رجا/ متن پیش رو در رجا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

«عادل فردوسی پور»، نامی که نه تنها با فوتبال ایران همراه بوده، که بی درنگ ذهن هر فردی را به سمت برنامه انحصاری او در رسانه ملی می برد. او جزو برترین گزارشگرهای فوتبال ایران محسوب می‌شود اما احساساتی بودن و تعادل نداشتن خیلی موارد کار دستش داده و بر حرفه ای بودنش سایه انداخته. بیشتر اوقات صحبت های احساسی وی حتی به خودباختگی کشیده می شود تا جایی که مخاطب خود را سرتاپا دلهره و استرس می کند.
فردوسی‌پور بارها نشان داده که از آن دست آدم‌هایی است که از ترس باختن هیچ بازی‌ای را شروع نمی‌کند و بدتر از آن، در لحظات سخت، دیگران را هم به جای آنکه ترغیب به تلاش و جنگندگی بیشتر کنند، ته دل‌شان را خالی می‌کنند و باورِ بردن را در آن‌ها می‌کشند. این شاید حاصل سال‌ها نفس کشیدن در فضای انحصاری و خارج از رقابت باشد.

چهار سال پیش مثل همین روزها تیم ملی ایران در جام جهانی رودر روی آرژانتین قرار گرفت و در حالی‌که پابه‌پای این تیم پرآوازه بازی می‌کرد و حتی چند موقعیت گل‌زنی داشت، عادل فردوسی‌‌پور گزارشگر بازی در یک موضع گیری قابل تامل گفت: کاش هر چه زودتر بازی تمام شود!! گمان می‌رفت فردوسی‌پور در طی این چهار سال تفکرش تغییر کرده باشد اما گویا نه تنها محافظه‌کارتر، که خودباخته‌تر هم شده است.

عکس العمل او وقتی که ایران با اسپانیا، پرتغال و مراکش هم‌گروه شده بود فراموش ناکردنی است. درحالی که ترس تمام وجود وی را گرفته بود می گفت: «وای، وای، وای...چرا؟... می تونیم همین الان برنامه را تمام کنیم و خداحافظی کنیم!»

اما ماجرا به همین جا هم ختم نشد. در بازی تیم ملی در برابر مراکش وقتی‌ در دقایق ابتدایی بازی، تیم ایران تحت فشار زیاد مراکشی‌ها قرار گرفته بود- که با توجه به عدم بازی‌های تدارکاتی کافی و دوری از جو ورزشگاه، قابل پیش‌بینی بود- او، در همان دقیقه دهم آرزو کرد که ای کاش همین حالا داور سوت پایان را بزند تا به زعم خودش، ایران نبازد‌!

ذهنیت او درست برعکس کسانی است که تلاش دارند تا شگفتی آفرین و قهرمان ساز شوند. چند روز پیش کریس رونالدو و قبل از نخستین بازی تیم ملی پرتغال در جام جهانی، کلیپی را در اینستاگرام‌اش منتشر کرد درباره بهترین گلی که تابه‌حال زده، کریس می‌گوید: «ارتفاع توپ خیلی زیاد بود، با خودم گفتم شاید نتونم توپ رو بزنم، اما با خودم گفتم که تلاش‌ام رو می‌کنم، همیشه ذهنیت مثبتی دارم.» لحظه‌ای بعد دیالوگی خیالی مابین رونالدو و رونالدونت (ور منفی رونالدو) را در لحظه همان گل می‌بینیم، جایی که رونالدو به توپ بالای سرش نگاه می‌کند و می‌گوید:
«همونی که می‌خواستیم، این لحظه‌ی ماست.»
و رونالدونت می‌گوید: «مطمئنی الان وقتشه؟ ما تا حالا این کار رو نکردیم، کلی آدم داره تماشامون می‌کنه. می‌تونی یه ضربه معمولی بزنی خیلی بد نمی‌شه، اصن آخرین بار کی تونستیم همچین توپی رو گل کنیم؟
و رونالدو با چهره‌ای مصمم می‌گه: «همین الان»!
و بلند می‌شود و آن برگردان شاهکار و تماشایی را می‌زند. و انتهای کلیپ جمله همیشگی رونالدوست:believe, just do it.

صحبت های گزارشگر شبکه ITV انگلیس در مورد بازی تیم ملی ایران هم جالب توجه است. او به پیروزی در شرایطی اشاره می کند که دشمنان ایران بیشترین محدودیت ها را به آن تحمیل کردند اما اعتماد به نفس ملی ایرانی ها باعث موفقیت آنها شد. این گزارشگر انگلیسی می گوید: «فقط به این فکر کنید که ایرانی ها چه مشکلاتی را پشت سر گذاشتند، آنها به خاطر تحریم ها نتوانستند بازی های دوستانه خوبی را برنامه ریزی و برگزار کنند.آنها اجازه نداشتند از کفش های شرکت نایک استفاده کنند، لباس تیم ملی ایران تنها کیت فوتبال بین تیم های حاضر در جام جهانی است که نمی شود آنها را خرید.... کفش نداریم اصلا مشکلی نیست. ایران باید شرایط سختی را می گذراند که به این بازی ها برسد اما اینجا موفق شد. ایرانی ها در اولین بازی کولاک کردند و با یک گل در دقایق پایانی موفق شدند بعد از بیست سال دوباره در جام جهانی پیروزی کسب کنند.»

حالا عملکرد و صحبت های فردوسی پور را با گزارشگر شبکه ITV انگلیس مقایسه کنید که به محدودیت های فراوان دشمنان ایران اشاره می کند که نتوانسته مانع موفقیت های ایرانی ها شود. گویا هر دو گزارشگر واقعیات را گزارش می کنند. اما یکی با خودباختگی واقعیات را توصیف میکند و دیگری با علم به تاثیر خودباوری در پیروزی یک ملت.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar