آفتاب یزد/ متن پیش رو در افتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سرنوشت غم انگیز و قتل فاجعه بارجمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول اگرچه واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی جامعه جهانی از جمله اروپا و آمریکا طی روزهای اخیر در پی داشت اما با این همه نشان داد که برخی از کشورها چون ترکیه و آمریکا چگونه می‌توانند از رخدادهای تهدیدآمیز نظیر قتل خاشقجی به عنوان فرصت به نفع خود استفاده کنند تا آنجا که این مهم منجر به پرداخت 100 میلیون دلار به عنوان حق السکوت به آمریکا همزمان با سفر پامپئو به ریاض گردید و از سویی ترکیه هم درصدد گرفتن امتیاز درخور توجهی از عربستان برای جبران این فاجعه در استانبول است اما در ایران نه تنها که هیچ گاه از تهدیدها به عنوان فرصت استفاده نشد بلکه حتی همواره برخی در کشور بدون در نظر گرفتن تبعات سیاسی و دیپلماتیک به دنبال بدتر ساختن اوضاع بودند در حالی که ایران به جای فرصت سوزی می‌توانست استفاده بهینه از رخدادها و تهدیدها به نفع منافع ملی خود ببرد.

 ضرورت نگاه دیپلماتیک به تهدیدها
قاسم محبعلی تحلیلگر مسائل خاورمیانه و مدیرکل سابق وزارت خارجه درباره تلاش آمریکا و ترکیه برای امتیازگیری از عربستان به خاطر پرونده جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و نیز کشتن فرصت‌های دیپلماتیک در ایران به آفتاب یزد گفت: مروری بر رخدادهای سالهای گذشته نشان می‌‌دهد که ایران به دنبال مواضع دیپلماتیک نیست بلکه برعکس در ایران مواضع تبلیغاتی به جای دیپلماتیک در راس قرار دارد.
او افزود: در ترکیه و سایر کشورها مانند ایران گروه‌هایی تحت عنوان خودسر وجود ندارند که بدون نادیده گرفتن عواقب دیپلماتیک وسیاسی بخواهند دست به اقداماتی بزنند تا کشورشان را در شرایط و مواضع سخت قراردهند. این تحلیلگر مسائل سیاست خارجه ادامه داد: در ایران گروهایی هستند که کاری به کار دولت ندارند. محبعلی در پایان گفت: بنابراین برای اینکه تهدیدها را بتوانیم به فرصت تبدیل کنیم باید نگاه‌های‌مان سیاسی و دیپلماتیک باشد و دولت باید تنظیم کننده مسائل سیاست خارجه باشد. از سویی ایران به جای بهره برداری از تهدیدها، بیستر به دنبال اثبات اقدامات
اشتباه و جنایت کارانه طرف مقابل است در حالی که در کشورهایی مانند ترکیه و آمریکا ضمن بازی با افکارعمومی، وزارت خارجه شان در این فکرند که چگونه از مسائل و رخدادها به نفع منافع ملی خود بهره ببرند.

 سکوت به دلیل روابط تیره و تار
علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاست خارجه درباره تلاش آمریکا و ترکیه برای امتیاز گیری ازعربستان به خاطر پرونده جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و کشتن فرصت‌ها در ایران به آفتاب یزد گفت: برخلاف آمریکا و ترکیه که در ماجرای خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی به دنبال امتیازگیری از عربستان هستند ایران نه تنها نتوانست از این مسئله به عنوان فرصت در قبال عربستان استفاده کند بلکه حتی طی روزهای گذشته آن طور که باید شاهد اعلام موضع از سوی آنها نسبت به قتل فجیع و بی‌رحمانه جمال خاشقجی روزنامه نگار مشهور و منتقد سعودی نبودیم.

او افزود: به نظر می‌رسد که ایران چندان نمی‌خواهد به این مسئله ورود پیدا کند و روابطش را با عربستان آشفته‌تر از این کند. این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: ایران همه پنجره‌ها را در رابطه با عربستان نبسته و روزنه‌هایی را باز گذاشته تا روزی بتواند روابطش را با عربستان ترمیم سازد. بیگدلی در پایان گفت: اگر ایران مانند دو کشور ترکیه و آمریکا نتوانست از پرونده جمال خاشقجی بهره ببرد و این پرونده را تبدیل به یک فرصت برای خود کند به دلیل همان روابط تیره و تار و نیز تلاش برای بهبود این روابط است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی