جهان صنعت/ « ترمیم اقتصاد کشور با بازگشت کوپن » عنوان نگاه نخست روزنامه جهان صنعت به قلم مسعود دانشمند(دبیرکل خانه اقتصاد) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

یکی از مشکلات اقتصاد کشور به عدم سرمایه‌گذاری مناسب در تولید برمی‌گردد که یکی از نتایج آن کاهش تولید ناخالص ملی و در نتیجه تعطیلی شرکت‌های کوچک و متوسط خواهد بود که افزایش نرخ بیکاری و چرخه‌ای کامل از مشکلات اجتماعی را رقم می‌زند. ادامه این روند به سمتی می‌رود که دولت با حجم قابل توجهی از دلار حاصل از فروش نفت وارد بازار شده، این دلار را به بانک‌ها تزریق می‌کند که منجر به افزایش حجم ریال در سطح اقتصاد جامعه یا همان افزایش نقدینگی و در نتیجه تورم و تکرار دوباره بیکاری می‌شود.
اولین راهکاری که در پی این مسائل دولت به کار بست افزایش نرخ ارز بود تا با این شیوه به صادرات و درآمدهایش کمک کند. مشکلات اما حل نشد و در ادامه مسیر با عدم تولید و همچنین افزایش بیکاری روزافزون مواجه شدیم. هرچند درآمدزایی دولت به دلیل افزایش نرخ ارز افزایش یافت اما قدرت خرید مردم هر روز کاهش یافت و از دیگر سو افزایش قیمت‌ها نیز روندی رو به رشد را طی کردند. حال آنکه دولت در این میان به دلیل افزایش نرخ ارز توان بیشتری به منظور تامین بودجه‌های پیش‌بینی شده پیدا کرد.
از دیگر سو دولت به منظور ایجاد فضای مناسب‌تر برای معیشت جامعه اقدام به پوشش کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی کرد و سبد 70 قلمی را تحت پوشش قرار داد. این حمایت از محل منابع نفتی اما بیش از آنکه جامعه ایران را پوشش دهد، کشورهای همسایه را مورد حمایت قرار می‌دهد. کاهش قیمت کالاهای اساسی و سوخت در داخل کشور در مقایسه با کشورهای همسایه منجر به هجوم همسایه‌هایی همچون شهروندان عراق، افغانستان، پاکستان و هند به داخل مرزها و تامین مایحتاج زندگی‌شان از ایران می‌شود. در نتیجه حاصل فروش منابع نفتی به منظور حمایت از مردم کشور بی‌ثمر و ابتر باقی مانده و همسایه‌ها بیشترین منفعت را به دست می‌آورند.این چالش اما به طور قطع راهکاری دارد که با توجه به آن می‌توان موقعیت را بهبود بخشید. تخصیص کوپن به کالاهای اساسی و تنظیم نرخ ارز حوالی هشت هزار تومان می‌تواند شرایط را تحت کنترل قرار دهد. دولت اگر ارز دولتی را در راستای تامین کالاهای کوپنی هزینه و پس‌انداز باقی مانده را در مسیر تولید سرمایه‌گذاری کند مدیریت این روش طی مدت زمان مشخص دو تا سه سال و در راه بازگشت حذف آرام‌آرام کوپن و بازگشت به شرایط عادی و همچنین توسعه اشتغال موقعیت مناسبی در اقتصاد ایجاد خواهد کرد.
این شیوه نه‌تنها منجر به آن خواهد شد که مردم توان خرید کالاهای اساسی را داشته باشند بلکه میزان مصرف را کنترل کرده، هزینه‌های غیرمعقول را حذف و مهم‌تر از آن دست قاچاق کشورهای همسایه از مرزهای کشور را نیز کوتاه می‌کند. این فرصت دو تا سه ساله شرایط ترمیم اقتصاد کشور و همچنین بازگشت ارزش واقعی پول ملی را فراهم می‌کند. نباید این نکته مهم را فراموش کرد که این دوران ترمیم نیاز توجه جدی به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را فراموش کرد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید