اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

علیرضا کیانپور| کاظم جلالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه ١٤ مردادماه امسال این کمیسیون که با حضور وزیر اطلاعات برگزار شد، از حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی درباره یکی از موضوعات مهم سیاست خارجی در حدود یک ماه اخیر سوال کرد و در نهایت نیز اعلام کرد که از این توضیحات قانع نشده است. اتفاقی کاملا معمولی که تقریبا در طول هر هفته کاری مجلس، بارها و بارها در کمیسیون‌های مختلف رخ می‌دهد و حتی گاهی پیش می‌آید چند وزیر برای پاسخگویی به سوالات چندین نماینده در یک جلسه کمیسیونی حضور یافته و نیز بسیار پیش می‌آید که نمایندگان از توضیحات وزرا قانع نمی‌شوند تا طبق روال پیش‌بینی شده در آیین‌نامه داخلی، موضوع طرح سوال برای بررسی دقیق‌تر و بیشتر به صحن علنی مجلس ارجاع شود و کلیت مجلس در این باره تصمیم‌گیری کنند.

سوال اخیر کاظم جلالی از وزیر اطلاعات اما به برخی لحاظ و جهات، از سوالات مشابه نمایندگان از وزرا متفاوت بود. جلالی درحالی این طرح سوال از وزیر اطلاعات را کلید زده و پیگیری می‌کرد که انتظار می‌رفت مجتبی ذوالنور دیگر نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشگام طرح این سوال باشد و با خواستن وزیر اطلاعات در کمیسیون، از علوی درباره چند و چون ماجرای توافق دولت جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده درخصوص اعطای ٢٥٠٠ تابعیت امریکایی به مقامات ایرانی توضیح دهد. چراکه این ذوالنور بود که بیش از یک ماه پیش از آنکه علوی در جلسه کمیسیون امنیت به سوال جلالی در این رابطه پاسخ دهد، از این «توافق پشت‌پرده» و نامتعارف سخن گفته و در مصاحبه‌ای که ٥ تیرماه سال جاری در «اعتماد» به چاپ رسید، ادعا کرده بود: «وقتی آقای اوباما در جریان بحث برجام تصمیم گرفت به آقایان (مسوولان دولت جمهوری اسلامی و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای) حال بدهد، به ٢٥٠٠ نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرد و برخی آقایان و مسوولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندان‌شان جزو این ٢٥٠٠ نفر باشند. امروز اگر این افراد از امریکا اخراج شوند، مشخص می‌شود که چه کسانی زد و بند دارند و منافع ملی را به آب‌نبات امریکا می‌فروشند.»

ذوالنور البته نه‌تنها هرگز موضوع را از مسیر قانونی پیگیری نکرد، بلکه از پاسخگویی درمورد مستندات ادعایش نیز طفره رفت و تا آن‌جا که توانست سکوت پیشه کرد و آن‌جا که در قبال پیگیری مجدد خبرنگار «اعتماد» ناچار به شکستن سکوت خود شد، دهان به اهانت و اتهام‌زنی و تهدید علیه این رسانه گشود. باوجود سکوت ذوالنور اما بحث درمورد این ادعا ازسوی بسیاری دنبال شد و جالب آنکه عمده گویندگان در تکذیب این ادعا سخن گفتند. هرچند که ادعای ذوالنور طرفدارانی هم داشت که احتمالا مهم‌ترین این طرفداران، دونالد ترامپ رییس‌جمهور فعلی امریکا بود که در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «تازه معلوم شده که دولت اوباما در جریان مذاکرات توافق افتضاح با ایران، به ۲۵۰۰ ایرانی - ازجمله مقام‌های دولتی - شهروندی امریکا را اعطا کرده است؛ این چقدر مهم (و بد) است؟»

همزمان اما مقامات ارشد کاخ سفید در دوران ریاست‌جمهوری اوباما و همچنین مقامات ارشد دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی این ادعا را بی‌اساس و نادرست خواندند. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز چند روز پیش از آنکه سوال کاظم جلالی از وزیر اطلاعات را در دستورکار کمیسیون قرار دهد، به پانا گفت: «آمار اعطای ٢٥٠٠ گرین‌کارت و حق شهروندی به مقام‌های ایرانی در جریان مذاکرات برجام کذب محض است و از طرح چنین مباحثی در شرایط کنونی متاسف هستیم.»

چند روز بعد اما نوبت به کاظم جلالی رسید تا برای روشنگری در این رابطه و آنچه خود آن را «دفاع از جمهوری اسلامیِ مظلوم» نامیده، دست به کار شود و از وزیر اطلاعات توضیح بخواهد. آنچه در ادامه می‌خوانیم جزییاتی است از آن جلسه مهم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که در یک سوی آن کاظم جلالی نشسته و طرف مقابل محمود علوی. جالب آنکه مجتبی ذوالنور نیز در این میان حاضر بوده و به‌گفته جلالی، بار دیگر بر مدعیاتش پافشاری کرده است. حال در شرایطی جلالی به‌جای ذوالنور پیگیر شفاف‌سازی در این خصوص است که ذوالنور و ١٠ نفر از هم‌فکرانش در مجلس قرار است، در نخستین روزکاری مجلس، نتیجه تحقیق و تفحص از مدیران دارای تابعیت مضاعف را به صحن گزارش کنند.

اخیرا جنابعالی در یکی از جلسات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات در مورد ادعای اعطای ٢٥٠٠ تابعیت کشور امریکا به مقامات ایرانی که ادعا شد در جریان مذاکرات هسته‌ای در دوران اوباما صورت گرفته است، سوال کردید و در نهایت تاکید کردید از توضیحات قانع نشده و خواستار حضور وزیر در صحن علنی مجلس شدید. ماجرا از چه قرار بود؟

ادعایی که مطرح شد، ادعای بسیار بزرگی بود. اینکه بگوییم ٢٥٠٠ نفر در قالب مذاکرات هسته‌ای و برجام گرین‌کارت امریکا دریافت کرده‌اند، ادعای بزرگی است و اگر صحت و ثقم این ادعا مشخص نشده و به همین شکل و بدون آنکه نسبت به آن شفاف‌سازی شود، در تاریخ بماند، آیندگان درباره جمهوری اسلامی چه فکری خواهند کرد و چگونه نسبت به عملکرد نظام خواهد اندیشید. واقعیت این است که موضوع از ٢ حال خارج نیست. حالت اول این است که این سخن واقعیت داشته باشد که در این صورت، لازم است شدیدترین برخورد نسبت به کسانی که دست به چنین اقدامی زده یا چنین توافقی کردند، صورت گیرد. حالت دیگر نیز این است که این ادعا بی‌اساس و خالی از واقعیت بوده و اساسا چنین توافقی صورت نگرفته، باید مشخص شود که چرا چنین ادعایی مطرح شده است. شما دیدید که این مساله ابعادی گسترده پیدا کرد و حتی آقای ترامپ رییس‌جمهوری امریکا در این رابطه توییت کرد و موضوع در تاریخ باقی خواهد ماند.

باتوجه به توضیحاتی که وزیر اطلاعات ارایه کردند، برداشت شما چیست؟

آقای علوی، وزیر اطلاعات در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد که مسوولان این وزارتخانه در جریان تمامی جزییات مذاکرات قرار داشته و نسبت به آن مطلع بوده‌اند. همچنین گفت که روند مذاکرات از سوی وزارت اطلاعات کنترل شده و این ادعا به هیچ‌وجه صحت ندارد. در مقابل برخی از دوستان (نمایندگان) تاکید داشتند که سند و مدرک داریم و صحبت آقای علوی را قبول نداشتند.

آقای ذوالنور به عنوان کسی که نخستین‌بار این ادعا را مطرح کرده بود، در جلسه حضور داشت؟

بله. حضور داشتند. عرض می‌کردم. ما هم این موضوع را به وزارت اطلاعات اعلام کردیم و بنده هم‌اکنون درحال تهیه نامه‌ای خطاب به وزارت اطلاعات و همچنین اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستم که اگر واقعا سند و مدرکی وجود دارد، نسبت به دریافت این اسناد از کسانی که می‌گویند آن را در اختیار دارند، اقدام کنند. بنده به هیچ عنوان مدافع کسانی نیستم که امروز مورد اتهام قرار گرفته و ممکن است احیانا چنین خبط و خطایی کرده باشند. سوال بنده از باب ماله‌کشی بر اقدام این افراد نیست. بنده آن‌چنان که در جلسه کمیسیون امنیت نیز تاکید کردم، هدفم دفاع از جمهوری اسلامیِ مظلوم است که متاسفانه امروز هر کس به‌نحوی همچون گوشت قربانی تکه‌ای از آن را کنده و برای خود می‌برد.

موضوع کاملا روشن است. اگر کسی مرتکب این تخلف شده که لازم است اسناد و مدارک آن ارایه شود و با متخلفان برخورد قانونی و جدی صورت گیرد و درصورتی هم این ادعا ناصحیح است، مرجعی رسما به اطلاع افکار عمومی و مردم برساند که این حرف‌ها، حرف‌های درستی نبوده و این ادعا غلط بوده است.

نکته مهم در این بحث آن است که آیا مشخص شده نماینده‌ای که این موضوع را مطرح کرده است، برچه اساس چنین ادعایی دارد؟ مستحضرید که این ادعا نخستین‌بار در یک کانال خارج کشور عنوان شد و پس از یک دور چرخش خبر و راهیابی به برخی رسانه‌های داخلی، از جانب آقای ذوالنور تکرار شد.

ما نمی‌دانیم این ادعا از کجا آمده. درواقع هنوز نمی‌دانیم. البته در همان جلسه آقای علوی وزیر اطلاعات توضیحاتی در این رابطه ارایه کرده و توضیح دادند که سوابق این خبر چه بوده است. اما آقای ذوالنور تاکید داشت که فارغ از این بحث انتشار خبر در آن کانال تلگرامی، اطلاعات و اسنادی در اختیار دارد. با این حساب، فکر می‌کنم لازم باشد که مراجع مسوول در اسرع وقت از آقای ذوالنور بخواهند که این مستندات را در اختیارشان قرار دهد و موضوع را بررسی کنند.

شما در آن جلسه از توضیحات وزیر اطلاعات قانع نشدید؛ علت چه بود؟!

قانع نشدم چرا که پس از ارایه توضیحات وزیر اطلاعات، مدعیانی که در کمیسیون حضور داشتند، گفتند که اسناد و مدارکی در اثبات گفته‌شان دارند و بنابراین قرار شد این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

و در نهایت؟

در نهایت اینکه قرار است آقای علوی برای پاسخگویی به صحن علنی مجلس بیاید و در این رابطه توضیح دهد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar