دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ایران از ابتدای جنگ سرد یکی از مهم‌ترین نقاط شکست سیاست‌خارجی آمریکا بوده است. در سال ۱۹۵۳ محمد مصدق نخست‌وزیر ملی‌گرا و محبوب ایران که تلاش‌های گسترده‌ای برای ملی‌سازی صنعت نفت ایران انجام داد، با کودتای سازمان سیا سرنگون شد و شاه جوان ایران بار دیگر با خیالی آسوده بر تخت پادشاهی خود تکیه زد. مداخله آشکار در عرصه سیاست‌داخلی ایران با وجود رژیم شاه که ازمتحدان اصلی واشنگتن بود موجب ایجاد یک احساس ضدآمریکایی در میان آحاد مردم این کشور شد.

روزنامه دیلی صباح ترکیه در گزارشی با تاکید بر اینکه مسوول ایجاد احساسات ضدآمریکایی در میان مردم ایران کاخ سفید است، نوشت: در انقلاب سال ۱۹۷۹ که شباهت بسیاری به انقلاب بلشویک‌ها در فوریه ۱۹۱۷ در روسیه داشت. مخالفت‌های گسترده‌ای علیه رژیم شاه شکل گرفت. شاه بدون آنکه بتواند از گارد شاهنشاهی خود استفاده کند مجبور به ترک کشور شد. پس از سرنگونی شاه جناح محافظه‌کار روحانیت قدرت را دراختیار گرفت. در این زمان برخی از گروه‌هایی که پیش از انقلاب علیه شاه مبارزه مسلحانه انجام می‌دادند مجبور به خروج از کشور شدند. حتی ابوالحسن بنی‌صدر نخستین رئیس‌جمهور ایران نیز مجبور به فرار از ایران شد.

همه انتظار داشتند که رژیم جدید ایران به رهبری آیت‌الله خمینی با توجه به احساسات شدید ضدآمریکایی به اتحاد جماهیر شوروی نزدیک شود، همان اتفاقی که در کوبا رخ داد. اقدام برخی از دانشجویان ایرانی در تسخیر سفارت آمریکا در تهران و توقف همه روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و تهران اقدام تحریک‌آمیز جدی علیه آمریکا به‌شمار می‌آمد. دولت جیمی کارتر تصمیم گرفت تا نوعی عملیات نجات را برای خروج دیپلمات‌های زندانی آمریکایی از ایران انجام دهد اما این عملیات به طرز فاجعه‌آمیزی با سقوط هلی‌کوپترهای آمریکایی شکست خورد. این عدم موفقیت مانند عملیاتی بود که آمریکا علیه رژیم فیدل کاسترو در کوبا و در خلیج خوک‌ها انجام داد.

اما موضوعی رخ داد که باعث غافلگیری همه شد، درحالی‌که انتظار می‌رفت تا رهبر ایران به اتحاد جماهیر‌شوروی نزدیک شود او مواضع شدیدی علیه حزب کمونیست اتخاذ کرد و شوروی را شیطان بزرگ خواند. این نخستین نمونه از نوع خود در جهان دو قطبی آن زمان بود. پس از آغاز جنگ هشت ساله میان ایران و عراق ایران تضعیف شد. پس از این جنگ بخش اعظمی از قوای ایران تحلیل رفت. ایران در این زمان نیاز به منابع زیادی برای استقرار نیرو‌های خود در مرز با عراق و حمایت از شیعیان در افغانستان در برابر طالبان داشت. اما تهران چگونه توانست از این چالش خارج شود؟ ایران از طریق سیاست‌های دولت جورج دبلیو بوش در افغانستان پس از حادثه ۱۱ سپتامبر که آمریکا را به‌طور مستقیم با طالبان وارد جنگ کرد توانست از مشکلات ایجاد شده از سوی این گروه تروریستی نجات یابد. علاوه بر این با توجه به افزایش قیمت نفت ایرانی که پس از جنگ در شرایط بحرانی قرار داشت توانست شرایط را به سود خود تغییر دهد.

این روزنامه ترک در ادامه مدعی می‌شود که نیروهای مسلح ایران مانند مدل نیروهای ورماخت و اس‌اس آلمان در زمان جنگ جهانی دوم سازمان‌بندی شده‌اند. علاوه بر ارتش ایران نیروی مسلح دیگری در ایران وجود دارد که نه تنها در راستای حفاظت از این کشور تاسیس شده، بلکه هدف اصلی آن دفاع از انقلاب اسلامی ایران است. سپاه علاوه بر وظیفه دفاع از امنیت ایران در اقتصاد ایران نیز همکاری می‌کند. اکنون ایران پس از سال‌ها قرار داشتن در انزوا به‌دلیل آنچه فعالیت‌های غیر‌قانونی هسته‌ای دانسته شده است با امضای برجام به‌دنبال مسیری بود تا از آن برای عادی‌سازی روابط بین‌المللی خود به‌ویژه با غرب استفاده کند. اگرچه دولت ترامپ با خروج از توافق بین‌المللی بدون هیچ‌گونه دلیل منطقی از برجام خارج شد.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar