ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

کارمند اداره اطلاعات شوروی که حالا با 65 سالگی در سراشیبی کهن سالی افتاده، بیش از هر کس دیگری شرق را می شناسد؛ او می داند روحیه مردم مشرق زمین، اقتداری را که قرار باشد حافظ امنیت و عزت باشد، دو دستی روی چشم می گذارند. او یقینا به خوبی می داند که دموکراسی برای شرق، وصله ای بود ناجور؛ خوش بینانه ترینش، یک نقاب بود و یک انگیزه برای مبارزه و اگر تعارف‌ها کنار باشند، دستاویزی بود که پای غرب را به این نقطه از زمین باز کرد؛ جز این هیچ. او فهمیده بود به جای اتلاف وقت برای ژست‌های دموکراتیک، نیاز دارد تا این فردگرایی عمیق را توجیه و عادی‌سازی کند.
موسسه لواداسنتر روسیه که نظرسنجی‌های سیاسی- اجتماعی را به عهده می گیرد، گزارشی منتشر کرده بود که در آن 68 درصد شرکت کنندگان، آمریکا را دشمن درجه یک روس‌ها می‌دانند؛ این درست همان ساختمانی است که ولادیمیر پوتین، از مدت‌ها قبل پایه ریزی کرده بود. حالا در مارس 2018، وقت برداشت است و پوتین، می‌تواند دست به سینه باشد و در حال تماشای تقلای نامزدهای انتخاباتی، لبخند ملیحی بزند و رئیس جمهوری بماند.
کارنامه او در سیاست خارجی اثبات عملکرد مقتدرانه او در مقابل همین دشمن درجه اول یعنی آمریکاست. اگر عرصه مشارکت عمومی، عرصه دو راهی میان بد و بدتر باشد، پس باید بپذیریم پوتین توانسته برای سال‌های سال، یک بدِ دوست داشتنی باقی بماند؛ بدین ترتیب (اگر جادوی سیاست را فاکتور بگیریم) پوتین می‌تواند برای 6 سال دیگر و تا 71 سالگی، صاحب کرملین بماند. اما در سوی دیگر میدان و در مقابل رئیس جمهوری، 7 نامزد دیگر حضور دارند. از پاول گرودینین که کاندید تحت حمایت حزب کمونیست است گرفته تا کسینا سابچاک، گوینده 36 ساله تلویزیون که عضو حزب ابتکار مدنی روسیه است و پدرش زمانی شهردار سن پطرزبورگ بوده است.
همه سعی دارند یک دیکتاتور خوب باشند!
قبل از موعد انتخابات، برخی نظرسنجی‌ها از افکار عمومی به تدریج منتشر شدند؛ به نقل از خبرگزاری تاس (روسیه)، طی یک آمار کلی، 81 درصد مشارکت کنندگان، به ماندن ولادیمیر پوتین تمایل دارند و در پله دوم، گرودینین قرار دارد که نامزد دومین حزب محبوب روس‌ها، یعنی حزب کومونیست است. او تا به اینجا 7.6 درصد از آرا را به خود اختصاص داده است. نفر سوم اما در این نظرسنجی، در اختیار ولادیمیر ژیرینفسکی است؛ سیاستمداری 71 ساله که سابقه‌ای طولانی در کاندیداتوری رویدادهای سیاسی دارد. او نامزد حزب لیبرال دموکرات است که یکی از گروه‌های مهم سیاسی محسوب می‌شود؛ در حال حاضر او حدود 4 درصد از حمایت‌ها را در اختیار دارد. ژیرینفسکی، در مصاحبه ای گفته بود که اوضاع کشور را با روش نظامی تغییر می‌دهد و دست الیگارش‌ها را از اموال مردم قطع خواهد کرد؛ او صراحتا اشاره کرده بود که از دموکراسی چنین کاری برنمی‌آید و او سعی می کند یک دیکتاتور خوب باشد.
این مصاحبه، عمیقا نماد بروز بی پرده منطق حاکم بر فضای سیاسی روسیه و آسیای میانه، از 1991 تا کنون است؛ به بیان دیگر، آنچه بهانه جابه‌جایی مداوم رژیم‌های اقتدارگرا درآن دوران بود، در سال 2018، نه در قالب ادبیات پنهانی و توجیه نمادین بلکه آشکارا در قالب دیکتاتوری نظامی مصلح، تئوریزه شد. بدین ترتیب، مطابق آنچه در ابتدای نوشتار بیان شد، نبرد اساسی در مسکو (مانند غالب نبردهای سیاسی در مشرق زمین)، اساسا یک منازعه واقعی بر سر تحمیل منطقی اقتدارِ افراد است.
قامت‌های کوتاه در برابر پوتین
آنچنان که شرح داده شد، قامت رقبای پوتین، فارغ از هر اغراق بیهوده‌ای، برای این ریاست کوتاه است. نگرانی اساسی اما 18 مارس 2018 نخواهد بود؛ پرسش اصلی، سال 2024 است و درباره کسی که باید از راه برسد. در میان لیست 7 نفره رقبای پوتین، نام کسی که بتواند به اندازه او قواعد بازی در تمرکزگرایی روسیه را بداند و اساسا الیگارش سیاسی و اقتصادی را رام کند، به چشم نمی‌خورد؛ شاید به همین علت است که انتخابات ریاست جمهوری روسیه، تا این حد خاموش در مقام یک نمایش بی زرق و برق سیاسی است. این موضوع، از حالا نشان از نگرانی 6 سال دیگری دارد که قرار است سرنوشت یک قدرت هم جبهه ایران را با چالش مواجه کند؛ اتحادی که هر چند غیرراهبردی باشد و هر چند فرض کنیم قرار نیست این چاقو اهل بریدن دسته نباشد، باز هم میدان بازی دیپلماتیک را فراخ‌تر می کند؛ اگر قرار باشد هر آنچه در سیاست خارجی مان به کار بسته می شود، آمیزه ای از مصلحت و اعتقاد باشد، مسلما باید نگران آینده مسکو برای سال‌های آتی باشیم.
حرف آخر اینکه، تزار قرن بیست و یکمی، قاعدتا این بار هم مهمان کرملین می ماند. اما این رقابت رنگ و رو رفته از قلب دولتی با چنین ابعاد، بیش از نتیجه 18 مارس، اضطراب‌ها را برای سیاست خارجی بدونِ پوتینِ روسیه بالا خواهد برد!

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar