فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اندکی پس از اجرای رسمی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حیدر عبادی، رسما اعلام کرد کشورش با اکراه به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود. اما این تصمیم عبادی، ممکن است برای او گران تمام شود.

پس از اعلام اجرای نخستین دور تحریم‌های ایران توسط کاخ سفید، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرد کشورش با این تحریم‌ها مخالفت است، اما به خاطر تامین منافع مردم کشورش، به تحریم‌های ایران پایبند خواهد بود. سیستم سیاسی عراق، قدرت گسترده‌ای به احزاب سیاسی می‌دهد. این گونه احزاب، پس از کسب کرسی‌های پارلمان از طریق انتخابات، در تعیین نخست‌وزیر کشور نقش اساسی دارند. با توجه به قدرت بلامنازع احزاب شیعی در عراق، که انتخاب یا برکناری نخست‌وزیر عملا در دست آن‌هاست، موضع‌گیری عبادی در خصوص تحریم‌ها، چه تبعاتی برای او خواهد داشت؟ اهمیت این پرسش زمانی معلوم می‌شود که بدانیم اکثر احزاب شیعه عراق، از جمله حزب خود عبادی، روابط نزدیکی با ایران دارند.

روزنامه رأی الیوم، سرمقاله امروز خود را به بررسی تبعات پایبندی به تحریم‌های ایران برای عبادی اختصاص داد و نوشت: " حیدر عبادی به دلیل اعلام رسمی پایبندی فوری به تحریم‌ها و الزامات آن و نیز صدور فرمان توقف واردات خودرو از ایران، ممکن است بارزترین قربانی تحریم‌هایی شود که دولت دونالد ترامپ برای زمینه سازی جهت تغییر نظام ایران، اجرای آن‌ها را آغاز کرده است". به گفته این روزنامه، اکثریت قاطع احزاب شیعی عراق، از جمله حزب الدعوه که عبادی را به قدرت رساند، این تحریم‌ها را محکوم کرده و با پایبندی به آن‌ها مخالف هستند. به همین دلیل، استمرار عبادی در قدرت، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود. زیرا از دیدگاه مخالفان عبادی، او حاکمیت عراق را زیرپا گذاشته و زشت‌ترین اشکال تبعیت از آمریکا را نشان داده است. آمریکایی که به عراق حمله و آن را اشغال کرده بود و به مدت ۱۲ سال محاصره فلج‌کننده‌ای بر عراق تحمیل کرد. عراق در آستانه تشکیل یک دولت جدید است و گروه‌های سیاسی مشغول رایزنی با یکدیگر هستند تا دولت جدید را تشکیل دهند. عبادی هم به منصب نخست‌وزیری چشم دوخته و ائتلاف انتخاباتی او (النصر)، به دنبال ائتلاف با سایر گروه‌ها است.

به گفته رأی الیوم، امید‌های عبادی و ائتلافش برای ائتلاف کردن با سایر گروه‌ها، در آستانه نابودی است. زیرا اکثر این گروه‌ها، برای اجتناب از خشم پایگاه اجتماعی‌شان و همچنین به منظور همدردی با ایران، علیه تحریم‌ها مواضع نیرومندی اتخاذ کرده‌اند. از دیدگاه رأی الیوم، دو عامل اساسی عبادی را در موقعیت دشواری قرار داده‌اند: نخست آنکه همسایگان عراق، نظیر ترکیه و سوریه، اعلام کرده‌اند که آن‌ها شدیدا با تحریم‌ها مخالف هستند و در کنار ایران ایستاده‌اند. علاوه بر این، کشور‌های دیگر مانند چین، هند و اتحادیه اروپا، هم به نفع ایران موضع گرفته‌اند. تاکنون جز عربستان و سایر کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و اسرائیل، کسی تحریم‌های آمریکا را تایید نکرده است. دوم: اقتصاد ضعیف عراق، از بارزترین آسیب‌دیدگان خواهد بود. حجم تبادل تجاری ماهانه بین عراق و ایران به شش میلیارد دلار می‌رسد. اغلب این تبادل، شامل کالا‌های ارزان قیمت ایران می‌شود. مضاف بر این، حدود چهار میلیون ایرانی برای زیارت اماکن مقدس در نجف و کربلا به عراق سفر می‌کنند و هر کدام از این زائران فقط برای اجازه ورود به عراق، ۴۰ دلار می‌پردازند. براساس ارزیابی‌های تقریبی، هر زائر ایران به طور میانگین ۱۰۰۰ هزار دلار در عراق هزینه می‌کند. امری که اگر قطع شود، به بودجه عراق آسیب بزرگی خواهد زد. خطرناک‎تر از همه، اجرای تحریم‌های ایران در حالی صورت می‌گیرد که استان‌های جنوبی عراق به دلیل کمبود خدمات آب و برق و نیز افزایش نرخ بیکاری و فقر، صحنه تظاهرات اعتراضی است.

به نوشته رأی الیوم، ممکن است عبادی این را به ثبت برساند که او مواضع تبعیت از آمریکا و دیکته‌هایش را بدون هیچ تردیدی نشان داده است. بسیاری از کشور‌های عربی دیگر، بویژه قطر، هنوز درباره تحریم‌ها اظهارنظری نکرده‌اند. امارات نیز ساکت مانده است. حجم تبادل تجاری این کشور با ایران، هشت میلیارد دلار است. رآی الیوم در پایان تصریح کرد احتمال اینکه تحریم‌های آمریکا رژیم ایران را تغییر کند، محدود است. بلکه بعید نیست که این تحریم‌ها نتیجه معکوس دهد و نظام‌های هم‌پیمان آمریکا، در رأس آن‌ها نظام عراق، را براندازد. شاید ترامپ با اجرای تحریم‌های ایران، به خود و هم‌پیمانانش آسیب زده است. او با این کار آتش هرج‌ومرج اقتصادی و سیاسی را در منطقه برافروخت.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar