آفتاب یزد/ متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

این روزها تب جام جهانی بالا گرفته است، 32 تیم از میان بیش از 200 عضو فیفا توانسته اند به روسیه برسند تا تکلیف قهرمان 2018 مشخص شود. اما برای ایرانیان این جام جهانی حال و هوای خودش را دارد، رویای صعود به دور دوم از همان ابتدا با ایران بود. شاید وقتی در آذر ماه 96 قرعه کشی جام جهانی انجام شد و در گروهی با تیم های پرتغال، اسپانیا و مراکش هم گروه شد برای برخی این رویای شیرین، هنوز متولد نشده به کام مرگ رفت. با ادامه روند آماده سازی وقتی بازی های تدارکاتی تیم های دیگر طبق برنامه و منظم برگزار می شد برای ایران اتفاقات عجیب و غریب بسیاری رقم خورد. لیبی حاضر به بازی دوستانه نشد، سیرالئون با منتخب محلاتش با دمپایی وارد تهران شد، تنها دو هفته مانده به جام جهانی یونان از بازی دوستانه کنار کشید، دیدار با کوزوو به همین سرنوشت دچار شد تا در حدود یک سال فرصت بازی دوستانه ما تنها با ترکیه بازی کنیم که از قرار در عالم همسایگی فرصت چنین دیداری فراهم شد. این بک گراند از حضور تیم ملی ایران بود. محصولی از فدراسیون فوتبال! اما دست کم باید به این فدراسیون فوتبال یک آفرین گفت و آن هم به جهت حفظ کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایران. آقای سرمربی این روزها کام بسیاری از ایرانی ها را شیرین کرده است. کی روش موجب شده تا مسیر عجیب آماده سازی را فراموش کنیم، فراموش کنیم که آذر 96 وقتی کافو کاپیتان سابق برزیل نام ایران را از گلدان قرعه‌کشی درآورد تا کنار اسپانیا و پرتغال قرار بگیریم آه از نهادمان بلند شد. کی‌روش شاید تنها مردی است که توانسته حتی با شکست نیز طعم خوشی را برای ایرانیان فراهم کند. از 2014 برزیل تا 2018 روسیه ایران در دو جام جهانی زیر توجه لنز دوربین های بسیاری از کشورهای جهان است. فارغ از امتیازات، یکدلی، وحدت، از خودگذشتگی و تلاش فراوان ویژگی‌های تیم ایران است که تحلیلگرانی از گوشه و گوشه جهان را به وجد می آورد.

کمبود کی‌روش ها در سیاست و اقتصاد

در میان روزهایی که اخبار ایران در جهان همراه با تحریم، تهدید یا تشدید محدودیت است اما ساق پای 11 مرد شرایط را تغییر داده است، دست کم برای چند روز همه فارغ باشیم ز غوغای جهان سیاست و اقتصاد، از اینکه دلار بالا رفت و ریال پایین. طلا بالا و جیب مردم خالی. هرچند خوشحالیم اما شاید گاه با خودمان بگوییم چگونه است که با همه مشکلات، با همه محدودیت های بازی های تدارکاتی و روند آماده سازی اما با چنگ و دندان این بچه ها ایستاده اند و نام ایران را بر سر زبان‌ها انداخته‌اند. ناخودآگاه با سیاست و مدیریت در دیگر حوزه ها مقایسه می کنیم، با ترکیبی از اخبار تلخی که کم و بیش هر روز به خوردمان داده می شود، با اینکه چگونه برخی سیاستمداران برخی مردم را تا آستانه ناامیدی می کشانند. یک جای کار می لنگد، مدیریت کارآمد این همان حلقه مفقوده‌ای است که موجب می شود منابع ریز و درشتی که در کشور داریم از دست برود. گویی یک کی روش در عرصه های مدیریتی کم داریم. البته که کی‌روش یک فرد نیست، کی‌روش یک طرز تفکر و یک سبک مدیریت است، وقتی صحبت از فقدان او در سیاست و اقتصاد می کنیم به معنی کمبود مدیریتی سیستمی، هدفمند، برنامه ریزی شده و با تجربه است که خوب می داند مقابل مشکلات صف آرایی کند.

حسین دهباشی پژوهشگر تاریخ و مستند ساز درباره بازی ایران و اسپانیا توئیت کرده:
«اگر این‌جور بازی، سرمشق سیاسیون ما باشد، چه کسی از آنها ناراضی است؟ با وجود همه تحریم‌ها ونمی‌شود‌ها، پیشاپیش تسلیم و باخته میدان نباشی و امیدوار و جانانه در مقابل قوی‌ترین قدرت دنیا تا آخرش بجنگی. آن‌وقت اگر خدا نخواست و لاجرم امتیازی هم دادی، فدای سرت.» البته پرواضح است که میان سیاست و دنیای قدرت با ورزش تفاوت بسیار است، کار بسیار دشوارتر است و منافع شخصی و گروهی تعیین کننده می شوند تا در نهایت مردم با چالش های مختلفی مواجه شوند. مقایسه فوتبال و سیاست در عالم واقع صحیح نیست اما ناگزیریم چرا که فوتبال نشان می‌دهد مردم ایران پرتوقع نیستند، ما حتی برای باخت هم به خیابان‌ها می‌آییم وقتی می‌بینیم که تیم فوتبال هرچه دارد پای تعهد خود می‌گذارد و تا پای جان دفاع می‌کند. صحنه‌ای که توپ روی خط دروازه است و مدافعان ایرانی سه و چهار نفری روی توپ می افتند تا سد راهش شوند؛ همان تصویری است که در عرصه سیاست و اقتصاد نمی بینیم و این همان دلیلی است که نگاه مردم به فوتبالیست‌های تیم ملی از نگاه آنها به مسئولان متفاوت می‌شود.

نکته دیگر درباره کارلوس کی‌روش این است که در تمام طول بازی در کنار زمین حرص و جوش می خورد و فعالیت می‌کند، فریاد می زند، او بی تفاوت به آنچه بر بازیکنانش می‌گذرد، نیست و تا لحظه آخر ناامید نمی‌شود. این درحالی است که جامعه برخی بی‌تفاوتی‌ها را نسبت به برخورد با تخلفات اقتصادی می‌بیند که سفره مردم را کوچک می کند و سفره برخی را بزرگ و بزرگتر!

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ازکي بيمه بگيرم؟
ازکي آگهی