صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روح الله فرقانی| دو ماه مانده تا انتخابات پارلمانی لبنان شاهد «چرخش نرم» و رفتارهای تاکتیکی عربستان در قبال بیروت هستیم. دعوت از سعید حریری نخست وزیر این کشور به ریاض و تغییر سفیر ریاض در بیروت که روز گذشته روی داده است را می‌توان رفتارهای جدید عربستان در قبال این کشور دانست که تلاش دارد تا شاید بتواند از این طریق اهداف خود را در لبنان دنبال کند.

لبنان در 16 اردیبهشت‌ماه 97 شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خود است. انتخاباتی که به گفته کارشناسان عربستان و امارات تلاش دارند تا با حمایت از برخی از گروه‌های سیاسی این کشور چون حزب المستقبل، نفوذ و قدرت قابل محسوسی در عرصه سیاسی این کشور به دست آورند.
از این رو شاهد سفرهای چند جانبه رهبران برخی گروه‌های لبنانی به ریاض و بالعکس و همچنین معرفی سفیر جدید عربستان در بیروت هستیم.
«ولید بخاری» کاردار سابق سفارت عربستان در لبنان اوایل این هفته به بیروت بازگشت تا ریاست هیأت دیپلماتیک عربستان در بیروت را بر عهده بگیرد.
بر اساس گزارش شبکه خبری «ال‌بی‌سی» لبنان، «ولید الیعقوب» سفیر عربستان در لبنان پیش از رسیدن ولید البخاری به این کشور، بیروت را به مقصد ریاض ترک کرده بود. این اتفاقات پس از آن رخ می‌دهد که هفتم اسفندماه جاری هیأتی از عربستان به ریاست «نزار العلولا» به لبنان سفر کرد و دیدارهایی با مقامات این کشور داشت . بلافاصله بعد از سفر هیأت سعودی، ریاض از سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان برای حضور در عربستان دعوت و درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای با او رایزنی کرد.

چرخش نرم عربستان و فرستادن سفیر به لبنان
بر اساس گزارش «الاخبار» نخست‌وزیر لبنان به محض رسیدن به بیروت به دیدار «فؤاد سنیوره» رییس‌جمهور سابق این کشور رفت و سؤال‌هایی درباره مسیر انتخاباتی حزب «تیار المستقبل» و موضع ریاض دراین خصوص ایجاد شد، با دعوت الحریری به عربستان مشخص شد ریاض تصمیم گرفته به شیوه‌ای متفاوت با این موضوع تعامل داشته باشد، نه صمیمیت و نه حمله بلکه تلاش در راستای بهبود موازین قدرت در راستای منافع ریاض و بدون کناره‌گیری از واقعیت لبنان.
از سویی دیگر، عربستان با فشار اماراتی-آمریکایی، پرونده انتخابات لبنان را برای فرستادن پیام «لبنان، رها شده نیست» به داخل و خارج انتخاب کرد؛ اولین پیام سعودی‌ها با سفر هیأت این کشور به لبنان در هفته گذشته به ریاست «نزار العلولا» مشاور دفتر پادشاهی عربستان و دیدار با برخی شخصیت‌های سیاسی این کشور منتقل شد؛ یک هیأت عربستانی دیگر قرار است هفته آینده وارد لبنان شود تا در دیدار با شخصیت‌های جدید لبنانی درباره تعامل با حزب‌الله و متحدان آنها در مرحله بعدی صحبت شود علاوه بر اینکه از «بشاره الراعی» اسقف اعظم کلیسای مارونی برای سفر به عربستان دعوت کند.
هیچ بیانیه رسمی درباره نتایج گفت‌وگوهای الحریری با ملک سلمان و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان صادر نشده و این سؤال مطرح می‌شود که آیا بازگشت گرمی در روابط میان سعد الحریری و عربستان «بدون هزینه» بوده و آیا این بازگشت، مشروط به توافق‌هایی مربوط به انتخابات و مرحله سیاسی آینده است؟

کاردار سابق ایران در بیروت: ثبات نسبی لبنان قابل تحسین است
«محمد ایرانی» کاردار سابق ایران در لبنان و سفیر سابق ایران در اردن درخصوص انتخابات پارلمانی پیش روی لبنان، در گفت‌وگو با خبرنگار صبح نو گفت: انتخابات پارلمانی لبنان در حالی برگزار می‌شود که شاهد بحران‌هایی در منطقه خاورمیانه هستیم. اتفاقاتی مانند موضوع سوریه که درامور لبنان هم تأثیر گذار است.
کاردار سابق ایران در لبنان افزود: امور سوریه و لبنان
به گونه‌ای است که مسائل مختلف این دو کشور با یکدیگر تأثیر گذارند و می‌توان گفت که مکمل یکدیگرند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که لبنان توانسته است با اتفاقات اخیر در منطقه به یک ثبات نسبی برسد که این امر قابل تحسین است.

درایت میشل عون و حزب الله در عبور لبنان از بحران
این کارشناس امور غرب آسیا، ادامه داد: در کشوری که به دلیل بافت طایفه‌ای از زمینه‌های ناآرامی برخوردار بوده ولی در سال‌های اخیر توانسته است به ثبات لازم دست یابد. تلاش‌های برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که اوضاع سوریه را به هم ریختند تلاش می‌کنند تا این کشور را هم به ناآرامی سوق دهند مانند رژیم صهیونیستی که شاهد پروازهواپیماهای آنها در آسمان بیروت و نقض هوایی هستیم.
کاردار سابق ایران در لبنان، تصریح کرد: از سویی دیگر، عربستان سعودی که فکر می‌کند که نخست وزیر این کشور سعد الحریری که تابعیت عربستان را هم دارد می‌تواند به عنوان ابزاری برای بروز اختلافات طایفه‌ای و قبیله‌ای استفاده کنند؛ اما لبنان با درایت آقای میشل عون و درایت حزب الله تا الان توانسته است با آرامش نسبی همراه شود و از این شرایط عبور کند.

برگزاری انتخابات لبنان به صورت «تناسبی»
وی یادآور شد: انتخابات پارلمانی لبنان برای اولین بار می‌خواهد به صورت «تناسبی » برگزار شود. پیش از این انتخابات به صورت اکثریتی بود و در شهرهای مختلف تقسیم بندی‌هایی صورت می‌گرفت. نسبی، یعنی اینکه احزاب و تشکیلات سیاسی لیست‌هایی را اعلام می‌کنند و به مناطق مختلف ارسال می‌کنند و اگر توانستند حد نصاب آراء را به دست آورند به مراحل بعدی انتخابات راه می‌یابند. این کارشناس امور منطقه غرب آسیا، ادامه داد: عربستان سعودی مدت‌هاست در بیروت سفیر ندارد و به دلیل اتفاقاتی که در لبنان روی داد سفیر خودش را برگرداند و به یک نماینده بسنده کرده بود. اخیراً بعد ازتحولات جدید پذیرفته که در قالب توافقی (سعد حریری، میشل عون، نبیه بری) این شرایط جدید را بپذیرد که باز هم به نفع مردم است و با این اقدام می‌توان شاهد آرامش نسبی و شرایط موجود در لبنان هم بود چرا که برخی از درگیری‌ها و تنش‌ها که به صورت طایفه‌ای دنبال می‌شد کاهش خواهد یافت .
ایرانی، تصریح کرد: لبنان دارای گروه‌های مختلف از شیعیان، مسیحیان و اهل تسنن است و هر طرفی که بتواند در کاهش تنش در لبنان اقدامات تأثیرگذار انجام دهد بهتر است که آن را پذیرفت حتی اگر اقدامات مثبتی از سوی سعودی‌ها را در این باره شاهد باشیم.

ورود سعد الحریری به کارزار انتخاباتی با شعار «مهره آبی چشم زخم»
از سویی دیگر؛ النهار لبنان، با اعلام این که سعد الحریری با اعلام یک لیست وارد کارزار انتخاباتی شده است، روز گذشته عنوان کرد؛ نخست‌وزیر لبنان نامزدهای حزب «تیار المستقبل» را که رقیب اصلی حزب الله در انتخابات پیش روست، اعلام کرد.
سعد الحریری نخست وزیر لبنان اسامی نامزدهای جریان المستقبل را با شعار «مهره آبی چشم زخم» اعلام کرد. مقصود حریری از این شعار این است که المستقبل خود را به مثابه مهره آبی چشم زخم می‌داند که لبنان را در برابر آسیب‌ها حفظ می‌کند.
نخست وزیر لبنان ۳۷ نامزد را برای شرکت در ۸ حوزه انتخاباتی معرفی کرد که ۲۲ نفر از این نامزدها جدید هستند.
وی در خصوص شعارهای انتخاباتی خود گفت: طرح ما حمایت از کشور، امنیت اجتماعی، پول ملی و توسعه اقتصادی است و هر روز روی این طرح کار می‌کنیم.

شعار حزب الله: حمایت می‌کنیم و می‌سازیم
جریان المستقبل و حزب‌الله بازیگران اصلی در انتخابات پارلمانی لبنان هستند که قرار است در ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ بر اساس قانون «تناسبی» برگزار شود.
حزب‌الله در هفتم بهمن‌ماه با شعار «نَحمی و نَبنی» (حمایت می‌کنیم و می‌سازیم) قطار انتخاباتی خود را به راه انداخت.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar