تسنیم/ متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

یک اندیشکده اروپایی در تحلیلی به بررسی تلاش ادعایی کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته‌‌‌ای با ایران در برابر تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر ایران پرداخته است.

اندیشکده «شورای اروپایی روابط خارجی» در این تحلیل، «مقاومت» اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا را اقدامی بیشتر سیاسی دانسته تا راهکاری عملی، و نوشته این تلاش‌ها هنوز نتوانسته‌اند فضای مناسب برای باقی ماندن شرکت‌های اروپایی در ایران فراهم بیاورند.

این رسانه نوشته است: «سران کشورهای اروپایی بارها تعهد خودشان را به حفظ برنامه جامع اقدام مشترک ابراز کرده‌اند. سیاست‌گذاران، در حال انجام تلاش‌هایی واقعی برای تدوین یک بسته اقتصادی با هدف کاهش تأثیر تحریم‌های ثانویه آمریکا و حفظ پایبندی ایران به توافق هستند.»

اندیشکده «شورای اروپایی روابط خارجی» در ادامه تأکید می‌کند: «اما این تلاش‌ها هنوز نتوانسته‌اند فضایی ایران کنند که شمار معقولی از شرکت‌های اروپایی بتوانند تصمیم قاطعی در زمینه ادامه تجارت با ایران بگیرند.

با آنکه سران کشورهای اتحادیه اروپا از حیث حمایت از برجام متحد هستند میان 28 عضو این اتحادیه از لحاظ میزان آمادگی برای محک زدن مرزهای تحریم‌های ثانویه آمریکا اختلاف‌هایی پدیدار شده است. علاوه بر این، اجرای چند مورد از طرح‌های پیشنهادی برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا چندین ماه یا حتی چند سال زمان می‌برد، زیرا آنها نیازمند یافتن مکانیسم‌های مالی جایگزینی هستند که از تماس با نظام مالی آمریکا مصون هستند.»

این اندیشکده همچنین تصریح کرده دولت‌های اروپایی «پویایی‌های سیاسی» لازم برای نجات توافق هسته‌ای را ندارند: «به عنوان مثال، آلمان و انگلیس در حال حاضر نسبت به سال 2015 بیشتر مشغول چالش‌های داخلی هستند، ضمن آنکه نهادهای اتحادیه اروپا هم در تلاش هستند از شدت گرفتن شکاف‌های میان آمریکا و اتحادیه اروپا در زمینه تجارت و ناتو جلوگیری کنند.»

در ادامه این مطلب آمده است: «در نتیجه جای شگفتی ندارد که بسیاری از شرکت‌های اروپایی چندان اعتماد ندارند که سیاست‌گذاران اروپایی بتوانند با روش‌های مختلف از جمله ایجاد مکانیسم‌های جایگزین و همخوان با تحریم‌های آمریکا از آنها در برابر آثار تحریم‌های ثانویه آمریکا محافظت کنند.

این وضعیت، به نوشته شورای روابط خارجی، به ایجاد وضعیتی منجر شده که شرکت‌های اروپایی در حال تبعیت افراطی از قوانین آمریکا و کاهش حضور در ایران پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا هستند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar