روزنامه جوان/ « ‌الزامات شکست نهایی دشمن » عنوان سرمقاله روزنامه جوان به قلم عباس حاجی نجاری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

عدم دریافت بازخورد مناسب از فضای داخلی ایران پس از اعمال مرحله نهایی تحریم‌ها در روز ۱۳ آبان ماه، سران کاخ سفید را به هذیان‌گویی انداخته و ضدیت آن‌ها را با مردم ایران، بیش از پیش برای جهانیان آشکار ساخته است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در آستانه اعلام تحریم‌ها با این ادعا که ایران بعد از خروج امریکا از برجام کشور سابق نیست با تلاش برای بزرگنمایی تحریم‌های پیش رو مدعی شده بود تحریم‌هایی بسیار جدی هستند. خیلی شدید هستند. تشدید هم خواهند شد.
همان‌طور که می‌دانید تحریم‌ها علیه ایران در حال شروع شدن هستند و ایران ضربه بزرگی می‌خورد.» مایک پمپئو، وزیر خارجه هم روز یک‌شنبه ۱۳ آبان در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفته بود: «تحریم‌هایی که از فردا دوباره برقرار می‌شود، کمرشکن‌ترین تحریم‌ها علیه ایران است.»
در عرصه میدانی نیز، عوامل مزدور امریکا هم در شبکه‌های مجازی با فراخوان برای آغاز مرحله جدید اعتراضات در روز ۱۴ و ۱۵ آبان ماه تلاش کردند زمینه تکرار آشوب‌های دی‌ماه ۹۶ را ایجاد کنند. اما به رغم این سناریوپردازی‌ها واکنش مردم وبازار کاملاً برعکس بود، عدم تغییر قیمت ارز، بی اعتنایی بازار به فراخوان‌ها و اوج‌گیری انتقاد اروپایی‌ها به این فضاسازی ومخالفت با اعمال تحریم‌های جدید صحنه را به رغم خواست کاخ سفید ومتحدان متفاوت کرد.
این وضعیت سبب شد که پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، ماهیت استکباری این کشور و هدف اصلی از تحریم‌ها را آشکار کرده ودر اظهاراتی توهین‌آمیز علیه مردم ایران می‌گوید «ایران اگر می‌خواهد مردمش غذا بخورند باید به حرف امریکا گوش کند.» وی در ادامه با اشاره به شروط دوازده‌گانه امریکا برای عقد یک توافق جدید با ایران و لغو تحریم‌ها تصریح می‌کند: «ایران باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد مردمش غذا بخورند یا نه.» او در عین حال اذعان می‌کند که از زمان اعمال مجدد تحریم‌ها، هنوز هیچ نشانه‌ای از تمایل ایران برای بازگشت به میز مذاکره مشاهده نشده است.
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های امریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده واین بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روانی کاخ سفید در اجرای مرحله نهایی یک جنگ همه جانبه که بیش از یک سال برای آن برنامه‌ریزی کرده وبه زعم خود وباهمکاری صهیونیست‌ها وارتجاع عرب ومنافقین، ودیگر گروهک‌های ضد انقلاب سعی کرده بودند همه ظرفیت‌های موجود برای بحران سازی در کشور و ایجاد تقابل میان مردم با نظام اسلامی و به خیابان کشیدن آن‌ها را به کار گیرند، خنثی کردند. این وضعیت اگر چه عصبانیت بیشتر آنان را برانگیخته، اما از سوی دیگر نشانگر آن است که اگر ایران به درستی ظرفیت‌های موجود را به کار گیرد، قادر خواهد بود فرصت تحریم‌ها را به عرصه شکست دیگری بر دشمن تبدیل کند. در زمینه چرایی ناکامی ترامپ در این مرحله به دو دسته از عوامل می‌توان اشاره کرد:
الف: عوامل داخلی: ۱- درک مردم نسبت به صحنه وابعاد جنگ روانی دشمن که روشنگری‌های مقام معظم رهبری در آن نقش اساسی داشت. ۲- روشن شدن ماهیت سلطه طلبانه وضدیت رژیم امریکا علیه مردم ایران. ۳- اعتماد بخشی دولتمردان به افکار عمومی در زمینه اقدامات دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با تحریم‌ها و تحول در مواضع آنها. ۴- روشن شدن نقش منافقین وصهیونیست‌ها ودیگر دشمنان نظام اسلامی در طراحی واجرای این سناریو‌ها علیه مردم ایران. ۵- تقویت وحدت وانسجام ملی و ناکامی دشمن در شکل دهی به اجتماعات اعتراضی با توجه به اهمیت حفظ تمامیت ارضی وامنیت اجتماعی برای مردم. ۶- نقش تعیین کننده ایران در تحولات منطقه و نفوذ وعقبه راهبردی نظریه مقاومت در نقاط حساس منطقه ودرک مردم نسبت به اهمیت وضرورت آن. ۷- افزایش تاب‌آوری مردم ایران در مقابله با تحریم‌های امریکا در مقایسه با گذشته.
ب: عوامل و مؤلفه‌های بیرونی: ۱- در حالی که امریکا قصد داشت صادرات نفت ایران را به صفر برساند، مشخص شده که این غیرعملی است؛ جایگزینی مناسب برای ۵/۲ میلیون بشکه در روز در صادرات نفت ایران وجود ندارد. ۲- جنگ تجاری ترامپ با چین و تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه روسیه باعث شد که پکن و مسکو تمایلی برای کار با واشنگتن علیه ایران نداشته باشند. ۳- ناتوانی کاخ سفید در ایجاد اجماع علیه ایران و جلب همکاری اتحادیه اروپا برای خروج از برجام. ۴- تحریم‌های امریکا زمینه‌ساز تغییر تاریخی در نظام مالی جهانی شده است. برای چندین دهه، دلار امریکا بر بازار‌های مالی بین‌المللی غالب است. با این حال، خروج امریکا از برجام کشور‌هایی مانند روسیه، چین، هند و ترکیه را به استفاده از ارز‌های محلی خود برای تجارت با ایران تشویق کرده است. ۵- طرفین باقی مانده در برجام، این توافق را به عنوان ابزاری برای مقابله با یکجانبه گرایی امریکا، مورد توجه قرار داده‌اند. ۶- متحدان قدرتمند ایالات متحده مانند اتحادیه اروپا و ژاپن همچنان از برجام پشتیبانی می‌کنند. تنها تعدادی از متحدان منطقه‌ای ـ. یعنی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل ـ. از تصمیم ترامپ برای خروج از این معامله حمایت کردند. ۷-هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در یک نشریه آلمانی زبان نوشته است: اروپا نباید به امریکا اجازه دهد که مانند آقابالاسر عمل کند. به همین دلیل ضروری است که ما استقلال اروپا را از طریق ایجاد کانال‌هایی برای انجام پرداخت‌های مان، مستقل از امریکا حفظ کنیم.
الزامات شکست نهایی دشمن:
شکست قطعی دشمن در اعمال تحریم‌ها مستلزم تلاش بیشتر دولتمردان در تحقق اقتصاد مقاومتی، بهره‌گیری از فرصت تحریم‌ها برای کاهش وابستگی کشور به نفت وتقویت زیرساخت‌های اقتصادی کشور است. مقام معظم رهبری در دیدار‌های اخیر خود با هیئت دولت به ویژه در ۲۴ مرداد و ۷ شهریور، راهکار‌هایی برای حل مسائل اقتصادی کشور ارائه دادند که اهم آن به شرح زیر است. ۱- به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل شود. لب کلام سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تکیه بر تولید داخلی است که مرتبط است با حل مشکل معیشت مردم. ۲-تیم اقتصادی دولت میان‌دار میدان است؛ این تیم شامل وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت، وزارت کشاورزی و دیگر نهاد‌های مرتبط. چه داخل دولت چه خارج از دولت همه باید با این تیم هماهنگ باشند؛ از دولت حرف متناقض بیرون نیاید. ۴-نقشه راه اقتصاد تهیه شود، به گونه‌ای که بتواند یک ثباتی را در کشور به وجود بیاورد ومردم و سرمایه‌گذاران بتوانند طبق آن برنامه‌ریزی کنند. ثبات و آرامش را برای فعال اقتصادی ایجاد و از ظرفیت‌های فکری و کارشناسی متخصصان کشور استفاده کنید. ۵-برای حل مشکل بانک‌ها، نظام بانکی و مشکل نقدینگی، یک کارگروه دانا، حساس پرکار، خطرپذیر و شجاع و فعال شبانه‌روزی متشکل از عناصر جهادی و مبتکر؛ ذیل ستاد مقابله با تحریم یا ستاد اقتصاد مقاومتی، تشکیل و نقدینگی مدیریت شود. ۶-بخش خصوصی تقویت و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنید واصل ۴۴ قانون اساسی را اعمال کنید؛ اصل ۴۴ درست عمل نمی‌شود. ۸-ضرورت اشراف و اعمال قدرت در مبادلات مالی برای جلوگیری از عملیات مخرب ومقابله با قاچاق وپولشویی. ۱۰-مبارزه واقعی با فساد؛ چشم بازِ مدیران در مبارزه با مفسد و بستن منافذ فساد مورد نیاز است. از روش‌های پیشرفته برای مراقبت از قاچاق یا سوء استفاده از ارز دولتی استفاده کنید. ۱۱- با مردم به صورت رودررو حرف بزنید و بگویید دشمن می‌خواهد از رخنه اقتصادی استفاده کند و ما نخواهیم گذاشت و به کمک شما احتیاج داریم، قوت‌ها و نتایج کار‌های مثبت اقتصادی را برای مردم اطلاع‌رسانی کنید. ۱۲-ضرورت تحرک عملیاتی و هدفمند در دیپلماسی، دیپلماسی قوی برای مسائل اقتصادی کشور، خوب است در مسائل اقتصادی از اروپا قطع امید کنید. ماه قبل از اعمال مرحله نهایی تحریم‌های اقتصادی کاخ سفید علیه مردم ایران، امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم و پرشکوه بسیجیان در روز پنج شنبه ۱۲ مهرماه در ورزشگاه صد هزار نفری آزادی شکست دشمن در این مرحله را پیش بینی و با تأکید بر اینکه امریکایی‌ها با عربده‌کشی، بیان سخنان سخیف و تصوراتی واهی درصدد تصویرسازی کاملاً وارونه از قدرت خود و از اوضاع ایران هستند، یادآور شدند: من به‌طور قاطع با اطلاعی که از وضعیت کشور دارم، قاطعانه می‌گویم این ملت و این نسل جدید تصمیم گرفته است که دیگر تحقیر نشود و دنباله‌روی قدرت‌های بیگانه و دشمن نشود. تصمیم گرفته که ایرانِ عزیز را به اوج افتخار و عزت برساند و این توانایی را دارد. اقتصاد ملی ما می‌تواند تحریم را شکست دهد و شکست تحریم، شکست امریکا است و امریکا یک سیلی دیگر از ملت ایران خواهد خورد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید