اطلاعات/ « جهان آشفته! » عنوان ستون "محک" روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نوروز آغاز سال جدید است. سال جدید را در جهانی آغاز می‌کنیم که آشفتگی در آن بیداد می‌کند. جهان آشفته، گویای تعریف و شاخص مجموعه‌ای از روابط کشورها در صحنه بین‌المللی شده است که درآن جنگ‌های منطقه‌ای، تهدیدهای بین‌المللی و «تحریم و تمکین» سیاست و رفتار اغلب دولت‌ها را رقم می‌زند. در جهان آشفته، همزیستی مسألمت‌آمیز با معیار «منافع» و «سلطه» سنجیده می‌شود. در جهان آشفته، رقابت تسلیحاتی برای کشتار وسیع و مرگ هرچه وسیع‌تر و سریع تر انسان‌ها ملاک سنجش قدرت است. چندین و چندسال بعد از فروپاشی دولت مارکسیستی، لنیستی شوروی و تجدیدنظر در «مائوایسم» در چین و بازگشت به تعریفی جدید از نظام «سرمایه و رفاه» فرو ریختن دیوار برلین و شکل‌گیری اتحادیه اروپا با پول واحد «یورو» در همه جا از پایان «جنگ سرد» و دگرگونی از تعاریف کلاسیک شرق و غرب و جهان ابرقدرتی نام گرفت و صدها کتاب و مقاله و سخنرانی‌های آکادمیک درباره تبیین جهان جدید براساس بهره‌گیری بهینه از زیست مدرن و برخوردار از تکنولوژی و شاهراه‌های اطلاعی و دانش نوشته شد و انتشار پیدا کرد. «جهانی شدن» بعد از شعار پایان جنگ سرد رونق بازار سیاست، اقتصاد و فرهنگ شد. اما اکنون شاخص جهان، آشفتگی در تمامی ابعاد از زیست فردی، خانوادگی و اجتماعی و حتی «مهینی» شده است. «جهان آشفته» تخیل ذهنی نیست، واقعیت در جریان است.
هر صبح دم که از خواب بیدار می‌شوید و به اخبار و رویدادها گوش می‌دهید، سرخط خبرها، مرگ است. تهدید و تخاصم است، تحریم و بایکوت و زورآزمایی برای فروپاشی است، جنگ است و تروریسم که به نظر و باور همه دولتمردان در شرق و غرب عالم بزرگترین خطر برای امنیت فردی و اجتماعی شده است. «تروریسم» با حیله‌گری دین باورانه فراگیر شد و این همه با باور نژادپرستانه صهیونیسم عجین شده است و نسل‌کشی فلسطینیان را با «غصب» سرزمین آنها و قدرت داشتن کلاهک‌های اتمی بر صدها موشک و بمب های شیمیایی و اتمی را به رخ می‌کشد و سازمان مخوفی را در نیویورک بنام «اِپک» سازمان داده است که افسار رئیس جمهور آمریکا و کنگره (مجلس و سنای) این کشور را در ید قدرت خود گرفته است. جهان آشفته، جهان گفتمان صهیونیستی است. ترامپ و همراهان او در کاخ سفید و کنگره آمریکا گوش به فرمان نقشه راه صهیونیسم بین‌المللی‌اند. ترامپ با شعار «آمریکا اول» درباره سران کشورهای عربی، بخصوص در حوزه خلیج فارس چندین و چندبار گفته است که آنها جز عیاشی و در اختیار داشتن میلیاردها میلیارد دلارهای نفتی، هیچ هویت دیگر ندارند. در اولین سفر خود به خاورمیانه به ریاض می‌رود، درآنجا سخنرانی سیاسی نمی‌کند و به تبیین تاریخی خاورمیانه مرکز ادیان ابراهیمی نمی‌پردازد. آنچنان که «اوباما» در قاهره انجام داد و صلح جهانی را در متن و بطن ادیان ابراهیمی شرح داد و خواهان آن شد.
ترامپ اما در یک سفر دو روزه به عربستان، ۱۲۰میلیارد دلار نقدی از شاه سعودی برای فروش انواع و اقسام تجهیزات نظامی و بمب افکن‌های فوق مدرن دریافت می‌کند و ۴۲۰ میلیارد دلار به همین سیاق قرارداد ده ساله با سعودی‌ها می‌بندد! آن هم در زمانی که هر هفته صدها بمب بر سر شهروندان یمنی ریخته می‌شود و «یمن» به سرزمین سوخته و کشور ویران شده مبدل شده است. در افغانستان، بمب جدید خود را که وسعت تخریبی‌اش به اندازه یک بمب اتمی بزرگ است، آزمایش می‌کند. افغانستانی که در اشغال نظامی آمریکاست و هنوز تروریسم فاجعه بارترین بحران آن است.
ترامپ با شعار «آمریکا اول» همه کشورها را تهدید می‌کند و از همه دولت‌ها، حتی اروپائی‌ها باج‌خواهی می‌کند. تهدید به جنگ اقتصادی، سیاسی و نظامی موتور حرکت رئیس جمهور آمریکا شده است که حاصل آن جهان آشفته است. آشفتگی و بهم ریختگی که ترامپ بعد از یکسال از دوران ریاست جمهوری در کاخ سفید ایجاد کرده است در داخل کشورش نیز به صورت مداوم خبرساز شده است تا آنجا که نه تنها همه ایالت‌های آمریکا که تا درون کاخ سفید و همراهان او را در برگرفته است. برکناری و استعفای دولتمردان همراه ترامپ در یکسال گذشته در تاریخ سیاسی آمریکا بی‌سابقه است. دولت آشفته نامی است که بسیاری از سیاستمداران برجسته و اغلب نمایندگان هر دو حزب حاکم در کنگره آمریکا به آن اذعان دارند! تاآنجا که استعفای مشاوران و معاونین ارشد ترامپ که برکناری وزیر خارجه‌اش «تیلرسون» روال خبری از کاخ سفید شده است. «تیلرسون» دیروز با تأسف و درماندگی گفت: «برای آینده فاجعه‌بار کشورم دعا می‌کنم!» روابط سیاسی مسکو‌ـ واشنگتن همچنین روابط این دو با کشورهای اروپایی(اتحادیه اروپا) در نازل‌ترین سطح و در تنش مستمر قرار گرفته است. در خاورمیانه «نتانیاهو» فاشیست صهیونیست چنان می‌تازد که بعد از ویرانگری در سوریه در انتظار آغاز جنگی دیگر و فروپاشی جمهوری اسلامی ایران شعار قدرتمندی می‌دهد و خود را همسو و همراه شاهزادگان سعودی حاکم می‌خواند! که ذخایر عظیم دلاری آنها معطوف به سلطه نظامی در حوزه خلیج فارس و تشدید آشفتگی‌ها در منطقه شده است.
پوتین در آستانه شروع جدید از دوران ریاست جمهوری در روسیه، خبر از ساخت سلاح‌های جدید فوق مدرن اتمی و برتری قدرت نظامی روسیه داد. شوک این خبر را با افزایش ۲۵درصدی از بودجه نظامی آمریکا، ترامپ جواب داد. آن هم با ساختن بمب‌های کوچک جدید که قدرت تخریبی آن برابر یک بمب اتمی کوچک است. دولت چین نیز از این رقابت مخوف بازار تسلیحاتی عقب‌ نمانده است و به سرعت به بازسازی مدرن ارتش چین اقدام کرده است. جهان آشفته، جهان سرعت گرفته در رقابت‌های تسلیحاتی مخوفی است که آینده بشریت را تهدید می‌کند! جهان آشفته برهم خوردن تمامی قراردادهای تجاری و اقتصادی است که در دایره «سلطه» در حال شکل‌گیری است.
در این جهان آشفته و در آغاز سال نو، «نسیم باد نوروزی» اگر چه و هنوز «چراغ دل» می‌افروزد، اما…!؟


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar