیرامون موازین حقوق بشری کشورمان و پاسخی به هجمه‌های غیرمنصفانه عناصر ضدانقلاب و برخی دوّل غربی مدعی صیانت از حقوق بشر بود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در این اجلاس از تضادها و استانداردهای دوگانه حقوق بشر گفت و از انتصاب گزارشگر ویژه برای ایران انتقاد کرد. او گفت که ما بارها اعلام کردیم که انتصاب گزارشگر ویژه ایران را قبول نداریم و آن‌را غیر موجه و ناشی از استاندارد دوگانه سیاست بازی می دانیم. او اعتقاد دارد ما دو پرچم در دفاع از حقوق بشر داریم؛ یکی پرچمی است که آمریکا و انگلیس در دست دارند که این حقوق بشری است که در آن حقوق انسان‌ها بستگی به نژاد و دینشان یا نظر سیاسی آنان دارد. البته همزمان با حضور دبیر ستاد حقوق بشر ایران بوقچی‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای معاند و ضدانقلاب به سیاق معمول موتور تخریب و دروغ‌پراکنی و فضاسازی خود را روشن کرده‌اند. همچنان‌که نماینده انگلیس در این اجلاس از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت نگران وضعیت درویشان و آزار و اذیت خانواده کارکنان بی بی سی هستیم.
لاریجانی در پایان سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که حقوق بشر از شر سیاسی کاری و استاندارد دوگانه خلاص شود. او بعد از این اجلاس در گفت و گو با روزنامه صبح نو تاکید کرد که باید کمپین جهانی حقوق بشر در دست مسلمانان باشد و باید حقوق بشر را آزاد کنیم. متن کامل این گفت و گو بدین شرح است:

در فضای بین المللی و در فضای افکار عمومی جهان برای مقابله با استاندارد دوگانه حقوق بشر آمریکایی و تبعیض‌هایی که در فضای حقوق بشر است چه می‌شود کرد؟
امروز حقوق بشر وسیله‌ای برای پیگیری و اعمال اغراض سیاسی خاصی توسط آمریکا و متحدانش قرار گرفته که بسیار مبنای نژادپرستانه با توجیهات غیر قابل توجیه و منافقانه دارد.
اولین کار این است که این مسائل روشن بشود. مردم دنیا اگر بدانند حقوق بشری که در آن آن‌قدر تبعیض و بی پایگی و نفاق است، مسلماً روی بر می‌گردانند.
مطالب روشن می‌شود یعنی اگر برگردید به 50 سال پیش میزان اعتباری که ادعای حقوق بشری آمریکا داشت با امروز خیلی با هم فرق می‌کند. امروز وقتی آقای ترامپ در مورد حقوق انسان‌ها صحبت می‌کند، هیچ آمریکایی که سرش در این امور باشد حاضر نیست جدی بگیرد. به همین ترتیب در انگلیس و جاهای دیگر. مرحله اول این است که نشان دهیم حجم عظیمی از تجاوز و حقوق ابتدایی انسان‌ها در حال شکل گیری است. حقوق بشر آمریکایی نژاد پرستانه است، دنبال تفتیش عقاید است و در ارتکاب جرائم خون یک غربی با خون یک انسان غیر غربی خیلی تفاوت دارد. یعنی انسان غربی اگر یک سگش در یک خیابان زیر ماشین برود عکس العمل بسیار وسیعی پیدا می‌شود، ماشین‌های آتش نشانی و پلیس می‌آید اما اگر هزاران کودک در ایران هم کشته شوند نه تنها محکوم نمی‌شود بلکه آن جانی را مورد حمایت قرار می‌دهند.
حقوق بشر پلتفورم خیلی خوب و مرغوبی برای فعالیت ایران و سایر کشورهایی است که برای زندگی حرف نویی دارند. حقوق بشر در واقع باید میدان وسیع فعالیت ما باشد. ما به حقوق بشری اعتقاد داریم که کرامت انسان را نتیجه یک مصوبه سازمان ملل نمی‌داند؛ کرامت انسان را یک هدیه بزرگ الهی می‌داند؛ بنابراین کسی نمی‌تواند آن‌را از ما بگیرد. ما دنبال حقوق بشری هستیم که به ملت‌ها اجازه می‌دهد راه و رسم زندگی‌شان را بر اساس اسلام انتخاب کنند نه بر اساس تحمیل سکولاریسم عملاً شکست خورده غربی به سایر کشورها . ما دنبال حقوق بشری هستیم که درصدد است با تجربه تمدن بشری و با مشارکت آنها گسترش یابد نه با حذف تمدن‌های سابقه دار بشری.
میدان فعالیت حقوق بشری جمهوری اسلامی بر اساس عقلانیت اسلامی است. زمان بسیار مناسبی است؛ درباره اسناد حقوق بشر می‌توانیم بگوییم سه دوره داشتیم. در نسل اول اسناد حقوق بشر، هیچ اثری از اسلام نیست. کمیته‌ای که این اسناد را نوشتند عمدتاً افراد غربی هستند؛ یک نفر چینی است، یک نفر روسی و یک نفر مسیحی از لبنان است به عنوان نماینده جهان اسلام؛ خوب پس این اسناد در حالی نوشته شد که دنیای اسلام حضور نداشت.
موج دوم اسنادی است که مکانیزم های پایش و پیگیری را درست کرد که اینجا هم حضوری از ایران و تفکر اسلامی وجود نداشت.اما بعد از انقلاب البته ایران تحرکاتی شروع کرد؛ همین مکانیزم یو پی آر یکی از اثرات تحرک ایران است. حالا ما می‌توانیم یک سری امور را پیدا کنیم که اینها جای پای تحرکات اسلامی ایران را نشان می‌دهد اما الان موج سوم سازمان ملل پیدا شده که می‌خواهند به مفاهیم اولیه برگردند و می‌خواهند این مفاهیم اولیه را در کانتکس مفاهیم غربی بازتعریف کنند.
مثلاً حق بقا، حق بقا یک معنی‌اش این است که نفوس محترم است یعنی کسی نمی‌تواند کس دیگری را بکشد؛ منتها الان دارد از حق بقا استفاده می‌شود هم برای قانونی بودن خودکشی یعنی انسان می‌تواند بر نفس خود تسلط داشته باشد. حتی از این مساله برای توجیه همجنس گرایی استفاده می‌شود که دیگر ازدواج لازمه‌اش تولید مثل نیست.
در این دوره بسیار حساس، جمهوری اسلامی باید در جهان اسلام نقش فعال داشته باشد و حقوق بشر را آزاد کند؛ چرا که غرب می‌خواهد نظرات خودرا با همه امکانات اقتصادی سیاسی نظامی تحمیل کند و ما باید در مقابلش حتماً مقاومت کنیم. بنابراین یک کمپین بزرگ جهانی لازم است که دامن زده بشود که ما حقوق بشر عاری از نژاد پرستی عاری از خود بزرگ بینی، خود برتر بینی و عاری از استانداردهای دوگانه و نفاق می‌خواهیم. حقوق بشری که محورش کرامت است و این احتیاج به یک کمپین جهانی دارد و خیلی خوب است که پرچم این کمپین دست مسلمانان باشد.

خانم آگیلار، خلاف رویه در این اجلاس گزارشی علیه ایران قرائت کرد که شاید از گزارش‌های خانم جهانگیر هم تندتر بود. نگاه ایران و موضع آن درباره گزارش ایشان و جایگزین احتمالی که ممکن است سازمان حقوق بشر انتخاب کند، چیست؟
تخلفی که در جلسه شورا اتفاق افتاد خیلی غم انگیز بود. خانم آگیلار که مسوول کمسیون ویژه است، قرار بود که گزارش خانم جهانگیر را خلاصه در اجلاس قرائت کند چون ایشان خودش هیچ گزارش نداشت که بیان کند.
قبل از اجلاس، یک نشستی داشتیم و این مساله را با او تمام کردم و گفتم از لحاظ مقررات کسی حق ندارد نقش خانم جهانگیر را بازی کند. خانم آگیلار به رغم این قرار نه تنها گزارش ایشان را بیان نکرد بلکه خودش یک گزارشی جدید درباره ایران ارائه کرد و کسی نمی‌دانست ایشان گزارشگر ویژه ایران است. من دوبار تذکر دادم و خواستم که رییس این اجلاس را مورد توجه قرار دهم.
در سیستم حقوق بشر چند مکانیزم حقوق بشری است که یکی از آنها گزارشگران موضوعی است.
فرض کنید راجع به آزادی بیان زنان و حق غذا و آوارگان شاید حدود 30 هزار گزارشگر موضوعی داریم و ما در مورد گزارشگران موضوعی از زمان آیت الله یزدی در کمیسیون حقوق بشر گفتیم ما سیاست درهای باز داریم.
تا الان فکر می‌کنم تا حدود 6 یا 7 نفر گزارشگر موضوعی به ایران آمدند و دو نفر دیگر را قبول کردیم اما خودشان گرو کشی کردند. کمیسیون شورای حقوق بشر گفت که اینها به شرطی می‌آیند که خانم جهانگیر همراهشان باشد و مانفهمیدیم چطور استدلالی است. ما با این روش گزارشگری مشکلی ند اریم. گزارشگران موضوعی همه جای دنیا می‌روند و خیلی جاها این‌ها را راه نمی‌دهند.
مثلاً گزارشگر موضوعی خشونت علیه زنان وقتی به انگلیس رفت وسط کار بیرونش کردند و گزارشگر موضوعی راجع به افراد بومی که به کانادا رفته بود، از فرودگاه بیرونش کرده بودند یعنی این کشورهایی که خیلی غش می‌کند که می گویند گزارشگران را راه نمی‌دهید، خودشان رفتارشان این گونه است .
ما تا الان همه درخواست‌های آن‌ها را پاسخ دادیم و هیچ موردی برای پیگیری وجود نداشته است که آنها اعلام کنند و ما پاسخ تفصیلی نداده باشیم.
یک نمونه دیگر گزارشگری بر اساس مکانیزم یو پی آر است که هر کشوری با یک روش الفبایی به طور کلی هر 4 سال یکبار باید گزارش دهد. این مکانیزم خوبی است که آمریکا و برخی کشورها علیه آن بودند اما ایران قبول دارد و ما گزارش خود را دادیم. آمریکایی‌ها مدتی قهر کردند و بعد مجبور شدند به صحنه‌ای بیایند که آمریکا برای اولین بار نشست و وضعیت حقوق بشرش را نسبت به بقیه کشورها ارزیابی شد که در کنگره، اوباما را تحقیر کردند و گفتند در آنجا نشستی و جمهوری اسلامی ایران افتضاحات حقوق بشری آمریکا را شمرد ؟
از آنجا این مکانیزم مهم است که کشورهای دیگر در حال تضعیف آن هستند و ما در صدد تقویت آن هستیم، ما گزارش میان دوره‌ای را راه انداختیم و گفتیم کشورها گزارش
میان دوره‌ای هم بدهند که چه کاری می‌کنند.
مکانیزم دیگری گذاشتند مبنی بر گزارشگر ویژه برای یک کشور، گزارشگر نه اینکه اساساً چیز بدی باشد اما باید موجه باشد به‌خصوص وقتی «یو پی آر» نگرفته است.

درباره مکانیزم « یو پی آر» توضیح بیشتری می‌دهید؟
« یو پی آر» گزارش کشوری است یعنی هر کشوری باید وضعیتش بررسی شود، بنابراین این مکانیزم را الان داریم و در حال راه افتادن است؛ اینکه دوباره یک مکانیزم جدید درست کنیم این تضعیف یو پی آر است.
کشورهای غربی راضی به مکانیزم یو پی آر نیستند و درصدد هستند که با ایجاد طرح‌های موازی زیرآب آن را بزنند.
بنابراین ما با مکانیزم گزارشگری هیچ مساله ای نداریم و فکر می‌کنیم باید به طور دقیق انجام شود؛ اما مکانیزم گزارشگری باید براساس چارچوب‌های مشخص و موجه باشد.
ببینید مثلاً گزارشگرانی که برای ایران گذاشتند چه احمد شهید و چه خانم جهانگیر اولاً انتصاب آن‌ها بی معناست. شما ببینید جمهوری اسلامی لنگر دموکراسی در منطقه است. آن طرف ما کشوری مثل عربستان سعودی داریم که یک کشور قبیله‌ای است و ساختارش همانی است که در چادر بوده است. دست اینها به جنایت‌های بسیاری آلوده است؛ این طرف بحرین را داریم که مردم برای یک رأی تلاش می‌کنند؛ آن طرف امارات را داریم.در خود آمریکا مساله نژاد پرستی در اوج است؛ مسلمانان الان مورد تفتیش عقاید هستند و پوزیشن قرون وسطی علیه مسلمانان راه افتاده است. چرا باید تروریست‌هایی که حدود 20 هزار نفر را در ایران کشتند پایگاهشان در بلژیک و فرانسه باشد. تروریست‌های پژاک و کوموله اسم خود را مدافعان حقوق بشر گذاشتند حقوق بشری که با بمب و تروریست رواج دارد؛ این چه حقوق بشری است؛ این عدم موجه بودن انتصاب گزارشگر کشوری در ایران است.

در مورد دفتر حقوق بشر اتحادیه اروپا که اروپایی‌ها به تشکیل آن اصرار دارند اما مطلوب ما نیست، در این زمینه توضیح می‌فرمایید؟
اروپا، امروز بهشت تروریست‌هاست و کشورهایی مثل انگلیس و فرانسه و آلمان و آمریکا آلوده به جنایات بسیار سنگین‌اند .
مواضع اروپا در زمینه حقوق بشر بسیار آلوده است و در مورد جمهوری اسلامی هم خیلی مواضع خصمانه داشته‌اند.
کشورهای اروپایی به این دفاتر برای همکاری اقتصادی با ایران خیلی نیاز ندارند. اینکه تأسیس یک دفتر یا بخشی از آن را به پیگیری مسائل حقوق بشری اختصاص دهند، صد در صد با آن مخالف هستیم؛ این چیزی جز شیطنت و فتنه انگیزی نیست. این مساله پنهان هم نیست.
شورای حقوق بشر مصوبه‌ای داشت برای استراتژی همکاری اروپا و ایران که آن را ابلاغ کرده است و گفته مقاصد ما در این زمینه حقوق بشر، روشن است و باید زمینه را برای فعالیت نیروهای سکولار فراهم کنیم که این نیروها بتوانند در آینده رژیم اسلامی را به رژیم سکولار تبدیل کنند. در آن نوشته که باید درایران دفتر ایجاد کنیم و به طور منظم نیروهایی را که تحت فشار هستند آزاد کنیم که بتوانند علیه ایران فعالیت کنند. دخالت در امور ما به طور صریح در آن است و گفته کسانی که در حصر هستند را آزاد کنیم نه تنها از حصر در بیایند بلکه فعالیت‌های سیاسی خودشان را هم داشته باشند.
این اهداف ناموجه و غیر قانونی علیه امنیت کشورماست و خود این کشورها اجازه نمی‌دهند یک دهم این فعالیت‌ها در کشورشان انجام شود. بنابراین در امر حقوق بشر با اروپا
هیچ گونه مذاکره مستقر و مستمری نخواهیم داشتیم چون باید معلوم شود برای چیست اگر قرار باشد کارهای خصمانه علیه ما انجام دهند، چه گفت وگویی کنیم؟

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar