اطلاعات/ « ۱۳۹۷ سالی بهتر است اگر … » عنوان یادداشت روزنامه اطلاعات به قلم فتح الله آملی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بسیاری از ما از اینکه در آخرین روزهای سال بحران جدیدی بر بحران‌ها و مشکلات دولت اضافه نشد نفس راحتی کشیدیم. یا حداقل آن است که بگوئیم بخش قابل‌توجهی از دولتمردان و البته رئیس جمهور و کابینه و سیاست ورزان و نخبگان چنین احساسی داشتند، چه مخالفان دولت آن را یک نمایش ارزیابی کنند یا اعلام قدرت برای آنکه حساب کار دست بعضی‌ها بیاید و ترس به جانشان بیفتد و چه آن را نتیجه لابی‌گری و معاملات پشت پرده بدانند و یا هرچیز دیگر. هرچه که بود و هرچه که هست همین که مسأله ختم به خیر شد خبر خوبی است.
آیا این سخن بدین معناست که وزرای مربوطه هیچ ضعفی نداشته و ندارند و هیچ مشکلی در حوزه تحت مدیریت آنان قابل رصد نیست؟ و آیا هیچ دولتمرد دیگری در این مملکت بزرگ پیدا نمی‌شود که بهتر از آنان این وزارتخانه‌ها را اداره کند؟
کاملا پیداست که چنین ادعایی هم منطقی و عقلانی نیست و نگارنده هم چنین دأب و داعیه‌ای ندارد. آنچه که محل بحث است غفلت از یک وجوب عینی است که گویا مخالفان دولت آن را فراموش کرده‌اند. آن واجب عینی کمک به دولت است که در حال حاضر هر عاقلی با توجه به شرایط بحرانی که وجود دارد باید به ضرورت آن پی برده باشد. اداره دولت در چنین شرایطی بی‌تردید یک ایثار و فداکاری و حتی نوعی مجاهده است. آیا این سخن بدین مفهوم است که دولت در تراز ایده‌آل حکمرانی و یا حتی اداره قوه مجریه قرار دارد؟ قطعا چنین نیست. حداقل باتوجه به سابقه یادداشت‌های قبلی نگارنده و به شهادت نقدهای فراوان گذشته، انتقادهای قابل توجهی بر عملکرد دولت واردست اما بحث بر سر این است که رسم جوانمردی حکم می‌کند او را به خاطر مشکلاتی که تقصیرش متوجه او نیست، به باد تهمت و کتک نگیریم. به‌عنوان مثال آیا مشکل صنعت هوایی کشور و ریشه‌های پیدایی آنرا نمی‌دانیم؟ آیا به مشکلات بخش کشاورزی و بحران آب واقف نیستیم؟ در حوزه اقتصاد آیا سقف توان مالی دولت را برای اداره دولت نمی‌دانیم؟ آیا نمی‌دانیم که حل مشکل اقتصاد بحران‌زده کشور نیازمند آغاز اصلاحات ساختاری است؟ و آیا آغاز این اصلاحات تنها با قدرت و توان دولت و با توجه به هزینه‌های قابل توجه سیاسی و به‌ویژه اجتماعی آن و نیز با توجه به آسیبی که به اعتماد سرمایه اجتماعی وارد آمده امکان‌‌پذیر است؟ حداقل فعلاً کاری به اشتباهات عملکردی گذشته دولت و سیاستهایش که به مشکل دامن‌زده و آنرا دامنه‌دارتر هم کرده نمی‌توان داشت چون وقت سرزنش حالا نیست. این نکته را قبلاً گفته‌ایم و گفته‌اند. اما حال وقت آن است که همه آنها که زیر چتر نظام فعالیت و زندگی می‌‌کنند و دغدغه حفظ آن را دارند و بالاتر از آن همه آنها که در این کشور و مملکت بزرگ زندگی می‌کنند به این جمع‌بندی و اجماع برسند که مشکل تنها دولت و یا تغییر این دولت و آن دولت نیست. عبور از بحرانهایی که با آن روبروئیم و به امید و آرامش بخش قابل توجهی از مردم آسیب‌زده، نیازمند ظرفیت همه کنشگران سیاسی و فعالان اقتصادی و همه نهادها و صحنه‌گردانان سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی کشور و ظرفیت همه نهادها، بنیادها و گروه‌ها و در همه حوزه‌هاست.
درک شرایط امروز جامعه ایران به ویژه در حوزه اقتصاد و چالش‌های پیش روی آن کار چندان سختی نیست. این که گناه آن را تنها به گردن دولت بیندازیم نیز مشکلی را حل نمی‌کند. بدون تردید اگر قرار است سال آینده سال بهتری برای کشور و ملت و به ویژه اقتصاد کشور باشد همه باید مشکلات و بحران‌های موجود را فهم کرده و همه پای کار بیائیم. حمله به دولت و گاه حتی تمسخر آن با لحن و ادبیات کینه‌توزانه و کاملا جناحی و سیاسی با نقد دلسوزانه و ارائه راهکار و پیشنهاد به او و پیش چشم آوردن اشتباهاتش با زمان نرم و مشفقانه و ارائه راه حل برای عبور از دشواری‌ها و سختی‌هایی که با آن روبروست، تفاوت اساسی و کاملا روشنی دارد. هر کدام از اجزای حاکمیت باید سهم خود را در ایجاد وضعیت موجود و بروز بحران قبول کنند و مسئولیت آن را بپذیرند و صادقانه از فرافکنی دست بردارند و دولت هم به سهم خود… و همه در هر ۳ قوه و در هر نهاد و دستگاهی که زیر چتر نظام فعالیت می‌کند با درک شرایطی که در آن به سر می‌بریم و ضرورت مقابله با بحران‌های داخلی و سیاست خارجی، همه امکان و توان و ظرفیت خود را به کار گیرند و دست در دست هم، یکپارچه و متحد بهترین ساز و کار را برای رشد و توسعه کشور و خروج از بحران با استفاده حداکثری از ظرفیت سرمایه اجتماعی طراحی و اجرا کنند. اگر چنین کنیم و چنین کنند به فضل خدا سال آینده سالی بهتر از سالی که پشت سر گذاشتیم و چندان خوش نگذشت خواهد بود.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar