دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

قرار است در روزهای ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (اول تا سوم آبان‌ماه) در ریاض کنفرانس «ابتکار سرمایه‌گذاری آینده» برگزار شود که از آن با نام «داووس صحرا» یاد می‌شود. سال گذشته که برای اولین بار این کنفرانس افتتاح شد، نشانی بود از اینکه عربستان در مسیر اصلاحات و نوسازی قرار گرفته و ولیعهد جوان این کشور «محمد بن‌سلمان» عزم خود را جزم کرده تا کشورش به «بازیگری در عرصه جهانی» تبدیل شود. نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم «مارک لاندر» و «کیت کلی» در ۱۳ اکتبر می‌نویسد: سال گذشته این کنفرانس در هتل معروف «ریتز کارلتون» برگزار شد. در این کنفرانس طبق سنت اسلامی، الکل در فهرست نوشیدنی‌ها قرار نداشت. در بیرون هتل نیز مدیران زن برای استقبال از نهادها، رهبران و سرمایه‌گذاران خارجی آغوش گشوده بودند و تصویر یک کشور «باز» را به جهان مخابره کردند. این کنفرانس قرار است بازتاب و تحقق آرزوهای بن‌سلمان برای کشورش تا سال ۲۰۳۰ باشد.

«لاندر- کلی» می‌افزایند قرار است تا سال ۲۰۳۰ شهرکی با نام «نئوم» در عربستان از دل «شن‌ها و ماسه‌ها» سر بر آورد که مدرن‌ترین شهر در جهان خواهد بود و جدیدترین فناوری‌های «های‌تک» و «ربات‌های کارگر» با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری در آن به‌کار گرفته خواهد شد. این شهرک یکی از طرح‌هایی است که بر اساس آن ولیعهد سعودی می‌کوشد اقتصاد کشورش را از نفت جدا و درآمدهای کشورش را متکثر سازد. اما اتفاقی که در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در آنکارا رخ داد و جمال خاشقجی به قتل رسید، باعث شده برگزاری کنفرانس امسال که دومین کنفرانس در نوع خود است، زیر سایه این بحران قرار گیرد. گزارشگران نیویورک‌تایمز می‌افزایند اگر سال گذشته این کنفرانس به منزله «آرزو و رویای بزرگ ولیعهد برای آینده عربستان» که به‌دنبال «درانداختن طرحی نو و پوست‌اندازی در ساختار قدرت» و «گشودن افق‌هایی نو در جهان» تلقی می‌شد اما کنفرانس امسال تحت تاثیر واقعیت مرگ خاشقجی قرار گرفته و ضربه‌ای اساسی به وجهه و اعتبار عربستان و ولیعهد جوان وارد ساخته است.

به نوشته «لاندر- کلی» ولیعهد جسور عربستان دیگر «یک نوساز» تلقی نمی‌شود بلکه یک «مستبد غیرقابل اعتماد» پنداشته می‌شود که از تاکتیک‌های زشت برای سرکوب مخالفان استفاده می‌کند. تاکنون غیر از Fox Business Network، روزنامه نیویورک‌تایمز، روزنامه فایننشال‌تایمز و شبکه‌هایی نظیر سی‌ان‌ان و سی ان‌بی‌سی از این کنفرانس کناره‌گیری کرده‌اند. دارا خسروشاهی، مدیرعامل شرکت اوبر، استیو کیس از بنیانگذاران شرکت ای‌او‌ال (AOL) و باب بکیش، مدیر عامل شرکت ویاکام از جمله چهره‌هایی هستند که در نشست مذکور شرکت نخواهند کرد. گفته شده استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا و لیام فاکس، وزیر تجارت بین‌الملل بریتانیا نیز احتمالا در کنفرانس ریاض شرکت نخواهند کرد. ترامپ روز جمعه گفته بود که ممکن است در مورد تصمیم برای حضور تیم آمریکایی بازنگری کند. نهادها و موسسات دیگری مانند شرکت لابیگر «Harbour Group» و موسسه بروکینگز نیز به روابط خود فیصله دادند. در همین رابطه« نبروس ریدل»، متخصص عربستان در بروکینگز می‌گوید: «محمد بن‌سلمان بیش از سه سال و نیم است که می‌خواهد خود را مصلح و حتی انقلابی جا اندازد. اکنون تمام رشته‌هایش پنبه شده است.»

به نوشته گزارشگران نیویورک‌تایمز، این وضعیت موجب شده که مدیران و شرکت‌های بزرگ مالی و تکنولوژی در وضعیت دشواری قرار گیرند. برخی سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی در عربستان انجام داده‌اند و برخی هم در حال مدیریت میلیاردها دلار از پول‌های سعودی هستند. مدیرانی همچون «استفن ای. شوارزمان»، مدیر اجرایی گروه بلک استون؛ «جیمی دیمون»، مدیر اجرایی جی. پی. مورگان و «ماسایوشی سون»، پایه‌گذار و مدیر اجرایی سافت بانک هم سفرهای خود را به تعلیق در آورده‌اند. «لاندر- کلی» می‌نویسند ترامپ نقش مهمی در مطرح کردن بن‌سلمان داشته است. زمانی که هنوز حضور او در قدرت یک شوخی به حساب می‌آمد و محمد سخت می‌کوشید تا حمایت ترامپ را به‌دست آورد، رئیس‌جمهور آمریکا میزبان او در کاخ سفید شد، معامله نظامی بزرگی با او منعقد کرد و ریاض را اولین مقصد سفرهای خارجی خود انتخاب کرد. محمد همچنین یک سفر سه هفته‌ای هم به آمریکا داشت و با بسیاری از شرکت‌ها و مدیران و مقام‌های آمریکایی دیدار کرد. او در این سفر با بیل گیتس، جف بزوس، مورگان فریمن و دواین جانسون در‌هالیوود و ریچارد برانسون در صحرای کالیفرنیا دیدار کرد. با این حال، هفته گذشته برانسون مدیریت یک پروژه توریستی نزدیک دریای سرخ را متوقف کرد و سرمایه‌گذاری با عربستان در سفرهای فضایی را تعلیق کرد. این وضعیت همچنان ادامه دارد و یک علامت سوال بزرگ بر سر ادامه حکومت بن‌سلمان و سیاست‌های او و ادامه سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور به وجود آورده است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید