آفرینش/ « مطالبه گری شهروندان و ریل‌گذاری جدید » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

به روز رسانی یا نوشوندگی از ضروریات یک جامعه مدرن و نظام مدنی است. به طوری که اگر هر نظام و جامعه‌ای خود را برای مراحل جدید آماده نسازد، اساساً دچار رخوت شده و تا مرز انحطاط پیش خواهد رفت.

نیاز جوامع به عنصر نوسازی بسته به نوع فرهنگ، رشد اقتصادی، توسعه سیاسی و از همه مهمتر بافت جمعیتی، متفاوت است. عمدتاً جوامعی که جمعیت جوان آن غالب است، بیش از دیگر جوامع و حکومتها این نوشوندگی را طلب می‌کنند.

معمولا در سیر تحولات توسعه جهانی، به سبب برداشته شدن بسیاری از مرزها میان ملتها، تبادل اطلاعات به صورت گسترده در حال انجام است و مردم جوامع مختلف وضعیت زندگی و حقوق شهروندی خود را با دیگر شهروندان جوامع مقایسه می‌کنند.

لذا درصورت ایستا شدن روند به‍روزرسانی، شاهد بروز معضلات و نارضایتی‌های اجتماعی خواهیم بود. امروز جامعه نیز ضرورت نوسازی و به‌روزرسانی را به ویژه در مسائل رفاهی و اخلاقی احساس می کند.

به عنوان مثال درمورد مسئله حضور زنان در ورزشگاهها و یا برگزاری کنسرتها و برخی تبعیضات در مسائل فرهنگی، نوعی نارضایتی در اجتماع به وجود آمده است و لزوم تغییر و اصلاح در ریل‌گذاریهای موجود احساس می‌شود.

همواره تغییر در هر زمینه و مسئله‌ای با مقاومت و هزینه‌های مختلفی همراه است، اما مسلماً اگر عقلانیت و منطق را پشتوانه هرگونه اصلاح قرار دهیم، فواید و محاسن بسیاری برای جامعه ایجاد خواهد شد.

نباید درمورد مسائل جدید، با نگرشهای سنتی قضاوت و برخورد کرد. چرا که پویایی هرجامعه‌ای درگروی تغییر و تحول آن است و تنها در مرحله تغییرو پوست‌اندازی است که جامعه مراحل پیشرفت را طی می‌کند.

البته نباید این نوسازی را با هنجارشکنی برابر دانست، چرا که بسیاری از اصول فرهنگی واخلاقی ومذهبی براساس شرایط مختلف با اتکا بر برهان عقلی، پاینده و استوارند و نمی توان قلم تغییر را بی‌جهت بر بایدهای اجتماعی کشید.

از سوی دیگر نباید بی جهت به برخی رفتارها و تصمیماتی که منافاتی با اخلاق و فرهنگ اسلامی و ایرانی نیز ندارند، برچسب ضدیت با شریعت و اخلاق زد و جامعه را نسبت به برخی حقوقی که شایسته آنهاست محروم ساخت.

لذا داشتن تعادل و رعایت اعتدال در تمام امور و خصوصاً مسائل اجتماعی ضرورتی است که همواره مورد سفارش جدی پیشوایان دینی و بزرگان اسلام و ایران بوده و هست.

می‌توان بدون هزینه داخلی و بهانه‌تراشی‌های خارجی، بسیاری از مشکلات جامعه را برطرف و به خواسته‌های جدید نسل امروز رسیدگی کرد. اما لازمه این کار، داشتن نگاهی عالمانه و بدون جهت‌گیری است که متاسفانه بعضاً در برخی موارد در فضای تصمیم گیری کشور دیده نمی‌شود. هرچه روند نوسازی و اصلاح با عقلانیت طی شود، هزینه‌ها برای جامعه و کشور کاهش خواهد یافت.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید