خبرآنلاین/ متن پیش رو در خبرآنلاین منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

تریبون که باشد هرکسی خودش را دلسوز مردم معرفی می‌کند و توپ مشکلات را به زمین دیگری می‌اندازد؛ غافل از آنکه هرروز که می‌گذرد گره این مشکلات کورتر می‌شود و پیدا کردن راه حل برای آن سخت‌تر و سوال «چه کسی به فکر مردم است؟» به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرآنلاین، «چه کسی به فکر مردم است؟» فرقی نمی کند عابران کوچه و خیابان باشد یا گعده رانندگان تاکسی، این سوالی است که این روزها چه از جانب مردم و چه از سوی مسوولان بسیار به گوش می رسد.

همین یک هفته پیش بود که مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در نطقی خطاب به روسای قوا گفت: مردم پای انقلاب ایستاده اند اما عملکرد بد دستگاه‎ها باعث رنجش مردم شده است. برای مقابله با فقر و فساد و تبعیضی که رهبری بارها برایش فریاد زدند و سران سه قوه را مسئول بررسی آن کردند، چه بیلان کاری دارید؟ تا با افتخار سرتان را بالا بگیرید که به فرمایشات رهبری عمل کرده اید؟ آیا مرحمی بر دل زخم مردم در مقابله با فقر و فساد و تبعیض بوده ایم؟

حسن روحانی هم که این روزها بیش از هر فرد دیگر در سیبل انتقادات قرار دارد، وقتی پشت تریبون قرار می گیرد درد دلش باز می شود و از ناملایماتی سخن به میان می آورد که منشا آن خارج از دولت است. سخنرانی ها و کنایه هایش درباره اقتصاد و دولت تفنگ هنوز فراموش نشده است. یا وقتی شکایت از ارگان هایی می کند که با بیشترین درآمدها در ردیف معافیت های مالیاتی قرار دارند.

قوه قضائیه هم هر از گاهی توپ مشکلات را به زمین دو قوه دیگر می اندازد. اگر قرار به مثال آوردن باشد می توان از پاس دادن مشکلات از یک مقام مسئول به حوزه اختیارات دیگر مقام های مسئول، طوماری تهیه کرد اما سوال اصلی هنوز بی پاسخ مانده است و حالا برخی نمایندگان به این سوال پاسخ می دهند که چه کسی به فکر مردم است؟

دعوا سر لحاف ملا است!
حسن کامران که از اصولگرایان مجلس دهم است وقتی با این سوال مواجه می شود از تعبیر «شریک جرم» استفاده می کند و می گوید: هم مجلس و هم دولت هر دو شریک جرم هستند؛ مثلا ما در تلفیق تصویب کرده ایم "اگر تولید کننده اصل و سود را داد جریمه هایش بخشیده شود"؛ این موضوع با تعامل دولت و مجلس تبدیل به قانون شد؛ اما اینکه امروز این موضوع را دبه می کنند اثرات منفی دارد. نمی توان تنها دولت را مقصر دانست مجلس هم در این رابطه مقصر است.
او گفت: امروز کسی به فکر مردم نیست و هر کسی به فکر کاسبی خودش است.
کامران درپاسخ به این سوال که چرا همه منشا مشکلات را از چشم دیگری می بینند، گفت: دعوا بر سر لحاف ملاست.

گفتمان درمانی می کنیم
احمد سالک از دیگر نمایندگان مجلس و عضو جامعه روحانیت مبارز است که به این سوال پاسخ می دهد. او درباره نقش مجلس در حل مشکلات مردم می گوید: کمیسیون اقتصادی مجلس باید طرح هایی را برای مثال در زمینه تثبیت قیمت های ارز و کنترل واردات کالاهی غیر ضروری و همچنین واردات کالاهای ضروری ارائه دهد. در این زمینه کارهایی انجام شده است اما هنوز نمود عینی در صحن مجلس نداشته است. بنابراین وقتی سوال می شود مجلس چه می کند؟ باید برای پاسخ به سراغ کمیسیون های تخصصی رفت.
او در پاسخ به این سوال که چرا همه فقط از تریبون ها شعار می دهند؟، گفت: ما داریم گفتمان درمانی می کنیم!

انتقادهای تریبونی
عبدالرضا مصری از دیگر نمایندگانی است که همواره دولت را در مواجهه با مشکلات مورد نقد قرار داده است. وقتی از او درباره نقش مجلس می پرسیم و اینکه چرا هر کسی دیگری را در زمینه مشکلات کشور متهم می کند؟، گفت: در شرایط عادی هرکسی می تواند اهداف حزبی خود را دنبال کند اما امروز بحث جنگ است و ما نباید مشکلات را دائما به زمین یکدیگر بیاندازیم. البته نمی توانیم این واقعیت را هم نادیده بگیریم که دولت مسئولیت توزیع درآمد و اجرای امور را به عهده دارد. به این معنا که وقتی بودجه به تصویب می رسد دیگر قوه مقننه و قوه قضائیه کوچکترین اختیاری درمورد توزیع آن ندارند. لذا این دولت است که باید تصمیم بگیرد این پول کجا هزینه شود. بنابراین قوه مجریه باید در برابر مسوولیتی که طبق قانون به او محول شده است پاسخگو باشد اما فارغ از وظایف قانونی در شرایط کنونی ما باید همه با هم متحد باشیم و به کمک دولت برویم. باید نیازهای امروز جامعه درک کنیم و در این مسیر نیازهای دولت را نیز مورد توجه قرار دهیم؛ همیشه این را درنظر داشته باشیم که چگونه می توان دولت را یاری کرد تا از این گردنه به سلامت عبور کند.

او درباره انتقادهای تریبونی هم می گوید: امروز بیشتر انتقادات ما از طریق تریبون ها مطرح می شود؛ درحالی که حداقل این شیوه مورد علاقه من نیست. ما باید مشخص کنیم کجای این جنگ هستیم. از توضیح و سوال نباید بترسیم. وقتی با هزار بهانه از زیر پاسخ شانه خالی می کنیم، طبیعی است راهی به جز بیان دیدگاه از طریق تریبون ها باقی نمی ماند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar