جهان صنعت/ « سوالی که مقامات کشور باید از خود بپرسند » عنوان سخن نخست روزنامه جهان صنعت به قلم نادر کریمی‌جونی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

جمهوری اسلامی ایران همواره پشتوانه مردمی‌اش را به رخ دیگران کشیده و تاکید کرده که از پشتیبانی و اعتماد اکثر شهروندانش برخوردار است.
همین مساله چه در مناسبات خارجی و چه در پاسخ به مخالفان، باعث موضع‌گیری قدرتمندانه و پافشاری بر سر منافع حاکمیتی از جانب دولت‌های گوناگون در ایران شده است. در واقع همه دولت‌ها در مقابل مخالفان داخلی و خارجی خود به‌گونه‌ای سخن گفته و می‌گویند که گویا قریب به اتفاق ایرانیان از جهت‌گیری‌ها و راهبردهای آن دولت حمایت می‌کنند و به نتیجه‌بخش بودن آن اطمینان دارند.
روشن‌ترین دلیل برای اثبات این مدعا نزد مقامات ایرانی دو چیز است؛ اول مشارکت مردم در انتخابات و دیگر حضور مردم در تظاهرات‌های گوناگون و از جمله تظاهرات سراسری پیروزی انقلاب اسلامی ایران.
در این‌صورت آن‌گاه انتظار آن است که همین حمایت‌های مردم در سایر محورها نیز امتداد یابد از جمله وقتی دولت به مردم اطمینان می‌دهد که مشکلات اقتصادی به زودی حل می‌شود و دلیلی برای نگرانی عمومی وجود ندارد، شهروندان ایرانی پشت سر آن حرکت کنند و از هیجانی کردن بازار بپرهیزند.
علاوه بر این براساس ادعاهای مقامات تهران، باید انتظار داشت که رفتار ایرانیان به‌گونه‌ای نباشد که جهش‌های قیمتی، ارزش پول ملی را کاهش دهد اما برخلاف ادعاهای مقامات ایرانی، شهروندان کشورمان نه فقط به بازارها برای تبدیل پول خود به کالاهای ارزشمند و باثبات مانند طلا و ارز هجوم بردند بلکه ناتوانی در حفظ ارزش پول ملی را به سخره ‌گرفتند.
تصاویر و فیلم‌هایی که در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و گاهی با خوشحالی از آسیب‌پذیر شدن دولت‌ها خبر داده می‌شود عموما از سوی همین شهروندان داخل کشور و مردم کوچه و بازار تهیه و تکثیر می‌شود.
در واقع و با این رفتارها، مردم به حکومتگران‌شان پیام می‌دهند که آنچه در مورد اعتماد میان دولت و مردم در جمهوری اسلامی ایران گفته می‌شود چندان درست نیست و فارغ از ادعاها، رفتار دولتمردان و حکومتگران نتوانسته برای شهروندان ایرانی امیدبخش و اعتمادساز باشد اینکه شهروندان برخلاف انتظار و خواست دولت به سوی بازارهای سیاه و زیرزمینی می‌شتابند و قیمت دلار را افزایش می‌دهند نشانگر این نکته است که هیچ یک از وعده‌هایی که رییس‌جمهور و مقامات هم‌تراز او بیان کرده‌اند برای مردم دلگرم‌کننده نبوده است و ایرانیان ترجیح داده‌اند به جای اعتماد به وعده‌ها و شعار، به بازار و منطق اقتصاد اعتماد کنند.
آیا ایرانیان نمی‌دانند که هجوم بردن به بازارها و سقوط ارزش پول ملی دشمن شاد کن است پس چرا مردم اجازه می‌دهند که دشمن شاد شود؟ این سوال دقیقا همان چیزی است که این روزها باید کل مقامات کشور از خود بپرسند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar