روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

از هشدار روز یک‌‌‌شنبه چین و روسیه‌‌‌ می‌شد فهمید که خبر‌های برجامی جدیدی در راه است. حالا منابع آلمانی هم وجود این خبرهای جدید را تأیید می‌کنند و می‌گویند که اروپایی‌‌‌ها با امریکا بر سر برجام به یک توافق رسیده‌اند که البته نهایی نشده است.

 امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دیروز به امریکا رفت و چند روز دیگر هم قرار است آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان برای ملاقات با دونالد ترامپ، به واشنگتن برود. دستور کار اعلانی سفر هر دو رهبر اروپایی، متقاعد کردن ترامپ برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران اعلام شده، تا جایی که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم روز یک‌شنبه گفت که امیدوار است این مرتبه بتوانند‌«بر ترامپ تأثیر بگذارند‌» و به او بفهمانند «به نفع جامعه بین‌الملل است به مفاد توافق احترام بگذارند‌»

اما ظاهراً کار از این چیز‌‌‌ها گذشته و آنگونه که منابع آلمانی به روزنامه «‌زوددویچه سایتونگ‌» گفته‌اند، سه کشور اروپایی یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان با امریکا بر سر برجام به یک توافق جدید رسیده‌اند. روز یک‌‌‌شنبه از موضع‌گیری مشترک «سرگئی لاوروف با وانگ یی‌‌‌» می‌شد حدس زد که چین و روسیه نگران توافق احتمالی اروپا با امریکا شده‌اند:‌« توافق هسته‌ای ایران در شورای امنیت تأیید شده است و امکان بازنگری در آن وجود ندارد.» دیروز هم ولادیمیر یارماکوف‌، مدیر کل منع گسترش تسلیحات در وزارت خارجه روسیه در نشست کنفرانس منع گسترش سلاح سازمان ملل در ژنو خبر داد که روسیه و چین پیش‌نویس بیانیه‌ای را ارائه کرده‌اند تا با آن حمایت قاطع خود را از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کنند.

مفاد توافق اروپا و امریکا چیست؟
هنوز منابع رسمی اروپایی و امریکایی گزارش روزنامه «‌زوددویچه سایتونگ‌» را تأیید یا رد نکرده‌اند ولی بر اساس گزارشی که این روزنامه منتشر کرده، نمایندگان فرانسه‌، آلمان و انگلیس بعد از پنج دور مذاکره به توافق رسیده‌اند که ایران به دلیل برنامه موشکی و همچنین سیاست منطقه‌ای خود، باید با تهدید تحریم‌‌‌هایی جدید روبه‌رو شود. منابع به این روزنامه آلمانی گفته‌اند که برجام بدون تغییر باقی خواهد ماند ولی «از برخی پاراگراف‌های آن تفسیر جدیدی صورت خواهد گرفت.» ‌هرچند منابع اروپایی از تغییر نکردن برجام سخن گفته‌اند ولی مرور مسائل توافق شده نشان‌دهنده تغییر در برجام است. به نوشته روزنامه «‌زوددویچه سایتونگ‌» توافقی که امریکا و اروپا به آن رسیده‌اند هنوز نهایی نشده ولی شامل چند مورد است:‌ زمان پایان توافق هسته‌ای، میزان محدودیت‌های بازرسان آژانس، برنامه موشکی ایران و همچنین نفوذ منطقه‌ای ایران از جمله در سوریه، عراق، یمن و لبنان. بر اساس توافق به دست آمده میان اروپا و امریکا، حتی بعد از پایان زمان برجام نیز ایران باید برنامه هسته‌ای خود را توسعه ندهد. در مقابل‌، طرف امریکایی هم پذیرفته که از برجام خارج نشود. «‌زوددویچه‌‌ سایتونگ» نوشته است که مذاکره سخت و فشرده دیپلمات‌های اروپایی با وزارت‌ خارجه و شورای امنیت ملی امریکا هنوز ادامه دارد و دیپلمات‌های اروپایی با درخواست‌های جدیدی از سوی واشنگتن مواجه هستند ولی به گفته منابع، شرکای اروپایی امریکا گفته‌اند که اگر ترامپ از برجام خارج شود‌، از امریکا تبعیت نخواهند کرد.

واشنگتن: کاری به ایران نداریم
جزئیات این توافق هنوز روشن نیست و کسی در امریکا و اروپا هنوز آن را تأیید نکرده، ولی از خلال موضع‌گیری دیروز مقام‌های امریکایی می‌توان دستیابی یا دست‌کم نزدیک شدن اروپا و امریکا به توافقی را که روزنامه آلمانی «‌زوددویچه سایتونگ‌» گفته، حدس زد. «جان سالیوان‌» سرپرست وزارت خارجه امریکا دیروز با وجود انتقاد از توافق هسته‌ای، با بیان اینکه امریکا خواهان توافقی قدرتمندتر است، گفت ایران باید به مفاد هسته‌ای این توافق پایبند بماند. سارا سندرز، سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم در کنفرانس خبری کاخ سفید گفته است:‌« ما به دنبال یک توافق هسته‌ای بهتر هستیم توافقی که کارآمد باشد.»او ادامه داد: «ما منتظر رهبران ایران نخواهیم ماند تا سیاست ما را تعیین کنند.»‌ منابع اروپایی به واشنگتن‌پست گفته‌اند دلیل اینکه اروپا حاضر شده به خواسته ترامپ برای تغییر در برجام تن دهد این است که اروپاییان به این نتیجه رسیده‌اند که حتی یک توافق ناقص هم بهتر از نبودن آن است. یک مقام وزارت خارجه آلمان در این باره گفته است:«ما هیچ نشانه‌ای از نقض برجام از طرف ایران نداریم.»‌ موضعی که یک مقام فرانسوی نیز آن را تأیید می‌کند. با این حال مقام‌های ایرانی هشدار داده‌اند که تهران در توافقی که نفعی برایش نداشته باشد نخواهد ماند. ظریف روز یک‌‌‌شنبه در توئیتی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور فرانسه، نوشت:«رئیس‌جمهور ماکرون درست می‌گوید که هیچ طرح جایگزینی برای برجام وجود ندارد. یا همه یا هیچ‌.» عباس عراقچی هم تأکید کرد که ایران در توافقی که سودی برایش نداشته باشد، نخواهد ماند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar