آفرینش/ « دغدغه‌های دیرینه بیماران خاص » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان بخت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با خارج شدن امریکا از برجام و حواشی مختلفی که در این مدت شاهدش بودیم، اکنون یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم که با برجام تا حدودی کمرنگ شده بود، دشواری‌هایی است که در اثر بازگشت تحریم‌ها خودشان را نشان خواهند داد. از همین روست که این روزها، ویترین رسانه‌ای کشور مملو از اخبار و تحلیل‌هایی است که از امکان یا عدم امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کاهش درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت، وضعیت کشور بعد از بازگشت تحریم‌ها، قطع همکاری برخی طرف‌های خارجی با ایران از بیم تهدیدهای امریکا و... سخن می‌گویند.

اما یکی از گروه‌هایی که در این اوضاع و شرایط، معمولا دچار نگرانی‌های بجایی می‌شوند، آنهایی هستند که تجربه حضور یک فرد بیمار مبتلا به یکی از بیماری‌های خاص را در خانه و دور و برشان دارند. بیماران خاص ضمن این‌که به دلیل نوع بیماری‌شان، فی‌نفسه در شرایط دشواری به سر می‌برند، متأسفانه با مشکلات و مصائب دیگری نیز مواجه هستند که شرایط آنها را حادتر می‌کند.

معضلاتی از جنس هزینه بالای درمان و دارو، کمیاب و گاهاً نایاب بودن برخی داروها و...که باعث می‌شود روند درمان این نوع بیماران همواره با حاشیه‌هایی همراه باشد. در این میان، یکی از گلایه‌هایی که بیماران خاص گاهاً دارند نیز مربوط به بی‌کیفیت بودن برخی کالاهای تولید داخل است که موجب می‌شود مصرف آنها عوارض جانبی خاصی برای بیماران داشته باشد.

با اجرای برجام، یکی از اثراتی که در حوزه دارو و درمان کشور ملموس بود، رفع کمبود دارویی بیماران خاص بود. به طوری که در آن زمان، نایب رییس انجمن ام‌اس ایران در گفتگویی اعلام کرده بود: «در زمان تحریم، همواره با کمبود دارو مواجه بودیم، اما بعد از آن، کمبود داروی بیماران خاص و از جمله بیماران ام‌اس مرتفع شده است.» با اینکه مسئولان وزارت بهداشت از این دسته از بیماران و خانواده‌های‌شان می‌خواهند نگرانی درخصوص داروهای‌شان نداشته باشند، مشکلاتی که این افراد در جریان پیدا کردن دارو و طی کردن مراحل درمان‌شان از نزدیک طعم آن را چشیده و درک کرده‌اند، موجب می‌شود نگرانی‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

برای مثال در چند ماه اخیر، رییس هیئت مدیره انجمن تالاسمی ایران از نایاب شدن داروی «سفرال» خبر داده و گفته بود این وضعیت می‌تواند به افزایش مرگ و میر بیماران تالاسمی در ایران در سال جاری منجر شود. او از نایاب شدن سه ماهه این دارو خبر داده و گفته بود داروهای وارداتی هم به دلیل افزایش قیمت دلار، در گمرک گیر کرده‌اند.

در همین ارتباط، در روزهای اخیر خبری منتشر شد که در آن وزیر بهداشت در سخنانی اظهار کرده بود: «تحریم‌کنندگان ادعا می‌کنند دارو و تجهیزات پزشکی جزء موارد تحریمی محسوب نمی‌شوند، اما زمانی که نتوانیم پول جابجا کنیم یا در فروش نفت به اروپا با مشکل مواجه شویم، آسیب خواهیم دید.» او در ادامه سخنان خود به دستور ویژه رئیس جمهور برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط تحریم اشاره کرده و گفته بود تدابیر ویژه‌ و برنامه‌هایی برای این منظور در نظر گرفته شده است.

درست است که به ظاهر بحث تحریم دارویی مطرح نیست اما همان طور که ما تجربه این مسأله را در گذشته نیز داشته‌ایم، اقلام و تجهیزات پزشکی و داروها اگرچه علنا هم در فهرست تحریم‌ها نباشند، ماجرا، در واقعیت به گونه دیگری رقم می‌خورد.

همان طور که وزیر بهداشت در سخنانش اشاره کرده، کاهش ارز کشور در کنار افزایش قیمت دلار به طور مستقیم بر واردات دارویی و قیمت آن در بازار تاثیر منفی خواهد گذاشت. به علاوه مواد اولیه برای تولید برخی داروها نیز از کشورهای دیگر وارد می‌شود که می‌تواند برای شرکت‌های تولید دارو مشکل‌آفرین باشد. حال، چشم امید بیماران خاص به مسئولان مرتبط با این حوزه است تا از تکرار مشکلاتی که دود آن به چشم بیماران خاص و خانواده‌های‌شان می‌رود، جلوگیری کنند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar