دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

میثم سلیمانی| دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده پس از آخرین دیداری که با رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه در حاشیه نشست ناتو انجام داد، دوباره با تاکید اعلام کرد که من او را دوست دارم، من او را دوست دارم. این نشست که در ماه گذشته میلادی برگزار شد، روابط کوتاه عاشقانه‌ای را رقم زد و تنها با گذشت چند روز از این دیدار تحریم‌های مالی علیه دو وزیر کابینه آقای اردوغان از سمت امریکا اعمال شد. همچنین روابط نه چندان مناسب میان ترکیه و امریکا موجب کاهش ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار شد و در طرف مقابل نیز اردوغان طی اقدامی متقابل وزرای امریکایی را تحت تحریم قرار داد.

بسیاری در حال حاضر نگران آن هستند که ضربات جبران‌ناپذیری به روابط میان امریکا و ترکیه وارد شود که به آسانی نتوان آنها را جبران کرد. در حال حاضر یک کشیش امریکایی در بازداشت ترکیه به‌سر می‌برد. اندرو برانسون متهم است که در جریان کودتای نافرجام سال ٢٠١٦ ترکیه قرار داشته و متهم به جاسوسی شده است. یک تحلیلگر ترکیه‌ای که در خصوص آقای اردوغان تحقیقات و اطلاعات گسترده‌ای دارد به نیویورک‌تایمز گفته است که از دیپلمات‌ها مطلع شده که طی یک‌سال گذشته تماس‌های بسیار نامتعارف و تندی میان دو رهبر صورت گرفته است.

اما با وجود اینکه ترکیه در یک چالش جدی سیاسی و اقتصادی به‌سر می‌برد، به نظر می‌رسد اختلافات و درگیری‌های میان ترکیه و امریکا موجب افزایش محبوبیت آقای اردوغان شده است و حتی به نحوی نسبت به عملکرد رییس‌جمهور ابراز خوشحالی می‌کنند.

اکنون اگرچه گروه‌های سیاسی اختلافات فراوانی با اردوغان دارند، اما اکنون با وجود همه اختلافات طی یک هفته گذشته جنبشی متحد را علیه ایالات متحده به راه انداخته است و یکپارچه در برابر امریکا پشت دولت ایستاده‌اند. اکثر احزاب مخالف در پارلمان ترکیه تحریم‌های ایالات متحده را طی بیانیه‌هایی مشترک محکوم کردند و اتاق‌های بازرگانی و صنعتی و سایر سازمان‌ها و نهادهای تجاری با این اقدام همراهی کردند و از دولت در برابر تحریم‌ها حمایت کردند.

شورای شهر جیحان در استان جنوبی آدنای ترکیه اعلام کرده است که به دلیل اختلافات با امریکا خواهری این شهر با شهر فریسکو ایالت تگزاس امریکا را لغو کردند. حامیان آقای اردوغان در توییتر نیز یک هشتگ حمایتی را با عنوان ما نمی‌خواهیم برده امپریالیسم باشیم را راه‌اندازی کردند. هرچند که بسیاری می‌دانند نمی‌توان با این بحران سیاسی، بحران به وجود آمده اقتصادی در ترکیه را حل کرد، اما واقعیت آن است که این تحریم سیاسی موجب اتحاد در داخل ترکیه شده و حس وطن‌پرستی تمام ترکیه‌ای‌ها را در برابر امریکا برانگیخته شده است.

یکی از مهندسان ترکیه‌ای به نام ارکان بابور در توییتر خود نوشت؛ هرچند در کمپانی که کار می‌کند، افزایش ارزش دلار نسبت به لیر روی عملکرد و تجارت آن تاثیر می‌گذارد، اما واقعیت آن است که هیچ کس از شکم مادر خود رییس به دنیا نمی‌آید و اکنون این دلار نیست که ما را رییس ساخته است. وی در ادامه می‌افزاید: ما در صورت لزوم کمپانی خود را نیز می‌بندیم و کفش‌های رنگی می‌فروشیم، اما هرگز اجازه نمی‌دهیم ترکیه طعمه شما شود. به گزارش نیویورک تایمز اکثر روزنامه‌های ترکیه که تحت کنترل بازرگانان نزدیک به رییس‌جمهور نیز هستند به ‌شدت موضع ضدامریکایی گرفته‌اند.

روزنامه ملیت ترکیه خطاب به ایالات متحده می‌نویسد: حد خود را حفظ کنید. حتی روزنامه سوزکو که مخالف سیاست‌های تهاجمی آقای اردوغان است نیز از شخص رییس‌جمهور حمایت کرد و از دولت خواست در برابر امریکا ایستادگی کند.

بسیاری از تحلیلگران نگران تشدید اوضاع میان ترکیه و امریکا هستند و حتی قبل از تحریم‌های متقابل ترکیه این پیش‌بینی تا حدودی وجود داشت.

سونر کاپاتی مدیر بخش ترکیه موسسه مطالعاتی واشنگتن پیش‌بینی کرده بود که باید منتظر یک پاسخ غیرعادی از سمت آنکارا بود، زیرا حداقل نیمی از محافل ترکیه به نحوی معتقدند که اردوغان تحت حمله مخالفان داخلی و خارجی قرار دارد، زیرا او قصد دارد دوباره ترکیه را بزرگ کند.

کمال کین یکی از روزنامه‌نگاران منتقد در روزنامه جمهوریت نوشت که بسیاری از اختلاف‌ها بر سر رویکرد شخصی آقای اردوغان است.

احمد کاظم خان استاد روابط بین‌الملل دانشگاه استانبول به نیویورک‌تایمز گفت: برخی این تصور را می‌کنند که بسیار ارزشمند است که امریکا جایی در ترکیه نخواهد داشت، اما واقعیت آن است، این تفکر نه تنها اشتباه بلکه خطرناک است. این منجر به تشدید تنش‌ها می‌شود و به سمتی غیر قابل کنترل و سخت پیش می‌رود و ممکن است به نقطه‌ای برسد که همه‌ چیز از بین برود.

در حال حاضر تنش‌های میان امریکا و ترکیه بیش از هر زمان دیگری رو به افزایش است. هر چند که گفته می‌شود، هیات‌های اقتصادی برای مذاکره با امریکایی‌ها به واشنگتن اعزام شده و وزرای خارجه دو کشور نیز تماس‌هایی را با یکدیگر برای حل چالش‌ها برقرار کردند. امریکا به دنبال یک معامله با ترکیه بر سر کشیش امریکایی است. برخی گمانه‌زنی می‌کنند که ترکیه به دنبال مبادله این کشیش با مهمت هاکان آتیلا بانکدار ترکیه‌ای هستند که به دلیل دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران در دادگاه‌های امریکایی محکوم شده است.

با این حال برخی کارشناسان امریکایی نگران آن هستند که ترکیه به ونزوئلای بعدی تبدیل شود و این اتفاق هم به دلیل رقابت با غرب باشد و کشور دچار یک رکود شدید شود و دیگر هیچ کس نتواند برای سرمایه‌گذاری در ترکیه اطمینان کند.

اما برخی دیگر معتقدند که اردوغان فردی عملگراست که می‌تواند در صورت لزوم سیاست خود را تغییر دهد و این رویکرد را پس از سرنگونی جنگنده روسی می‌توان مشاهده کرد. مسوولان سیاست خارجی ترکیه تا حدودی اطمینان دارند که به یک توافق با امریکایی‌ها خواهند رسید. وزیر خارجه ترکیه مولود چاووش اوغلو روز سه‌شنبه تاکید کرد که بناست یک هیات ترکیه‌ای به واشنگتن سفر کند.

برات آلبیراک وزیر امورمالی و خزانه‌داری ترکیه که داماد اردوغان است نیز در مصاحبه‌ای در روز جمعه اعلام کرد که روابط میان ترکیه و امریکا هرگز از بین نخواهد رفت و تاکید کرد که این یک تقابل درون خانوادگی است. او تاکید کرد که حتی دو خواهر یا برادر در یک خانواده ممکن است بر سر یک موضوع اتفاق نظر نداشته باشند. حتی ممکن است یک زن و شوهر که
٤٠ سال زندگی مشترک داشته باشند هم با دیدگاه یکدیگر موافق نباشند. آنها بعد از یک مدتی که استدلال‌های خود را بیان می‌کنند سپس با یکدیگر صلح خواهند کرد. نظرات او باعث شد که بازار ملتهب در ترکیه که بر اثر تحریم‌های امریکا آشفته شده بود تا حدودی آرام شود. سعادت ارگین خبرنگار سابق حریت که بیش از ٤٠ سال است که روابط امریکا و ترکیه را رصد می‌کند، پیشنهاد داده است که کنترل صدمه به اقتصاد ترکیه از طریق امریکا باید اولویت اول آقای اردوغان باشد.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar