تسنیم/ متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

حسام کیان مقدم| در حالی‌که حکومت حزب تحریک انصاف و دوران نخست وزیری «عمران خان» به صورت رسمی آغاز نشده است ولی مواضع او نشان می‌دهد که دولت ترامپ در خصوص منطقه جنوب آسیا با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود.

رسانه‌هایی چون اکسپرس نیوز و اباسین نیوز با پرداختن به این موضوع مهم آن را چالشی جدی برای تحریک انصاف دانستند زیرا از یک سو عمران خان گرایش زیادی به ایران دارد و از سوی دیگر به دنبال شیوه ارتباطی با آمریکا است که کاخ سفید آن را نمی‌پسندد.

عمران خان در اولین سخنرانی خود پس ازانتخابات به صراحت نام ایران و آمریکا را آورد ولی سخنانی که در مورد این دو کشور بیان کرد کاملا با هم تضاد داشتند.

وی خطاب به سران کاخ سفید اعلام کرد: روابط با آمریکا به شیوه سابق ادامه پیدا نخواهد کرد و سبک ارتباط باید تغییر کند .

این بدان معنا است که پاکستان دیگر حاضر نیست فقط به آمریکا امتیاز بدهد و چشمش را به روی منافع مردم خود ببندد که البته نگاهی واقع بینانه نیز نوع نگرش عمران خان را تائید می‌کند زیرا آمریکا در تمام جهان تنها به فکر منافع خود است.

طی سال‌های سیاه نا‌امنی در پاکستان که بازه زمانی 2001 تا 2014 را در بر می گیرد آمریکا بارها نقاط مختلف پاکستان را هدف حمله قرار داده و مردم این کشور را به خاک و خون کشید.

با این حال پس از روی کار آمدن ترامپ، وی با وقاحت تمام اعلام کرد: پاکستان نتوانسته رضایت کاخ سفید را جلب کند و حمایت از پاکستان دیوانگی محض است.

عمران‌خان از همان سال‌ها به دنبال مبارزه با شیوه فرمانروایی آمریکا در منطقه بود و با انتقاد از سران پاکستان می‌گفت: آمریکا آنها را زیر پای خود قرار می‌دهد.

حال کاپیتان سال‌های گذشته تیم ملی کریکت پاکستان جمله‌ای را می گوید که نشان دهنده مشکلات آتی کاخ سفید در منطقه جنوب آسیا است: روابط با آمریکا به شیوه سابق برقرار نخواهد ماند.

این جمله از زبان «اسد عمر» عضو ارشد حزب تحریک انصاف و وزیر احتمالی خزانه داری دولت آینده پاکستان نیز شنیده شده است.

این یعنی آمریکا باید سیاست‌های دوگانه و منافق وار خود را در قبال منطقه کنار بگذارد که البته امری نشدنی است.

از سوی دیگر عمران خان در همان سخنرانی اول خود به بهبود روابط با ایران اشاره کرد و در ادامه طی دیدار با سفیر ایران در پاکستان و همچنین گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور کشورمان ابعاد گسترش روابط سیاسی، امنیتی و اقتصادی را نیز بیان کرد.

نگرانی رسانه‌های پاکستانی این است که با توجه به احتمال وضع تحریمهای جدید علیه ایران توسط آمریکا و اشتیاق پاکستان به گسترش روابط تجاری با ایران، دولت عمران خان عصبانیت کاخ سفید را چگونه کنترل خواهد کرد.

در هر حال اگر منصفانه به قضاوت بنشینم باید بگوئیم عمران خان شروع بسیار خوبی داشته و مردم را نیز به عدالت و مبارزه با تبغیض امیدوار کرده است ولی روزهای آتی نشان خواهد داد که این شیوه خوب اگر استمرار یابد چه اندازه باعث پیشرفت و ترقی پاکستان می شود.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar