اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شهاب شهسواری| عربستان سعودی قصد دارد سه تن از روحانیان مشهور سنی را اعدام کند. این سه روحانی پرطرفدار سنی، درست یک سال پیش بدون اتهام مشخصی بازداشت شدند و به تازگی دادستان کیفری ویژه عربستان سعودی در دادگاه‌هایی غیرعلنی خواستار اعدام آنها شده است. یکی از اصلی‌ترین اتهام‌های این افراد عضویت یا سازماندهی گروه‌های تروریستی عنوان شده است، اما بستگان و نزدیکان این امامان جماعت و مبلغ سنی، سلمان العوده، عوض القرنی و علی العمری، دلیل اصلی محاکمه آنها را انتقاد از سیاست‌های خاندان حاکم توصیف می‌کنند. در شرایطی که انتقاد از بازداشت‌های گسترده فعالان حقوق بشر و روحانیان منتقد در عربستان بیشتر شده است، احتمال اعدام این روحانیان سنی نگرانی در مورد گسترش احکام اعدام سیاسی و عقیدتی در عربستان را دامن زده است. براساس گزارش‌های ‌فعالان حقوق بشر و وکلای خانواده این افراد، طی هفته گذشته دادگاه‌های غیرعلنی مخفی برای هر سه نفر برگزار شده است و اتهام‌های مختلفی از جمله تشکیل گروه‌های تروریستی به آنها وارد شده است. شیخ سلمان العوده، مشهورترین روحانی دستگیر شده است که از حدود یک سال پیش در سلول انفرادی به سر می‌برد، اتهام اصلی این روحانی پرطرفدار سعودی این است که در «اتحادیه جهانی علمای مسلمان» عضو بود. عربستان سعودی دو ماه بعد از بازداشت العوده این اتحادیه را «سازمان تروریستی» معرفی کرد. اختلاف‌های سیاسی عربستان سعودی با قطر و اخوان‌المسلمین از جمله اصلی‌ترین دلایل اعلام این اتحادیه تحت ریاست یوسف القرضاوی، به عنوان سازمان تروریستی است. یک مقام سعودی در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت ژورنال ارتباط محاکمه این افراد با مشکلات سیاسی با قطر را تکذیب کرده است.

«زندانی عقیدتی نداریم»
روزنامه وال‌استریت ژورنال برای بررسی سرنوشت سه روحانی بلندپایه سعودی که توسط دستگاه قضایی این پادشاهی زندانی شده‌اند با یک مقام ارشد سعودی گفت‌وگو کرده است. این مقام ارشد سعودی که نامش توسط روزنامه وال‌استریت ژورنال افشا نشده است، می‌گوید: «این روحانیان سنی به اتهام تهدید جامعه با عضویت در گروه‌های تروریستی تحت تحقیقات هستند.» خانواده سه روحانی مشهور سعودی که یک سال پیش بازداشت شده‌اند می‌گویند که این افراد در آستانه اعدام قرار دارند و به اتهام‌هایی مانند خیانت، تبانی علیه پادشاهی و حمایت از تروریسم متهم شده‌اند. مقام ارشد سعودی در گفت‌وگو با وال استریت ژورنال ادعا کرده است: «هیچ فردی در عربستان سعودی به دلیل دیدگاه‌های سیاسی بازداشت یا بازپرسی نمی‌شود.» به نوشته وال‌استریت ژورنال مقام بلندپایه سعودی تاکید کرده است که بازداشت این افراد در راستای «مبارزه با تروریسم بین‌المللی» انجام شده است. وی گفته است: «بازداشت این سه روحانی و دیگر افراد در راستای تمایل پادشاهی سعودی در همکاری با جامعه بین‌المللی برای مبارزه با افراطی‌گری اتفاق افتاده است.» این مقام سعودی همچنین نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را در این بازداشت‌ها تکذیب کرده و گفته است: «دادستان‌ها و قضات سعودی کاملا مستقل هستند و ولیعهد این کشور هیچ نقشی در رای دادگاه یا مجازات این افراد ندارد.» بازداشت سه روحانی سنی عربستان، شهریورماه سال گذشته و با آغاز موج بازداشت‌های گسترده سیاسی و اقتصادی در عربستان انجام شد.

بیش از 2000 زندانی عقیدتی در عربستان
به نوشته میدل ایست مانیتور، طی 12 ماه گذشته 2613 نفر به اتهام‌های عقیدتی و سیاسی در عربستان سعودی بازداشت شده‌اند. به نوشته این پایگاه خبری بخش عمده بازداشت‌شدگان وکلا، قضات، پژوهشگران دانشگاهی، روحانی‌ها و اصحاب رسانه هستند. موج بازداشت‌ها در عربستان سعودی از شهریورماه سال گذشته آغاز شد. این آمار بدون در نظر گرفتن موج شدید بازداشت‌های شیعیان در مناطق شیعه‌نشین شرق عربستان و همچنین بازداشت‌های اقتصادی شاهزادگان و مدیران دولتی است که با هدف مصادره اموال آنها انجام می‌شود. بسیاری دیگر از مخالفان سیاسی نیز که طی سال‌های گذشته در عربستان بازداشت شده‌اند، مدت‌هاست که بدون محاکمه در زندان به سر می‌برند و سرنوشت آنها مشخص نیست. به نوشته سازمان اروپایی حقوق بشر سعودی در حال حاضر 51 زندانی در زندان‌های عربستان سعودی در صف اعدام قرار دارند که بسیاری از آنها از جوانان شیعه مذهب مناطق شرقی این کشور هستند. در میان این 51 نفر به نوشته سازمان اروپایی حقوق بشر سعودی 8 کودک قرار دارند و 13 نفر به اتهام «جاسوسی برای ایران» محاکمه شده‌اند.خردادماه سال جاری، مقام‌های امنیتی عربستان سعودی در ادامه سرکوب گسترده فعالان حقوق بشر، چندین فعال حقوق زنان و نزدیکان چندین زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر را نیز بازداشت کردند. بازداشت وکیل و خواهر یک وبلاگ‌نویس منتقد عربستانی که همسرش تابعیت کانادا دارد با اعتراض وزارت خارجه کانادا مواجه شد، اما عربستان سعودی در واکنش به این اعتراض تصمیم گرفت تمامی روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری‌اش را با اتاوا قطع کند.

اتهام‌های پوششی
آدام کوگل، پژوهشگر خاورمیانه در دید‌بان حقوق بشر به وال استریت ژورنال می‌گوید: «تمام ادعاهای پادشاهی عربستان سعودی در مورد مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری در واقع پوششی است برای استفاده از این اتهام در بازداشت و سرکوب افراد به دلیل اعتقادات سیاسی.» سه روحانی سنی که یک سال پیش بازداشت شدند، هر سه از روحانیانی محسوب می‌شدند که در اظهارنظرهای سیاسی خود نظرات متفاوتی مطرح می‌کردند. سلمان العوده، یک بار در دهه 1990 به دلیل مخالفت با استفاده از خاک عربستان سعودی توسط ایالات متحده امریکا برای حمله به خاک عراق بازداشت شده‌بود. العوده، العمری و القرنی، هر سه از جمله روحانیان سنی در عربستان بودند که در بین نسل جوان و کاربران شبکه‌های اجتماعی نفوذ زیادی داشتند و به شعارهای متفاوت، صراحت لهجه و موضع‌گیری‌های سیاسی انتقادی مشهور بودند. بخشی از موضع‌گیری‌های این روحانیان سنی بسیار میانه‌روانه‌تر از دیگر همتایان وهابی‌شان در عربستان سعودی محسوب می‌شد. در شرایطی که این افراد مستقیما از جمله ایده‌پردازان خشونت و ترور محسوب نمی‌شدند، اما از جمله روحانیانی بودند که برخی دیدگاه‌های‌شان از جمله حمایت از خیزش‌های بهار عربی، مخالفت با اشغال فلسطین و حمایت از اخوان‌المسلمین، تهدیدی مستقیم برای قدرت پادشاهی سعودی محسوب می‌شد.

پایان بن سلمان
اخیرا مایکل بیرلی، مورخ بریتانیایی، طی یادداشتی در روزنامه تایمز، دوران تظاهر ولیعهد جوان را رو به پایان دانست. بیرلی با اشاره به تلاش شرکت‌های تبلیغاتی و لابی‌گران برای ارایه یک تصویر مثبت از بن سلمان در غرب، تصریح کرد شش ماه پس از سفر پرهیاهوی او به غرب، اقبال بن سلمان رو به افول گذاشته است. به گزارش فرارو روزنامه القدس‌العربی نیز در تحلیلی با اشاره به یادداشت این مورخ بریتانیایی نوشته است: «اما آنچه عربستانی‌ها و جهانیان از عملکرد محمد بن سلمان دیدند، انباشته‌شدن ناکامی‌های بن سلمان بود. مداخله نظامی در یمن، به فاجعه بزرگ یمنی‌ها تبدیل شد و پیروزی‌های موردنظر را محقق نکرد. کما اینکه این جنگ هزینه‌های سرسام‌آوری به خزانه عربستان تحمیل کرده است. طرح خصوصی‌سازی سهام‌ آرامکو متوقف شده و با این توقف، مبالغ بزرگ موردنظر هم منتفی شد و بنا به دلایل زیاد، طرح شکوفا کردن شهر نئوم هم با مانعی برخورد کرده است.» به نوشته این روزنامه عرب زبان «محقق‌نشدن وعده‌های تامین آزادی برای عربستانی‌ها، بن سلمان را رسوا کرد. زیرا اجازه رانندگی به زنان، با سرکوب فعالان زن که برای رانندگی زنان تلاش کرده بودند، همراه شد. این سرکوب، دامن بسیاری از فعالان و دانشگاهیان را گرفته است. کوچک‌ترین انتقاد یا اعتراض در شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند دلیلی برای بازداشت شود. با بازداشت شاهزادگان بلندپایه و تجار و اخاذی از آنها، وعده‌های زیبای رونق اقتصادی و جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم بر باد رفت.»


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar