ایسنا/ متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اگرچه در طول یک سال گذشته بعد از پیروزی شکننده اردوغان در رفراندوم 19 آوریل بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که اردوغان سرمست از این پیروزی هر چه سریعتر انتخابات زودهنگام برگزار کند تا بتواند در راس سیستم محبوب ریاست جمهوری‌اش قرار گیرد، اما اردوغان هرگونه برگزاری انتخابات زودهنگام را با قاطعیت رد کرد و غیر ممکن خواند.

با این حال رییس جمهور ترکیه 18 آوریل 2018 پس از ماه‌ها انکار، انتخابات زودهنگام را اعلام کرد و اپوزیسیون را در عمل انجام شده قرار داد.

اکنون احزاب اپوزیسیون که به شدت غافلگیر شده‌اند، تنها کمتر از دو ماه تا برگزاری انتخابات زمان دارند. آنها بدون هیچ گونه مقدمه‌ای وارد کارزار انتخاباتی با اردوغانی شدند که از ماه‌ها قبل خود را آماده کرده بود.

در همین راستا چندی قبل روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی نوشت، سخنرانی‌های اردوغان همانند توئیتهای جنجالی ترامپ همتای آمریکایی‌اش پر سرو صدا است. او معمولا در میدان‌های بزرگ شهرها در میان هوادارانش با شور و حرارت سخنرانی می‌کند. حتی بعد از گذشت ۱۵ سال از زمامداری‌اش، اردوغان در هر یک از سخنرانی‌های خود همانند یک سخنرانی کمپین انتخاباتی رفتار می‌کند.

"الیور ارنست"، کارشناس بنیاد سیاسی "کنراد آدنائر" آلمان در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل ایسنا، بر این باور است که احزاب اپوپزیسیون ترکیه راه دشواری را در پیش دارند.

وی گفت: رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را یک سال و نیم زودتر از زمانی که در گذشته اعلام کرده بود، می‌خواهد برگزار کند. این در حالی است که اردوغان پس از رفراندوم 2017 اعلام کرده بود که تاریخ انتخابات در نوامبر 2019 برگزار می‌شود اما اکنون این تاریخ به 24 ژوئن تغییر یافته است.

این کارشناس امور ترکیه درباره اهداف پشت پرده اردوغان از اعلام انتخابات زودهنگام ادامه داد: بعد از ائتلاف دو حزب عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی‌گرا و تشکیل ائتلاف «جمهور»، نتایج نظرسنجی‌ها نشان دادند که نتایج خوبی برای اردوغان و ائتلاف این دو حزب در انتخابات وجود دارد. برهمین اساس اردوغان انتخابات زودهنگام برگزار کرد تا به این شکل بتواند سیستم ریاست جمهوری را هرچه سریع‌تر در ترکیه اجرا کند.

ارنست معتقد است که تصمیم برگزاری انتخابات زودهنگام، غافلگیری بزرگی برای تمام طرف‌های سیاسی بود زیرا در حال حاضر زمان برای برگزاری کمپین‌های انتخاباتی بسیار کوتاه است و در مقابل، ائتلاف «جمهور» (ائتلاف جنبش ملی‌گرای باغچلی و حزب عدالت و توسعه) بسیار خوب خود را برای این انتخابات آماده کرده و اردوغان نیز به خوبی زمینه لازم را فراهم کرده است.

به گفته او، در مقابل، سه حزب اپوزیسیون، کمپین انتخاباتی بسیار دشوارتری را پیش‌ رو دارد. حزب سکولار مردم جمهوری‌خواه که در سال 1923 تاسیس شده، یکی از چهره‌های سیاسی خود را به نام محرم اینجه به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی کرده است. او وعده داده که رئیس‌جمهور تمام اقشار ترکیه باشد و به قطب‌گرایی در کشور پایان دهد. او نه تنها به دنبال جذب آرای طرفداران حزب مردم جمهوری‌خواه است بلکه می‌خواهد تمام گروه‌های مختلف در جامعه را به کمپین خود دعوت کند. به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین حزب اپوزیسیون ترکیه بتواند بدون مشکل، کمپین انتخاباتی خود را پیش ببرد.

وی تاکید می کند: اما در این میان، حزب «خوب» کمترین آمادگی را برای انتخابات دارد. این حزب در سال 2017 پا به عرصه سیاست گذاشته و گرچه مرال آکشنر، رهبر این حزب سال‌ها تجربه کار سیاسی دارد اما حزبش هنوز در ابتدای مسیر فعالیت‌های سیاسی قرار دارد و به عنوان یک حزب تازه‌وارد در صحنه سیاسی، کمپین بسیار دشواری خواهد داشت.

این کارشناس بنیاد سیاسی کنراد آدنائر آلمان در ادامه با اشاره به حضور صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر مشترک حزب کردهای ترکیه در زندان ادیرنه به دلیل اتهامات همکاری با یک سازمان تروریستی می‌گوید: از سوی دیگر حزب دموکراتیک خلق، صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر مشترک این حزب را به عنوان کاندیدای خود در انتخابات اعلام کرده است. او تنها کاندیدایی‌ است که در سال 2014 نیز در انتخابات شرکت کرده و توانسته بود 10 درصد از آرا را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر براساس نظرسنجی‌ها به نظر می‌رسد که وی در این انتخابات آرای کمتری را نسبت به قبل به دست بیاورد زیرا دمیرتاش در دوران مبارزات انتخاباتی با وجود درخواست برای آزادی موقتش، همچنان در زندان به سر می‌برد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar