آفرینش/ « مسافرت‌های نوروزی و فرصتی که از دست می‌رود » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان بخت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

این روزها، همچون همیشه، یکی از مهمترین گزینه‌های خانواده‌های ایرانی برای گذران نوروز، مسافرت کردن است. مسافرتهایی که هر ساله، در چندین مرحله و موج مختلف، صورت می‌گیرد و آمار سفرهای سالانه را در کشور، به رقم قابل توجهی می‌رساند. اما علیرغم این که مسافرتهای نوروزی به یکی از سنت‌های ایرانی‌ها برای گذران عید، بدل شده، همچنان شاهد چالشها و مشکلاتی در این زمینه هستیم.
یکی از موضوعاتی که امسال در این رابطه مطرح شد، بحث اسکان در مدارس بود. با اینکه پیش‌تر هم عنوان می‌شد امکان اسکان نوروزی در مدارس، بایست خاص فرهنگیان باشد، اما امسال شاهد جدیت بیشتری در این زمینه بودیم تا جایی که عنوان شد اسکان نوروزی غیرفرهنگیان در مدارس، تخلف محسوب می‌شود. در همان نگاه اول، مشخص است که این مسأله می‌تواند تاثیراتی را در کم شدن آمار مسافرتها داشته باشد؛ چرا که اسکان نوروزی در مدارس، اگرچه کیفیت و تسهیلات احتمالی اسکان در هتلها و سایر اقامتگاهها را نخواهد داشت، اما به هر حال، با توجه به صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر، این نوع اسکان همواره برای خانواده‌های با درآمد نه چندان بالا، گزینه خوبی بوده است.
حالا هر چند برخی مسئولین دلیل ممانعت از اسکان نوروزی غیرفرهنگیان را رقابتی شدن بازار و افزایش مراجعات مردمی به هتلها و... عنوان می‌کنند، اما به نظر می‌رسد هزینه‌های سرسام‌آور اقامت در هتلها که چه بسا برای قشر پردرآمد هم، زیاد تلقی می‌شود، تا چه رسد به خانواده‌های با وضعیت مالی متوسط، می‌تواند چنین طبقات کم‌درآمد جامعه را از چنین مسافرتهایی بازدارد. از طرفی، تخلف دانستن اقامت در مدارس توسط غیرفرهنگیان در حالی مطرح می‌شود که لازم بود از مدتها قبل، درخصوص اقامتگاههای دیگر، بوم‌گردی و... به مردم اطلاع‌رسانی می‌شد تا آنها که روی گزینه اسکان نوروزی در مدارس، حساب باز کرده بودند، بدانند حال که امکان اسکان در مدارس نیست، چه جایگزین‌ها و اقامتگاههای دیگری برایشان وجود دارد؟ کم‌کاری در آگاهی‌رسانی‌ها و عدم اطلاع مردم از گزینه‌های پیش‌روی‌شان برای مسافرت نوروزی، می‌تواند باعث شود عده‌ای، عطای مسافرت را به لقای آن ببخشند و این، برای گردشگری داخلی ما نوعی ضعف محسوب می‌شود، زیرا در حالی که به شدت نیازمندیم گردشگری داخلی را تقویت کنیم و ایام نوروز فرصت مناسبی برای بسط و توسعه این مسأله محسوب می‌شود، نابسامانی و نواقص برنامه‌ها و همین طور عدم تبلیغات و اطلاع‌رسانی کافی، منجر به سقوط آمار گردشگران می‌شود.
همه اینها را وقتی در کنار مدلها و الگوهای موفق گردشگری در دنیا می‌گذاریم، خلأ و شکافی که برای رسیدن گردشگری ما به نقطه ایده‌آل وجود دارد، آشکار می‌شود. در همسایگی ما کشور ترکیه که اکنون به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایرانیها تبدیل شده، توانسته در زمینه جذب گردشگران ایرانی در نوروز، به نقطه خوبی برسد.
رییس هیئت اجرایی اتحادیه آژانس‌های سیاحتی ترکیه در منطقه مارماریس اخیرا گفته گردشگران ایرانی‌ در سفر به ترکیه رکوردشکنی کرده‌اند، به گفته وی، میزان توجه گردشگران ایرانی به ترکیه نسبت به نوروز سال گذشته به بالاترین سطح رسیده و ترکیه امسال میزبان هشت هزار گردشگر خواهد بود.
نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که ما در حالی درپی جذب گردشگران خارجی هستیم که هنوز، مقدمات را برای میل و رغبت گردشگران داخلی نیز فراهم نکرده‌ایم. وقتی اطلاع‌رسانی‌‎ها، ایجاد انگیزه‌ها و اختصاص امکانات به مسافران داخلی از قوت لازم برخوردار نیست، چطور می‌توان به اوج گرفتن گردشگری خارجی دل بست؟ ترکیه به عنوان یکی از مدلهای موفق گردشگری که سالانه میلیونها توریست را به خود جذب می‌کند، در مدت نه چندان درازی توانسته با توسعه فرودگاهها، فرودگاهها، و رونق بخشهای زیربنایی، بدون داشتن ذخایر نفتی و گازی به چنین توفیقی دست یابد و رشد اقتصادی مبتنی بر توریسم را تجربه کند. در این میان، به نظر می‌رسد نیاز نخست ما در زمینه سامان‌ بخشیدن به گردشگری-چه داخلی و چه خارجی-برداشتن موانعی است که جلوی پای توریستها، گردشگران و مسافران، سد ایجاد می‌کند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar