آفتاب یزد/ متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

قطر با توجه به تحریم های آمریکا قرار است 15 میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری کند تا این کشور آسیب نبیند، این در حالی است که اخیرا العبادی در عراق علی رغم همه خدمات ایران به کشورش، به تحریم های آمریکا پیوسته است. اکنون پرسش اینجاست که چرا قطر علی رغم شرایط بحرانی خود در رابطه با عربستان و کشورهای دیگر عربی، چنین سرمایه‌گذاری را در ترکیه انجام می‌دهد؟ و چرا علیرغم آنکه ایران از این کشور در قبال سعودی‌ها حمایت کرده‌ است اما چنین کمکی را به تهران نمی‌کند؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت قطر علی رغم مشکلاتی که با عربستان دارد این احتیاط را هم می کند که نزدیک شدنش به ایران، مانع بازگشتش به خانواده عربی خودشان نشود. به هر حال آن ها اهل تسنن هستند و در این شرایط بیشتر به کمک برادران سنی خود در ترکیه آمدند. از سویی فراموش نکنیم وقتی اختلافات قطر با عربستان شدید شد ترکیه کشتی های خود را برای محافظت از قطر به دریای آنجا فرستاد . قطر در حال حاضر با این کار خود از آن اقدام ترکیه قدر شناسی می کند . البته این 15 میلیارد نیز هنوز به ترکیه داده نشده است بلکه در حد یک تفاهم است که همان تفاهم هم باعث افزایش ارزش لیر ترکیه شده است .

اما فراموش نکنید ترکیه در حدود 350 میلیارد دلار بدهی دارد که از این لحاظ اگر ایران روابط بین المللی مطلوب داشت و مشکلات داخلی فعلی بر کشورماحکمفرما نبود، شرایطی بسیار بهتر از ترکیه داشتیم . ترکیه اگر به دنبال اصلاح ساختارش در اقتصاد نباشد و جاه طلبی های اردوغان نیز به پایان نرسد وضعیت به همین منوال ادامه می‌یابد و کمک‌های قطر نیز دردی را دوا نمی کند. ترکیه اکنون وارد یک جنگ فرسایشی شده است.
اما اینکه چرا ایران چنین کشورهای متعهدی مانند قطر را در همسایگی خود ندارد، کاملا واضح است .

به این دلیل که ایران از دید بقیه تبدیل به یک کشور مسئله دار منطقه شده است، ازاین رو کشورهای همسایه ایران بیش از حد به کشورمان نزدیک نمی‌شوند تا مبادا مسئله ایران دامنگیر آن‌ها نشود . فراموش نکنیم که نوع درگیری و اختلافاتی که امروز ترکیه و آمریکا با یکدیگر دارند ، زمین تا آسمان با اختلاف ایران و آمریکا تفاوت دارد . تحریم امروز ترکیه از سوی آمریکا به خاطر یک کشیش آمریکایی و حبس شدن اوست و هر لحظه ممکن است با آزاد سازی این کشیش تحریم‌ها رفع شود، اما تحریم ایران ریشه تاریخی و ساختاری درروابط دو کشور ایران و آمریکا دارد که به این سادگی‌ها حل شدنی نیست .

*فریدون مجلسی

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar