جهان صنعت/ « ناتوانی برخی وزرا برای کار در شرایط بحرانی » عنوان نگاه نخست روزنامه جهان صنعت به قلم مهرداد بائوج‌لاهوتی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تغییر وزرای اقتصاد و کار و رفاه اجتماعی به تشخیص مجلس مطرح شد، حال آنکه وزرای راه و صمت به خواست و تشخیص دولت جابه‌جا می‌شوند که توسط نمایندگان ملت مورد بررسی قرار می‌گیرد و تلاش همگان بر آن است تا به بهترین شکل ممکن نتیجه‌ای که آینده‌ای امیدبخش را برای کشور و مردم رقم بزند به دست آید‌.
برای مثال استعفای عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی به عنوان وزیری کارآمد و توانمند نکته‌ای دور از ذهن و عجیب به نظر می‌رسد‌. آخوندی سابقه‌ای روشن و کارنامه‌ای پربار در دست دارد و البته کناره‌گیری او از مسند وزارت بی‌شک دلایلی دارد که در دولت مورد بررسی قرار گرفته است، در نهایت اما این موضوع تشخیص رییس‌جمهور بوده است و در مجلس نیز به بحث و بررسی گذاشته می‌شود‌.
شرایط فعلی پیرامون اظهار نظر درباره گزینه‌های مطرح شده به‌گونه‌ای رقم خورده است که می‌توان درباره دو گزینه اظهارنظری شفاف کرد‌. برای مثال رحمانی فردی است که در جایگاه‌های مختلف سکان مسوولیت را در دست داشته و نسبت به شرایط آگاهی و دانش دارد‌. او به دلیل تجربه‌های پیشین خود توان مدیریت را خواهد داشت و اشراف کامل بر حوزه تعیین شده خود دارد‌.
کوچ شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز با توجه به سابقه خود در وزارت بازرگانی می‌تواند انتخاب خوبی برای کرسی این وزارتخانه باشد‌. دو گزینه دیگری که برای وزارتخانه‌های اقتصاد و راه‌وشهرسازی معرفی شده‌اند. افرادی دانشگاهی در حوزه مسوولیت‌های خود هستند و البته مدتی نیز عملکرد سیاسی در کارنامه داشته‌اند‌.
نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد که کاملا مهجور واقع شده، برنامه‌هایی است که از سوی وزرای پیشنهادی مطرح می‌شود‌. بدیهی است برنامه‌های پنج ساله آینده و سند چشم‌انداز 20 ساله مدتی پیش مورد بررسی قرار گرفته و در مجلس نیز همه جزئیات آن مورد توجه قرار گرفته است‌. در چنین شرایطی نمی توان پذیرفت که وزرای پیشنهادی اعلام برنامه‌هایی جدید کنند‌.
در نهایت اگر بنا به تغییر هر برنامه‌ای باشد باید طی پروسه‌ای طولانی مورد بررسی قرار گیرد که زمانی را طی خواهد کرد و این موضوع نیازمند کسب دوسوم آرای نمایندگان است‌. از همین رو اعلام برنامه‌های جدید از سوی وزرا منطقی نیست و ما خواهان آن هستیم که فردی با توانمندی کافی بر کرسی وزارتخانه مربوطه بنشیند و برنامه‌های تعیین شده را با قدرت و توان قابل توجه اجرایی کند‌. به واقع گزینه‌های مطرح شده راهکارهای نوین خود را برای اجرایی کردن برنامه‌های موجود ارائه دهند‌.
جابه‌جایی تعداد قابل توجهی از وزرا نشان‌دهنده آن است که این افراد یا توانایی کافی برای مدیریت وزارتخانه خود را نداشته‌اند یا بنا به بحرانی بودن شرایط فعلی توان مقابله با آسیب‌های این دوره از تاریخ را ندارند‌. به هر روی باید این موضوع را پذیرفت که حضور در دوران سخت، شرایط و دلایل خاصی را می‌طلبد. به نظر می‌رسد عده‌ای توان ادامه حیات سیاسی در چنین وضعیتی را ندارند‌.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی