دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به گزارش بلومبرگ، با وجود پیش‌بینی دو سازمان بین‌المللی بزرگ از کاهش رشد تقاضای جهانی نفت خام در سال آینده به علت قیمت‌ بالای ۸۰ دلار بر بشکه، جنگ تجاری و افت ارزش پول در اقتصادهای نوظهور، چشم‌انداز قیمت نفت نه تنها کاهشی نیست بلکه افزایشی خواهد بود. بر اساس این گزارش به قلم جولیان‌لی، پیش‌بینی اخیر آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک از کاهش تقاضای نفت خام به علل یاد شده لزوما به این معنی نیست که قیمت نفت سقوط خواهد کرد. در واقع تداوم نگرانی فعالان بازار نفت نسبت به نبود ظرفیت مازاد کافی برای افزایش تولید از سمت کشورهای تولیدکننده نفت علتی است که مانع ریزش قیمت‌ها با وجود کاهش تقاضای جهانی نفت خام خواهد شد. این نگرانی در شرایطی بر قیمت‌ها اثرگذار خواهد بود که اختلال عرضه از سمت برخی کشورهای تولیدکننده نفت، همچنان تداوم دارد. در این میان، کاهش تولید و صادرات نفت خام ایران در پی بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان نقشی اساسی در سناریوی رشد قیمت نفت با وجود افت تقاضا ایفا می‌کند.

آن‌طور که جولیان لی در بلومبرگ تحلیل می‌کند، بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمله عواملی است که با وجود توقف رشد تقاضای نفت خام، باعث خواهد شد قیمت نفت صعودی باقی بماند. بنابراین دولت آمریکا در شرایطی به صفر کردن خرید نفت ایران اصرار دارد و رشد قیمت را از این ناحیه رقم زده است که از دیگر سو با به راه انداختن جنگ تجاری و تهدید رشد اقتصاد کشورهای در حال توسعه، خرید بشکه‌های نفت را برای اقتصادهای نوظهور تبدیل به معضلی جدی کرده است.

به گزارش بلومبرگ، صادرات نفت خام ایران از زمان خروج ترامپ از توافق بین‌المللی برجام تا کنون افتی ۳۹ درصدی داشته و ممکن است پس از تاریخ ۴ نوامبر با اختلال بیشتری نیز مواجه شود. شوک خروج نفت‌ صادراتی ایران از بازار جهانی نفت در حالی باعث جهش قیمت‌ها شده است که بازار نفت همچنان با بحران افت تولید روزانه نفت در ونزوئلا مواجه است. در عین حال برخی اعضای اوپک مانند لیبی و نیجریه نیز در دوره‌های زمانی مختلف به دلیل درگیری‌های داخلی تولیداتشان به‌صورت دوره‌ای متوقف می‌شود. در چنین شرایطی و از آنجا که پس از اقدام عربستان به افزایش تولید، ظرفیت اضافی اوپک برای تولید نفت با کاهش چشمگیر همراه شده است، این پیش‌بینی در بازار نفت وجود دارد که با وجود کاهش تقاضا، قیمت جهانی نفت با رشد همراه باشد. به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در حال حاضر ظرفیت اضافی تولید در اوپک ۲ میلیون بشکه در روز است هرچند این میزان افزایش تولید از سمت کشورهای اوپک اثبات نشده است. در چنین شرایطی کارشناسان عقیده دارند شوک قیمتی ناشی از «کاهش عرضه» و «کم شدن ظرفیت مازاد تولید» می‌تواند بیش از پیش به زیان اقتصادهای نوظهور تمام شود، زیرا جنس آن با «افزایش قیمت نفت در پی افزایش تقاضا» که اصولا از رشد مناسب اقتصادی کشورهای در حال توسعه ناشی می‌شود، متفاوت است و نشان از بحران دارد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید