آفتاب یزد/ متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

هیرش سعیدیان|  در جهان کوچک رسانه در ایران هر چقدر بالاتر بروی به همان اندازه نقدهای درست و غلط در مورد تو فزونی می‌گیرد و عادل فردوسی پور بر قله این جامعه کوچک خبری ایستاده است. سرسخت‌ترین منتقدان وی نیز این حقیقت را انکار نمی‌کنند که این مرد خوش خنده و جذاب کرمانی مشهور ترین و البته محبوب‌ترین عنصر رسانه‌ای در کشور است. برنامه موفق او نود 19سال است که بی‌رقیب، پربیننده‌ترین برنامه پخش شده از قاب کسل‌کننده جام جم بوده است، در رسانه‌ای که حجم گوش یک بازیگر در زیر روسری یک مسئله برای ممیزی سخت گیر آن محسوب می‌گردد، کنایه‌های گاه و بیگاه و شجاعانه فردوسی پور به برخی مشکلات و مسئولین، طرفدارانش را در فضای مجازی به وجد می‌آورد. عادل خود در درد دلی کوتاه و نادر در برنامه خندوانه گفت: «من طی این مدت بارها از سوی خیلی‌ها‌ اذیت شدم. از رییس سازمان تربیت بدنی تا نمایندگان مجلس و... خیلی سختی کشیدم...... » این اشارات به عدم تطابق سلیقه بسیاری از مدیرانی باز می‌گردد که مقاومت عادل در برابر خواسته‌ها‌ و سفارشات سیاسی شان برای استفاده از موقعیت برنامه نود آنها را به احتمال زیاد بر آشفته کرده است. نود نه تنها بر عکس همتایان خود همچون خندوانه و دور همی به بستری برای کار سیاسی یک جناح خاص تبدیل نشد، بلکه سعی کرد محبوب بماند، محبوب ماندن و اجرا کردن همزمان دستورهای مدیران صدا و سیما کاری است بسیار سخت که عادل را تا پرتگاه حذف از برنامه محبوبش نود پیش برده است.

 حذف برنامه پس از 19 سال
حذف برنامه نود پس از 19 سال از کنداکتور برنامه به بهانه پخش لیگ برتر اروپا بازتاب‌ها‌ی بسیاری در محافل خبری داشت.

این بهانه به این دلیل ساده که در 19 سال قبل نیز بازی‌های حساسی با زمان پخش برنامه نود همزمان بوده است رد شد . بسیاری معتقدند که این عمل پیش درآمد سنجش افکار عمومی‌برای حذف کامل نود و یا تهیه کننده دردسر سازش از خروجی برنامه‌ها در شبکه سه است . این گمان زمانی تقویت شد که در یک کمپین رسانه ای بسیار مشکوک تعدادی از رسانه‌های اصول گرا همسو با مدیر اصول گرای شبکه سه ، فردوسی پور را ترغیب کردند که به «بازنشستگی » بیندیشد.

خبرگزاری تسنیم در مطلبی با تیتر : « عادل فردوسی پور به فراتر از «۹۰» بیاندیشد!» نوشت: «چند هفته‌ای است که حواشی تغییر احتمالی عادل فردوسی‌پور به عنوان مجری برنامه ۹۰ مطرح است. » این خبرگزاری در نهایت تعجب مطلب خود را با اشاره به تصویب قانون بازنشستگی آغاز کرده و سعی کرده است تا سناریوی حذف عادل را با استفاده از این قانون توجیه پذیر کند، آن هم در سازمانی که به گفته نمایندگان مجلس ضررده‌ترین ارگان دولتی است که مملو از مدیران بسیار مسن و بازنشسته است که ظاهراً تمایلی به کناره ‌یری ندارند و در این بین تنها کسی که به زعم این خبرگزاری «باید جای خود را به جوانترها بدهد » عادل فردوسی پور است . این خبرگزاری افزوده ست : «در سطوح فرهنگی و در بخش رسانه‌ای به ویژه رسانه‌ ملی نیز پوست‌اندازی ضرورت دو چندانی دارد. » این پوست اندازی البته از نظر این جناح سیاسی با حذف چهره‌های امثال فردوسی پور محقق می‌گردد و نه تغییر در سیاست‌هایی که به برنامه‌های فرهنگی ختم شده است . این رسانه برای آماده سازی اذهان برای حذف فردوسی پور در ادامه نوشته است : «.......تغییر احتمالی عادل فردوسی‌پور از برنامه 90 هیچ ارتباطی به «علی فروغی» ندارد، اما طرفداران رسانه‌ای عادل، فرصت مغتنمی‌پیدا کرده‌اند با سیبل کردن فروغی، مسئله رفتن عادل را به او نسبت دهند. » ظاهراً مدیران و برنامه ریزان این اتاق فکر می‌خواهند عادل را برای همیشه از سر خود باز کنند ، آن هم بدون هزینه . به نظر می‌رسد دعوت چهره‌های مانند گلزار به شبکه سه و تلاش برای ساخت برنامه‌های جایگزین عامه پسند همگی در جهت تلاش برای اقناع افکار عمومی‌و کم کردن عواقب این حذف صورت گرفته است. یک فعال رسانه‌ای اصولگرا در دفاع از تصمیم مدیران صدا و سیما نوشت: « اگر فروغی، مدیر جوان شبکه سه، بتواند مسئله تمرد مکرر و ساختارستیزی فردوسی پور را با تبیین منطق حرفه ای و اقتدار مدیریتی حل کند، تا حد بسیار خوبی دیسیپلین از دست رفته سازمان باز می‌گردد. » این تمرد مورد اشاره به مقاومت‌های فرودسی پور در برابر خواست مدیران سیاسی برای استفاده از محبوبیت برنامه نود در جهت حمله به رقبای معتدل در عرصه سیاست اشاره دارد .ظاهراً ماموریت رئیس جدید شبکه کنترل کردن و یا حذف عادل است .

سناریوی حذف عادل
پژمان راهبر سردبیر سایت ورزش 3 در اینباره به آفتاب یزد گفت : عادل فردوسی پور پس از دو دهه کار در صدا و سیما به نظر می‌رسد که با چالش‌های خیلی جدی رو به رو شده است . آن طور که از صحبت‌ها و نقل قول‌ها برمی‌آید، در هر صورت این حرکت برای حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود آغاز شده است. این مسئله را می‌توان کاملاً حس کرد و موضوعی نیست که جای کتمان و انکار داشته باشد . این بحث که چه چیزی باعث این ماجرا است را چون اطلاع دقیقی ندارم ، در باره اش صحبت نمی‌کنم ، اما توجه نمایید که وقتی که خبرگزاری تسنیم گزارشی جهت دار منتشر می‌کند که کار خود بچه‌های ورزش این خبرگزاری هم نیست و معنی آن این است که خود دوستان ورزشی این خبرگزاری هم با آن موافقت ندارند و تقریباً با یک امضای ناشناس منتشر می‌شود و در این مطلب کاملاً می‌توانید خط و خطوط خاص را تشخیص دهید . این مطلب را اگر با مطلب منتشر شده در روزنامه وطن امروز در همین خصوص مقایسه نمایید، می‌توانید تشخیص دهید که آبشخور هر دو یکی است. معتقدم، تفکر جدیدی که حاکم شده است، به دنبال تغییر است و اینکه ایشان تا کجا می‌خواهد پیش برود و آیا همانگونه که در گزارش تسنیم آمده بود که عادل فردوسی پور را دعوت به بازنشستگی کرده بود، آیا این همان سیاستی است که ایشان دنبال می‌کند و یا مسئله محدودتر است، معلوم نیست و باید دید . راهبر در مورد شواهد و قرائن تلاش برای حذف فردوسی پور افزود: مراکزی که این خبر و کمپین رسانه ای برای انتشار از آنها استفاده شده را اگر در کنار مدیریت جدید شبکه سه بگذارید به یک نتیجه می‌رسید که فکر می‌کنم یک اراده ای سلبی در این زمینه وجود دارد . سردبیر ورزش سه در پاسخ به سوالی در درباره ریشه اصلی مشکل برخی مدیران با عادل فردوسی پور اظهار کرد : این سوالی است که به صورت جدی باید پیش روی این بزرگواران قرار گیرد و پرسیده شود که چرا و
بر اساس کدام استدلال رسانه‌ای عادل فردوسی پور به عنوان یک مجری موفق باید جای خود را به دیگری بدهد و از برنامه خودش کنار برود ، آیا تلاش برای حذف عادل صرفاً یک رو کم کنی است و بحث این است که یک مدیر تازه منصوب شده از یک شخص خوشش نیاید. بی شک اگر مشکل با عادل از این زاویه باشد مسئله بسیار تاسف بار است . اگر ریشه مشکل این دوستان با عادل توجیه عقیدتی دارد که به نظر من ناوارد است، عادل فردوسی پور همیشه چارچوب‌ها را رعایت کرده است. او می‌داند که در چه رسانه‌ای کار می‌کند و همیشه در واقع برنامه ای داشته است که در تلاش برای هم افزایی بوده است . اگر چه ممکن است یک جاهایی حرفهایی زده باشد که به مذاق برخی خوش نیامده باشد، اما به هر حال وی همیشه در چارچوب حرکت کرده است . این واقعاً قابل درک نیست که دلیل مخالفت برخی با وی تا بدین حد چیست.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی