فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تحلیلگران حوزه نفت و انرژی معتقدند اگر ایران تهدید‌های نفتی خود را اجرا کند، قیمت‌های جهانی نفت ممکن است به طور نجومی بالا برود. اما حتی اگر این تهدیدها عملی نشود، مشکلات عرضه جهانی نفت در کنار اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، احتمالا باعث افزایش قیمت‌های نفت خواهد شد.

 در چند ماه گذشته، شرایط بازار‌های نفت به طور سریعی تغییر کرده است، بازار نفت از یک دوره اشباع، به مرحله‌ای وارد شده که در آن ممکن است تعادل عرضه و تقاضای جهانی نفت به هم بخورد. این تغییر باعث شد کشور‌های عضو اوپک شیر‌های نفتی بیشتری را چندماه زودتر باز کنند. اما با توجه به مشکلات عرضه نفت، این افزایش تولید ممکن است کافی نباشد. خصوصا که اجرای تحریم‌های نفتی ایران در ماه‌های آینده، احتمالا وضعیت عرضه نفت را بدتر کند. در کنار تحریم‌های نفتی ایران و همچنین مشکلات عرضه نفت در چند کشور، مانند لیبی، ونزوئلا و کانادا، در روز‌های اخیر تهدید بسته شدن تنگه هرمز، تعادل قیمت‌های نفت را با چالش روبرو کرده است. مقامات آمریکایی در راستای افزایش فشار اقتصادی بر ایران، از مشتریان نفت ایران درخواست کرده‌اند تا خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. اگر چه دولت آمریکا موضعش در خصوص صادرات نفت ایران را تعدیل کرد، اما به هر حال، تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران چندماه دیگر اجرا خواهند شد. ایران در پاسخ به تحریم‌های نفتی آمریکا، تهدید کرده که تنگه هرمز را می‌بندد و مانع از تردد نفت در این گذرگاه استراتژیک می‌شود.

ناظران معتقدند که اگر ایران این تهدید را عملی کند، قیمت هر بشکه نفت به ۲۵۰ دلار خواهد رسید. به گزارش بیزنس‌اینسایدر، آرتم آوینوف، وابسته به شرکت تجاری تله‌ترید، گفته اگر تنگه هرمز بسته شود، قیمت هر بشکه نفت به ۲۵۰ دلار صعود خواهد کرد. یک تحلیلگر دیگر از شرکت گلوبال اف‌ایکس، ارزیابی دیگری ارائه کرده است. به ادعای این تحلیلگر در صورت بسته شدن تنگه هرمز قیمت هر بشکه به ۱۶۰ دلار می‌رسد. به گفته بیزنس اینسایدر، افزایش شدید قیمت‌های بین المللی نفت فقط در وضعیت ژئوپولیتیکی کنونی طبیعی است. با این حال، چنین تحلیل‌هایی عمدتا نظری هستند. البته برخی دیگر از تحلیلگران، معتقدند حتی اگر تنگه هرمز بسته نشود، قیمت‌های نفت سه رقمی خواهد شد. به گزارش وبگاه فول، تحلیلگران معتقدند تحریم‌ها حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه از نفت ایران را حذف خواهد کرد. این امر برای اعضای اوپک قابل مدیریت است، اما اگر همه کشور‌ها به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران پایبند شوند، چیزی حدود دو تا ۲.۵ میلیون بشکه در روز از بازار حذف خواهد شد. طبق ارزیابی تحلیلگران بانک آمریکا، اگر این سناریو عملی شود، ۵۰ درصد به قیمت هر بشکه اضافه می‌شود و قیمت هر بشکه به بیش از ۱۲۰ دلار خواهد رسید. اگر چه تحلیل بانک آمریکا، مقداری پایین‌تر به نظر می‌رسد، اما نباید ارزیابی‌های به ظاهر اغراق‌آمیز تحلیلگر گلوبال‌اف‌ایکس را نادیده گرفت. تنگه هرمز در بازار‌های جهانی نفت، اهمیت استراتژیک دارد. روزانه حدود ۱۷ میلیون بشکه از این تنگه عبور می‌کند. این مقدار تقریبا ۲۰ درصد تقاضای جهانی نفت و ۳۵ درصد تجارت دریایی نفت را تشکیل می‌دهد. قطع ناگهانی این مقدار از تجارت نفتی جهان، بدون شک تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت‌های جهانی نفت خواهد گذاشت.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar