اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


از هفته‌ها پیش حضور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در بروکسل برای شرکت در نشست سران ناتو برای کشورهای اروپایی به یک کابوس مرگبار تبدیل شده بود. همه آنها نگران آن بودند که رویکرد و صحبت‌های ترامپ به نحوی باشد که نگرانی متحدان امریکا بیش از گذشته شود و اکنون این کابوس با حضور دونالد ترامپ در بروکسل به واقعیت تبدیل شده است. او از همان ساعت‌های ابتدایی ورود خود به پایتخت بلژیک حملات و سخنان جنجالی خود را آغاز کرد. ترامپ در همان ابتدای امر در نشست مشترک خود با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به‌شدت علیه آلمان سخن گفت و تاکید کرد که واردات گاز طبیعی روسیه از آلمان تبدیل به یک نگرانی امنیتی شده است. وی افزود: آلمان کاملا تحت کنترل روسیه قرار گرفته که این برای ناتو بسیار بد است.

به گزارش بی‌بی‌سی، ترامپ در سخنان خود تاکید کرد که آلمان بیش از ٧٠ درصد گاز خود را از روسیه وارد می‌کند اما این رقم در آخرین آمار منتشر شده نزدیک به ٥١ درصد است. ترامپ همچنین در ادامه حملات خود اروپایی‌ها را به عدم پرداخت حق عضویت کامل خود در ناتو متهم کرد. ترامپ در حالی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه را برای حضور در نشست سران ناتو در بروکسل به سر برد که دوشنبه هفته آینده در هلسینکی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه دیدار می‌کند و این اتفاق تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های متحدان امریکا بدل شده است که شاید نزدیکی امریکا با روسیه موجب تضعیف کشورهای اروپایی دربرابر روسیه شود و عملا امریکا متحدان خود را در برابر اروپا تنها بگذارد. برخی از اعضا پیش از این نشست به‌شدت نگران آن بودند که شاید ترامپ این نشست را مانند نشست گروه هفت در کبک کانادا به نحوی با چالش جدی مواجه کند؛ البته که در آستانه نشست نیز ترامپ با سخنان خود همه را شگفت‌زده کرد. دونالد ترامپ پیش از حضور خود در بروکسل عنوان کرد شرکت در نشست سران ناتو و روبه‌رو شدن با متحدان بسیار سخت‌تر از اجلاس دوشنبه آینده با پوتین است. با این حال دونالد تاسک، رییس شورای اروپا دونالد ترامپ را متهم کرد که تقریبا روزانه اروپا را نقد می‌کند. او در توییتر خود نوشت: امریکای عزیز، ما متحد شما هستیم، اما پس از ما متحد دیگری وجود ندارد. وی اظهار داشت که اتحادیه اروپا بیش از روسیه و چین برای دفاع از خود هزینه می‌پردازد. تاسک همچنین با اشاره به نشست ترامپ و پوتین گفت: این بسیار مهم است که شما درک کنید دوست استراتژیک و مشکل استراتژیک شما چه کسی است.

ترامپ در مورد آلمان چه می‌گوید؟

آلمان دارای بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا است و مدت‌ها است از سوی ایالات متحده متهم شده نتوانسته سهمی منصفانه از هزینه‌های ناتو را بپردازد، از همین رو این اتفاق موجب اصطکاک میان ترامپ و آلمان شده است. ترامپ تاکید دارد که آلمان تقریبا ٧٠ درصد گاز خود را در کنترل روسیه قرار داده است و این سوال را مطرح می‌کند که آیا این اقدام مناسب است؟ این سوالی است که ترامپ در صبحانه کاری روز چهارشنبه با استولتنبرگ مطرح کرد. وی افزود: آلمان روی خط لوله جدید انتقال گاز روسیه به اروپا سرمایه‌گذاری کرده که به نظر من نباید این کار را انجام می‌داد و من فکر می‌کنم این اتفاق بسیار بد است. گفتنی است، آلمان حمایتی سیاسی از خط لوله نورد استریم٢ که خط لوله‌ای جدید برای انتقال گاز از روسیه از طریق دریای بالتیک محسوب می‌شود، انجام داده است که جریان انتقال گاز روسیه به کشورهای اتحادیه اروپا افزایش پیدا می‌کند. ترامپ معتقد است آلمان تنها کمی بیش از یک درصد از تولید ناخالص داخلی خود در زمینه دفاع هزینه می‌کند و این در حالی است که ترامپ معتقد است که این در مقایسه با ٢/٤ درصد امریکا قابل مقایسه نیست. طبق آخرین برآوردهای ناتو آلمان ٢٤/١ درصد از تولید ناخالص ملی خود را برای ناتو هزینه می‌کند که این رقم برای ایالات متحده ٥/٣ درصد است.

پاسخ آلمان و ناتو

خبرگزاری رویترز گزارش داد که اورسولا فوندرلاین، وزیردفاع آلمان در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ در خصوص اینکه آلمان تحت کنترل روسیه است آن را رد کرد. وی افزود: ما هیچ مشکلی با روسیه نداریم. وی همچنین افزود که شما باید بدون هیچ‌گونه سوالی خط ارتباطی بین کشورها و اتحادها و مخالفان باشید و از آن محافظت کنید. استولتنبرگ نیز در پاسخ به سخنان ترامپ عنوان کرد که انتظار می‌رود رهبران ناتو بر این عقیده باشند که با یکدیگر قوی‌تر هستند تا اینکه جدا از هم باشند.

نگرانی از خدشه‌دار شدن اتحاد

همواره روسای جمهور ایالات متحده با این موضوع دچار چالش بودند که اعضای ناتو باید سهمیه بیشتری از بودجه این اتحاد را تامین کنند و هرچند از این شرایط انتقاد می‌کردند، اما انسجام داخلی ناتو از اولویت بالاتری برای آنها برخوردار بود. اما به نظر می‌رسد اولویت دونالد ترامپ کمتر هزینه کردن و بیشتر پول درآوردن است و انسجام درونی ناتو برای او چندان مهم نیست. اعتراض اصلی دونالد ترامپ هم به این موضوع است که چرا کشورها تلاشی برای رساندن سهم خود بر مبنای ٢درصد از تولید ناخالص داخلی خود نمی‌کنند؟از ٢٩ عضو ناتو تنها ٥ کشور به این هدف دست پیدا کرده‌اند. ایالات متحده، یونان، استونی، انگلستان به سقف ٢ درصد خود رسیده‌اند و چندین کشور مانند لهستان و فرانسه نیز به این هدف‌گذاری نزدیک شده‌اند. اما واقعیت آن است هنگامی که سران ناتو در سال ٢٠١٤ این توافق را انجام دادند بنا بوده است که این بودجه تا سال ٢٠٢٤ رخ دهد و کشورها نیز به تدریج در حال افزایش بودجه خود هستند و به نظر می‌رسد تا سال ٢٠٢٤ این هدف محقق شود و حتی نماینده امریکا در ناتو نیز معتقدند که همه اعضا در این مسیر حرکت می‌کنند، اما دونالد ترامپ اصرار دارد که هرچه سریع‌تر این اتفاق رخ دهد و دایما در حال پرداختن به این موضوع است و دقیقا مشخص نیست که رییس‌جمهور ایالات متحده چه می‌خواهد. از طرفی بازی بی‌هدف امریکا از انتقاد نسبت به آلمان در موضوع گاز روسیه این نگرانی را به وجود آورده که اروپا هرچه بیشتر از امریکا جدا شود و آنگلا مرکل نیز نشانه‌هایی از این امر را به نمایش گذاشته است.

*میثم سلیمانی

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar